magnesium druppels Record: hoogste inflatie in 25 jaar 11 Meer gas oppompen in Groningen dan beloofd leidt niet tot meer aardbevingen, zegt minister Stef Blok. Maar de Groningers geloven hem niet meer. I De KoelkastCoach A Sabine Leijten^ GRONINGS GAS BEWONERS HEBBEN EEN HARD HOOFD IN BELOFTES VAN DE MINISTER verwacht, is het nog altijd aanzienlijk minder dan een paar jaar geleden. In 2018 bijvoorbeeld werd nog 36,5 mil jard kuub gas opgepompt. ,,De kans is heel klein dat dit een groot effect zal hebben.'' Wel laat het kabinet de risico's nog een keer berekenen. Volgens het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) is het lastig te voorspellen wat de gevolgen zijn. Sinds 2012 neemt het aantal aardbevingen weliswaar af, maar schudt de aarde nog altijd vaker dan verwacht. Er zijn nieuwe reken modellen nodig. Blok: ,,Zelfs als de winning helemaal stopt, gaan de be vingen waarschijnlijk nog een paar jaar door omdat de grond zich zet.'' Hoe reageren de Groningers? Die vinden dat ze voor de gek zijn gehouden. ,,Het kabinet zegt wel dat eind dit jaar de kraan dicht gaat, maar er is nog steeds geen einddatum ge noemd'', zegt een woordvoerder van de Groninger Bodembeweging. ,,Dat het kabinet ineens meer gas laat op pompen geeft geen vertrouwen dat de winning straks ook echt stopt.'' Dit geeft geen vertrouwen dat de winning straks ook echt stopt Veel Groningers vrezen dat de aard bevingen nu weer erger worden. De Groningse commissaris van de Ko ning René Paas eist een gesprek met de opvolger van Blok. Dat is Hans Vijlbrief, die als staatssecretaris Mijnbouw het besluit straks formeel moet nemen. De kans is klein dat hij een andere beslissing kan nemen, voorspelt Blok. ,,Ik begrijp dat dat een tegenvaller is, maar ik wil geen valse hoop bieden.'' En eind dit jaar gaat de kraan dus echt dicht? Niet helemaal. Het kabinet wil het Groningse gasveld niet buiten wer king stellen. Het moet als een soort waakvlam paraat blijven om als het nodig is - bijvoorbeeld bij een ijs koude winter - toch nog Gronings gas te kunnen oppompen. De NAM, die het aardgasveld exploiteert, vindt dat niet nodig, maar het kabinet houdt liever een noodvoorziening achter de hand. De NAM zou ook lie ver af zijn van de verplichting om het gasveld te onderhouden, omdat dat niet langer rendabel is. Hoe komt dat? Vlak voor het vertrek van het demissionaire kabi net meldde minister van Economische Zaken Stef Blok dat er dit jaar toch meer gas moet worden opgepompt in Groningen: 7,6 miljard kubieke meter in plaats van 3,9 miljard. Maar de gaskraan zou toch dicht gaan? Dat gebeurt eind dit jaar, zegt het kabinet. Die plannen zijn niet gewij zigd. Wat er wel is veranderd, is dat tot die tijd meer Gronings gas wordt gewonnen dan beloofd. We moeten meer leveren aan Duitsland dan ge dacht, en we kunnen minder buiten lands gas gebruiken door vertraging bij de bouw van een stikstoffabriek. Verder moet Nederland een grote reservevoorraad aardgas opslaan voordat de gaskraan in Groningen dicht kan. Het kabinet wil niet het risico lopen dat we in de toekomst huizen niet kunnen verwarmen bij extreem koud weer of wanneer er leveringsproblemen uit het buiten land zijn. De bestaande gasopslag in Grijpskerk is nog niet vol. Het belangrijkste probleem is de bouw van een stikstoffabriek in Zuidbroek. Die maakt hoogcalorisch gas uit het buitenland geschikt voor Nederlandse huishoudens, waar de apparaten draaien op laagcalorisch gas. De fabriek zou in april operatief zijn. ,,Maar door corona heeft dat ver traging opgelopen'', zegt Blok. De fa briek moet nu in augustus open zijn. Daarnaast levert Nederland gas aan België, Frankrijk en Duitsland, zoals die landen ook elektriciteit leveren aan ons. Ook voor niet-Gronings gas blijven zij grotendeels afhankelijk van ons, omdat wij hoogcalorisch gas gebruiksklaar kunnen maken, stelt gasleverancier Gasterra. Toen werd besloten de Groningse gaskraan dicht te draaien, is hen gevraagd alternatieven te zoeken. Dat doen ze ook, maar Duitsland heeft nu proble men, onder andere omdat de ener giebesparing minder snel gaat dan gehoopt. Blok: ,,En ook hün huizen moeten verwarmd worden.'' Wat betekent dit voor het risico op aardbevingen? Volgens Blok valt het wel mee. Ook nu we dit jaar meer oppompen dan Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de grootste boosdoener opnieuw de energieprijs was. Olie, gas en steenkool zijn fors duurder dan een jaar geleden, en daarmee ook de elektriciteit. Huishoudens die hun energiecontract moeten ver nieuwen merken dat direct. De re kening kan tot honderden euro's per maand duurder uitvallen. Niet alleen energie werd duur der, ook voedsel, alcohol en tabak stegen in prijs. En dat zal voorlopig ook zo blijven, is de verwachting. Grondstoffen voor voedsel zijn duur, maar die stijging hebben fa brikanten nog lang niet allemaal doorberekend aan de consument. Dat gaat waarschijnlijk de ko mende tijd gebeuren. Ook auto mobilisten betalen nog steeds de hoofdprijs aan de pomp. Afvlakking De prijzen stijgen in Nederland harder dan gemiddeld in de euro zone. Voor alle twintig eurolanden bedroeg de inflatie in december 5 procent. Dat was in november nog 4,9 procent. Maar ook in Neder land vlakt de prijsstijging af. De verwachting is dat we de grootste stijgingen achter de rug hebben. Voor 2022 wordt gerekend op een inflatie rond de 3 procent. Dat is niet meer dan een pleister op de wonde van de koopkracht. De lonen stijgen namelijk veel minder hard dit jaar. Ook de meeste pensioenen gaan er maar een klein beetje op vooruit. Maar hoe lager de inflatie, hoe kleiner het verlies aan koopkracht. De inflatie heeft ook invloed op de rente. De Europese Centrale Bank (ECB) gaat ervan uit dat de hoge inflatie tijdelijk is. Daarom vindt die het niet nodig de inflatie te bestrijden met een hogere rente. Dat is slecht nieuws voor spaar ders: die zien de waarde van hun spaargeld dalen. HollandÖBarrett GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 Veel huizen in Groningen moeten worden gestut na aardbevingsschade. - Woordvoerder Groninger Bodembeweging Blok: Meer gas 'geen groot effect' op bevingen Hans van Soest Den Haag DEN HAAG Afgelopen december lagen de prijzen in Nederland 6,4 pro cent hoger dan in december 2020. Dat is de hoogste inflatie in 25 jaar. - Peet Vogels ADVERTENTIE Het driedubbele voordeel van Marga Tiessink over de ontdekking die haar gezinsleven veranderde: 'Bij ons wordt elke dag hard gewerkt, geleerd en gesport. Daarom had ik altijd een pot mag- nesiumpillen in de medicijnkast staan, voor extra energie en concentratie. Alleen mijn man kreeg er darmproblemen van en de kinderen slikken sowieso geen pillen. Maar sinds we magnesium drops van Zechsal hebben, is opeens alles anders. Het flesje staat nu gewoon voor het pakken in de keuken. Ze zien mij regelmatig een paar druppels in de soep of de yoghurt doen en nu doen ze het zelf ook. Bijvoorbeeld in een smoothie of hun waterflesjes. Dankzij Zechsal magnesium drops wordt er bij ons nu nog harder ge werkt, geleerd en gesport!' 1 Puur natuur 2 Eenvoudig te doseren 3 Makkelijk in te nemen PL Sabine Leijten is online voedings- f Nu verkrijgbaar bij: Sabine Leijten is deskundige. Misschien ken je haar als de flamboyante lifestyle coach in W-programma's als Vet Fit, RTL Live en Koffietijd. Sabine verkondigt al jaren dat magnesium een cruciale rol speelt in een gezonde levensstij f Hoe gebruik je Zechsal magnesium drops? Laatje inspireren door II I onze ambassadeurs:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11