'Ik zou door de mand vallen: ik hoor hier niet, mijn haar zit stom, ik kan helemaal niet presenteren' Milouska Meulens over hoe vrouwen zich moeten gedragen, dat je je schaamte moet bedekken.' Lachend: 'Ja, de meters sloegen regelmatig door, ja.' EN TOEN ONTPLOFTE het kom pas. Of beter: implodeerde. Het was begin 2020 en Milouska zat niet goed in haar vel: een psycholoog had twee jaar eerder al een depres sie geconstateerd, maar die bood schap leek niet binnen te komen. 'In therapie heb ik een hoop besproken, maar ik kon heel goed met een grote boog om dingen heen praten.' Ze viel terug in haar overlevings- mechanisme: heel veel dingen doen. Schrijven, lezen, films kijken, de was opvouwen maar niet slapen. Soms sliep ze hele nachten niet, of twee uurtjes. Dat gecombineerd met een huwelijk dat op barsten stond en de opkomende pandemie maakte dat ze in een neerwaartse spiraal van somberheid terecht kwam. Toen de scheiding een feit was, klapte ze in elkaar. 'Han, de vader van mijn kinderen zei gelukkig meteen: ik zorg voor de kinderen, neem je tijd. En mijn moeder zei: kom maar bij mij in Arnhem. Ik ben daar zeker vier maanden geweest. Ik deed niks, echt helemaal niks. Mijn moeder verschoonde me, kookte voor me, kwam af en toe de kamer luchten of het bed opmaken. Ik was weer hele maal kind en dat was precies wat ik nodig had.' Wanneer durfde je het aan je vrienden te vertellen? 'Dat kwam pas later, toen ik erachter kwam dat iemand rondvertelde dat ik een depressie had. Ik heb gebroken met die persoon - en daar sta ik nog steeds achter. Ik zie het echt als verraad. Het maakte me ook angstig, wie wist het nog meer? Totdat ik me realiseerde: ik ben nu vooral met die verrader bezig, waarmee ik diegene veel macht geef. Die macht kan ik terugnemen door zelf mijn verhaal te delen. Beetje bij beetje ben ik dat gaan doen. En wat gebeurde er? Mensen leefden onwijs met me mee, vonden het juist fijn dat er een barstje kwam in mijn perfecte buitenkant. Ze vroegen of ik hulp nodig had of juist met rust gelaten wilde worden. Opeens dacht ik: dit is véél fijner dat in mijn eentje zo... rondploeteren.' Dus de eerste stap was ongewild, maar uitein delijk heeft je dat veel gebracht? 'Ja. Ik was in het begin vooral boos op diegene de me had verraden, ontzéttend boos. Het was van mij, het was mijn geheim. Maar toen ik even stil stond, realiseerde ik me: als ik dit geheim zélf deel, dan lost het op. Dan verdampt de schaamte. Dat is zo'n beetje het inzicht van mijn leven geweest. Daarom wil ik het ook zo graag delen. Ik hoop dat anderen het al eerder zullen inzien dan ik op mijn 47ste.' 'Ja, gister nog. Ik kreeg een eerste slechte recensie van mijn kinder boek. Twee sterren. Toen ging het helemaal los in mijn hoofd. Ik schaamde me acuut voor het uit brengen van Elin, voor überhaupt denken dat ik een boek zou kun nen schrijven, voor alle recensenten die het wel een mooi boek vonden. Dit gebeurde allemaal in vrij korte tijd en ik kon het een halt toeroepen door hardop te zeggen welke gedachtes ik had. Ik zei het eerst tegen Yara en Ylias. Mama, dit betekent dat je beroemd bent, lachten ze, beroemde mensen hebben haters! En jij hebt haters! Yes!' 'Het was. minder. Het ergste was ervan af. Maar het blijft zo dat ik tegen een eh, meer romantisch contact heb gezegd: je moet Elin maar niet lezen.' 'Nou, nu nog effe. Ik zeg niet dat hij het nooit moet lezen, maar dat hij maar even een jaartje moet wachten of zo. Dan is dit gevoel vast weer gezakt.' Schalks: 'Het is nog superpril hoor. Maar het kwam op mijn pad omdat het weer goed met me gaat. Ik kan sinds kort denken: natuurlijk ben ik iemand om bevriend mee te zijn of een liefdesrelatie mee te hebben. Dat is nieuw voor mij. Ik ben tegen woordig een beetje verliefd op mezelf!' Barst in lachen uit. 'En ik schaam me er niet eens voor het te zeggen.' Je morele kompas stond redelijk scherp afgesteld. Hoe zag je leven eruit toen dat gebeurde? GEBOREN Willemstad, Curagao, 24 juni 1973 JEUGD Verhuisde als meisje van vijf naar Nederland, ging naar elf verschillende scholen en verhuisde nog veel vaker, op haar zestiende ging ze op zichzelf wonen STUDIE School voor Journalistiek Utrecht PRESENTEERDE vijftien jaar het NOS Jeugdjournaal WAS de Mol in Wie is de Mol 2006 NA HET JEUGDJOURNAAL presenteerde ze Vroege Vogels en tegenwoordig De nacht is zwart op NPO Radio 1 KINDERBOEK Elin (Volt 15,99) WOONT in Amsterdam MOEDER van Yara van 15 en Ylias van 12 Schiet je nog weleens in die oude schaamtereflex? En toen verdween de schaamte? Het is er nog wel? En er is dus een 'romantisch contact' in je leven? 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 112