'Ineens mocht iedereen mijn geheim weten. Ik dacht: dit is veel fijner dan in mijn eentje rondploeteren' ventilatie, weet ik nu. Gelukkig wist ik: ik kan me nog zo schamen, niemand die het ziet. Ik krijg geen rode wangen zoals de witte kinde ren uit mijn klas. Dat je niet ziet dat ik bloos, heb ik lang als harnas gebruikt.' 'Een eindredacteur vroeg achteraf: gaat het wel? Ook daar heb ik me weer uitgeluld. Ik wuifde het weg, zei dat ik een beetje benauwd was, dat het verder prima ging.' 'Dan zou ik door de mand vallen, mensen zouden zien dat ik een charlatan was. Zo dacht ik. Ik hoor hier niet, ik zie er niet uit, mijn haar zit stom, ik kan helemaal niet presenteren. Normaal bood ik die oordelen het hoofd door heel hard te werken en mijn leven bomvol te plannen. Maar in de tien minuten live was er geen afleiding mogelijk.' Wat zit er achter die schaamte? Gaven je ouders je geen zelf vertrouwen mee? 'Nee, dat is het niet. Mijn moeder, en ook mijn vader toen hij er nog was, waren trots op mij. Mijn moeder zei altijd hoe mooi en superslim ik ben. Nee, die schaamte komt voort uit mijn eigen oordelen, en daaronder zit de wens het goed te doen. Dat had ik als kind al. Ik moest en zou aan de hoge verwachtingen voldoen van mijn ouders. Als ik dat niet zou doen, dan stonden zij voor schut. Ik denk trouwens dat er ook iets van het geloof in zit. In het christendom zitten veel oordelen: MEZZA 31 Was er tijdens die live paniekaan val niemand die het zag? Waarom zou het erg zijn te zeggen: nee, het gaat niet zo goed?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 111