bolderman nl ^oe uw reis inc^a ons Garantiepakket! balderman.nl 250agenten en toezichthouders doen aangifte na jaarwisseling 10 190 verdachten naar OM 799, met de politie uitgevochten. ,,Het was schokkend hoe mensen in korte tijd werden opgeroepen om willens en wetens de confrontatie aan te gaan met de politie. Het leek wel of de opgekropte frustraties over de coronamaatregelen er op deze nacht uit kwamen.'' Aangiftes De opvallende stijging van het aan tal aangiftes van agenten komt niet alleen doordat raddraaiers meer geweld gebruikten. Agenten zijn volgens De Meij eerder bereid om aangifte te doen. In 2019 waren er bijvoorbeeld ook veel geweldsinci denten tegen agenten, maar merkte de korpsleiding dat niet elke agent er werk van maakte. ,,Jarenlang hebben we onterecht gedacht: het hoort erbij, maar nu is er collectieve verontwaardiging onder onze mensen. Dit hoeven we niet te accepteren. Als de politie een stap naar voren moet zetten, kunnen we geconfronteerd worden met geweld. Daar rolt echt niet elke keer een aangifte uit, maar het is niet normaal als je willens en wetens de politie aanvalt.'' Volgens de politie kan het zo niet langer doorgaan. De Meij roept de politiek op om besluiten te nemen waarmee het rustiger kan worden op straat én de regels beter zijn te handhaven. Hij doelt op de vele lokale regels: de ene gemeente heeft een vuurwerkvrije zone, de ander een afsteekverbod binnen de stads grenzen. ,,Eén lijn zou helpen.'' Landelijk verbod Het is geen geheim dat de politie de oproepen steunt voor een landelijk vuurwerkverbod. Daarvoor in de plaats kunnen bijvoorbeeld vuur werkshows komen. ,,Met een goed alternatief is de neiging veel min der groot om zelf een evenement te organiseren, namelijk vechten met de politie.'' De Meij wil niet van de ene op de andere dag van het vuurwerk af. ,,Dit is een traditie met een lange historie die je niet met een haakse bocht moet afkappen, maar de roep om het anders te organiseren groeit. Zullen we daar nu al naar kijken in plaats van het te laten aankomen op de laatste weken van het jaar? Dat leidt hopelijk tot minder frustratie en zal helpen om het geweld tegen hulpverleners terug te dringen.'' Volgens De Meij is het daarbij be langrijk dat er afspraken worden gemaakt met buurlanden. Want als deze jaarwisseling iets heeft laten zien, dan is het dat een verbod zinloos is, zolang vuurwerk over de grens gewoon te koop is voor Nederlanders. ,,Als dat niet veran dert verdienen buurlanden er mil- j oenen euro's mee en houdt Neder land de ellende.'' Agenten en toezichthouders zijn afgelopen oud en nieuw veel vaker mishandeld en bedreigd dan voorgaande jaren. Maar liefst 250 hulpverleners deden aangifte. Het is te gek voor woorden.'' Zelfs tijdens de laatste 'normale' oud en nieuw in 2019 - zonder lock- down en vuurwerkverbod - waren er minder agenten slachtoffer van fysiek en verbaal geweld, blijkt uit het landelijk beeld van de jaarwis seling dat gisteren is gepubliceerd. Destijds deden 171 agenten en toe zichthouders aangifte van fysiek en verbaal geweld. Vorig jaar waren dat er nog 138, dit jaar 250. Voor Peije de Meij, bij de Natio nale Politie landelijk portefeuille houder geweld tegen politiemen sen, is de maat vol. ,,Al jarenlang maken we tijdens oud en nieuw van alles mee dat we in de rest van het jaar idioot zouden vinden en toch spreken we ook nu weer over een beheersbare nacht. Het is te gek voor woorden.'' En daarmee doelt hij niet alleen op dreigende situaties. ,,Deze hele situatie is absurd, als je bedenkt dat er dit jaar weer voor 10 miljoen euro schade is aangericht, er meer vuur werkslachtoffers waren dan vorig jaar, en als je weet hoeveel agenten we hebben moeten inzetten om de orde te handhaven. Agenten die de komende weken dus niet beschik baar zijn.'' De Meij maakt zich het meest zorgen over het heftige geweld dat tegen zijn collega's op straat is ge bruikt. Hij maakte het zelf mee in het district Zeeland-West-Brabant, waar hij werkt. Het hele jaar ge beurt er in dorpen zoals Dinteloord en Arnemuiden nagenoeg niets onoorbaars, maar afgelopen oud en nieuw werden er ware veldslagen U U U f f f HI f m f ff Geld-terug-garantie V Repatriëringsgarantie Omboekgarantie Bij Bolderman ji aanbetalen niet verplicht! scjr 10 dagen Istrië, Opatija 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Istrië en Slovenië, Umag all-inclusive 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal 15 dagen Byzantijnse rondreis 8 dagen Salzburgerland, Kaprun all-inclusive ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO een geweldsexplosie In Amersfoort rukte de brandweer uit toen op straat een stapel pallets in brand was gestoken. foto as media Dit jaar kreeg het Openbaar Ministerie (OM) 190 mensen binnen, die worden verdacht van misdrijven rondom oud en nieuw. Vorig jaar waren dat er 156. In 89 zaken gaat het om geweld tegen hulpver leners, in 47 om geweld tegen andere personen en 25 keer om geweld tegen goederen. 29 zaken gaan over andere feiten, bijvoorbeeld vuurwerk zaken. ,,Bij geweld tegen hulpverleners worden ver dachten in beginsel voor de rechter gebracht en zal de strafeis fors zwaarder zijn dan in andere geweldszaken'', aldus het OM. Raymond Boere Den Haag Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. *Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten SGR-bijdage Vertrekdata: 11 apr/2,30mei/27 juni 25 juli 22 aug 19 sept etc. Vertrekdata: 4,11,18,25 apr/2, 9, 16,23,30 mei 6,13,20 juni etc. Vertrekdata: 4,11,18,25 apr/2, 9, 16,23,30 mei 6,13,20 juni etc. Vertrekdata: 25 apr/2, 9,16,23, 30 mei 6,13,20,27juni etc. Vertrekdata: 30 apr/7,14,21,28, mei74,11,18,25juni/2 juli etc. Vertrekdata: 4,18 apr/2,16,30 mei 13,27 juni 11,25 julietc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10