Met het treintje naar het Grand Hotel van de keizerin MONTENVERS frankrijk bastion van beschaving in de woeste bergwereld van Chamonix. Als Grand Hotel gebouwd in 1880 en gerenoveerd met respect voor de historie. De wanden zijn nog bekleed met het oorspronkelijke hout, de vloeren kraken, de kamers zijn fijn maar niet overdreven luxueus. De Refuge ligt op ruim 1900 meter hoogte. In de negentiende eeuw droegen ezeltjes de eerste gasten naar boven, later volgde het treintje van de Chemin defer de Montenvers. Het is, naast wandelen, nog altijd de enige manier om er te komen. Vanuit het centrum van Chamonix trekt de locomotief de rode wagons via een steile helling naar het hotel. Als het woud zich opent heb je uitzicht op de Mer de Glace, de zee van ijs die in 1742 werd ontdekt. In de winter is het hier op zijn mooist. Dan is de gletsjer helderwit en glinstert het ijs in de zon. Het uitzicht is even prachtig als pijnlijk. Onder de toppen van de Aiguille du Dru en de Aiguille du Grépon wordt duidelijk hoezeer de gletsjer is gesmolten. Ooit stond het hotel bijna op gelijke hoogte, nu ligt het ijs bijna zeshonderd traptreden omlaag. Vanuit het hotel kun je tochten op sneeuwschoenen maken of met toerski's de omgeving verkennen. Wil je skiën, dan pak je het treintje naar Chamonix. 's Avonds zoek je een plaatsje bij de open haard, net als ooit keizerin Joséphine en Lord Byron. Je bestelt een vin chaud en geniet van de sfeer. Logeer je elders, maak er dan vanuit Chamonix een dag tochtje van. De lunch is er perfect. refugedumontenvers.com I DE REFUGE DU MONTENVERS is een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 104