Normaal bagatelliseer ik mijn heftige jeugd, tijdens mijn trip gooi ik alles op tafel I en bleek hij zelfs groter dan ik had gevreesd. En dat ik nog altijd als de dood ben dat mensen boos op me worden, is ook wel logisch. Die keer dat mijn ouders vreselijk kwaad op elkaar waren, eindigde ik op een woonboot. Boze mensen betekent ellende en machteloosheid. Gedurende de hele trip doemt hetzelfde beeld op: ik als klein meisje op een bootje, varend op een donkere, woeste zee. Nou ja, varend... me met witte knokkels vasthoudend aan een mast en maar hopen dat de gigantische golven me niet opslokken. Op het moment dat de psilocybine langzaam begint uit te werken, realiseer ik me dat die golven zo hoog en woest en oncontroleerbaar zijn omdat ik ze dat maak. Ik ben het leven gaan zien als een ontembare, dreigende zee. Het is maar wachten tot dat bootje kapseist. Maar wat ik eveneens besef: rampspoed wend je niet af door er voortdurend op bedacht te zijn. Dingen gebeuren toch wel. Ik begin te begrijpen dat het in mijn geval bijna ondenkbaar is dat me iets zal overkomen wat net zo erg is als het overlijden van mijn vader. Kort door de bocht: de kans dat ik het ergste allang achter de rug heb, is bijzonder groot. HET ZIJN INZICHTEN DIE op een natuurlijke manier naar boven komen, maar die me zeker kunnen helpen met mijn angstgevoelens. Het is tijd om een beetje relaxt te gaan ronddobberen op mijn bootje. Zoals Marcel zegt als ik hem een paar weken na mijn trip aan de telefoon heb: je moet je angsten begrijpen voordat je ze kunt laten ver dwijnen. Eerlijk is eerlijk: ze zijn nog niet weg. Maar ik merk dat situaties die me normaal de stuipen op het lijf jagen - een confronterend telefoontje met een opdrachtgever bijvoorbeeld - me ineens veel minder doen. Alsof er een zachte deken over die steen in mijn maag is gelegd. En als er wel angst opdoemt, verdwijnt die veel sneller. Als je de onderzoeksresultaten leest, is het niet zo raar dat ik zoveel verschil merk na feitelijk slechts één psychedelische praatsessie. Volgens wetenschappers worden er door het gebruik van (slechts één keer) psilocybine neurologische paad jes losgewrikt. Het werkt als een sneeuwbol die je flink schudt: alles dwarrelt in de lucht en landt misschien wel op een betere manier. Ikzelf vind het hoe dan ook een goede zaak dat we buiten de gebaande paden naar geneeswijzen zoeken en daar voor gebruiken wat de natuur ons biedt. Drie weken na mijn trip koop ik van een kunstenares die ik ken een schilderijtje van een bootje. Op een kalme, gladde zee. Ik vind het een mooie reminder dat die storm inmiddels is bedwongen. MEZZA 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 103