Die angst... die sluimert op de achtergrond, altijd. Dat moet toch op te lossen zijn De kans op een psychose blijft, alhoewel dat zelden voorkomt. Minder zeldzaam is de zogenaamde bad trip waarbij je de engste hallucinaties kunt krijgen, of fysiek vreselijk beroerd kunt worden. Afeankelijk van onder andere de dosering, de manier waarop je truffels of paddo's inneemt (gewoon kauwen, als thee, in chocola) en wat je van tevoren hebt gegeten, duurt een trip zo'n vier tot zes uur. Zoals gezegd wordt er flink mee geëxperimenteerd; psychedelica als onderdeel van psychotherapie, of zelfs als vervanging ervan, wordt steeds meer gemeengoed. De GGZ Groep vermoedt dat therapie op basis van psilocybine binnen enkele jaren tot de verzekerde zorg zal behoren. De resultaten zijn veelbelovend en verbluffend, en het allergrootste voordeel: ze zijn snel. Niet twee jaar op de bank bij een therapeut of je maandenlang een weg banen in een doolhof van alternatieve behandelingen, nee, vaak is één trip al voldoende voor een kentering. Het opvallende in de vele onderzoeken en experi menten is dat het 'werkzame' deel van de behan deling niet per se de stof is, maar de ervaring. En om een goede ervaring te hebben, is de setting schijnbaar essentieel. Dat doet mij besluiten om deze trip gewoon bij mij thuis op de bank te doen - Marcel, de man die triptherapiesessies geeft, biedt dat als optie. Ik heb een paar maanden geleden twee keer op locatie een truffelceremonie ondergaan - heel bijzonder, en het heeft echt wel een aantal patronen blootgelegd en wat mooie inzichten gegeven (dat doen psychedelica namelijk), maar als angstig type met flink wat dwangneuroses ben ik het rustigste in mijn eigen veilige huis. MIJN TRIP IS HEFTIG. Elke keer als ik mijn ogen dichtdoe en een slaapmasker opzet, trekken kleuren, vormen, glitters en psychedelische jaren- zeventigcaleidoscoopvormen aan me voorbij. Een trip met truffels of paddo's komt in golven, in een paar uur schiet ik er meerdere malen in en uit. Op momenten dat ik mijn masker afdoe, praat ik met Marcel. Hoewel ik hem voor vanochtend nooit heb gezien of gesproken, komen de gesprekken binnen no-time op alle heftige dingen die ik in mijn jeugd heb meegemaakt. Hij hoeft er niet eens veel voor te vragen. Ik ben normaal niet zo open over mijn kindertijd, en ben een meester in het bagatelliseren en wegwuiven van mijn trauma's, maar nu gooi ik alles op tafel, alsof we praten over het weer. En door het in deze semi-hallucinogene staat te vertellen, zie ik verbanden. Natüürlijk ben ik altijd bang voor rampspoed. Toen ik dat als kind ook was, kwam die rampspoed immers 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 102