Ze was nog maar een kind toen haar ouders scheidden en haar vader stierf. Na een roerige jeugd die bol staat van trauma en verlies kampt journalist SUUS RUIS (47) met angsten en neerslachtigheid. Omdat ze geen zin heeft in langdurige psychotherapie, besluit ze voor psychedelica gaan, de werkzame stof in truffels en paddo's. 'En ik ben nog wel fel anti-drugs.' k kan me de eerste keer dat ik bang was nog goed herinneren. Ik was acht en kreeg weleens iets mee van het journaal. Toos van der Valk was ontvoerd. Wat 'ontvoerd' precies inhield wist ik niet, maar het was eng. Doodeng. Boze mannen haalden je weg bij je familie en gingen in een koude loods eindeloos tegen je schreeuwen. Bijna veertig jaar later begrijp ik iets beter waarom ik het zo eng vond. Vlak hiervoor kondigden mijn ouders aan te gaan scheiden. Alhoewel, een aankon diging was het niet echt: het was een gigantische ruzie waarna wij kinderen met hond en konijn in een auto gezet werden en naar een woonboot verhuisden. In mijn achtjarige hoofd veranderde het water rondom die woonboot 's avonds in inkt zwarte stroperige olie. Geen idee wat er daar in de diepte leefde. Het rook er raar en ik miste mijn vader, die gebroken van verdriet was achtergebleven in het huis waar ik was opgegroeid. Nee, dit was natuurlijk geen ontvoering; mijn moeder was er nog steeds en ik had mijn zus en broer nog. Maar de veilige basis die ik tot dan toe zo vanzelfsprekend had gevonden, was onder mijn voeten vandaan geschopt. Best eng. In de jaren erna werd ik alleen maar angstiger, ook al keerde ik relatief gauw terug naar mijn oude huis (zonder moeder en broertje, wel met zus), waar mijn vader voor ons zorgde. Ik was in die tijd bang voor alles: dat er oorlog zou uitbreken, dat er een kernbom zou vallen, dat we ontvoerd zouden worden (ik wist inmiddels iets beter wat dat inhield) of dat er iets anders afschuwelijks zou gebeuren. Dat gebeurde ook: toen ik twaalf was, overleed mijn vader plotse- ling. Over het verliezen van je veilige basis gesproken. Lang verhaal kort: mijn angstgevoelens werden er in de loop der tijd niet minder op, en toen ik een jaar of 22 was sloeg een loodzware en gitzwarte depressie me neer. Intensieve psychotherapie en medicijnen hielpen me er bovenop, maar het is altijd een aan dachtspunt gebleven. Ik slik nog steeds homeo pathische medicijnen tegen neerslachtigheid, en in deze donkere wintermaanden staat er een dag lichtlamp naast mijn computerscherm - je wordt er bijkans blind van, zo fel is-ie, maar ja, het trekt je wel door de dag heen. Maar die angst... die sluimert op de achtergrond, altijd. Dat moet toch op te lossen zijn? De vele berichten over experimentele behandelingen van angst en depressie in vooraanstaande ziekenhuizen met psilocybine, de werkzame stof in paddo's en truffels, fascineren me al langer, en hoewel ik fel anti-drugs ben - ik ben zo'n zeurderige buurvrouw die gaat sputteren als de buurjongen op zijn balkon zit te blowen - besluit ik het te proberen. Niet zonder grondige research te doen, uiteraard. Ik moet best een drempel over. En ik moet iemand vinden die me kan begeleiden. En wat nou als het met paddo's net zo is als met mosselen? Dat er zomaar een foute tussen kan zitten waar je doodziek van wordt? Misschien kan ik het dan wel niet navertellen. Een beetje research leert dat psilocybine relatief veilig is. Maar goed, het blijft oppassen natuurlijk. Omdat experimenten met drugs altijd in een gecontroleerde omgeving worden uitgevoerd, is het moeilijk alle risico's in kaart te brengen. IN GEVECHT MET JE TRAUMA'S, cc I co 3 3 O O z O z O 3 3 CO I c/) ie LU 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 100