II Partijen wijzen naar Forum om bedreiging Terreurverdachten spraken over doodschieten of onthoofden politici 9 Ze wilden de politici 'door de kop schieten' of 'onthoofden tijdens een livestream'. Dat zei de officier van justitie gisteren tijdens de eer ste voorbereidende zitting in Rot terdam. PVV'er Wilders woonde een deel van de zaak bij. De verdachten zijn Abdessamad O. (20), tweelingbroers Hasan en Huseyin A. (31), Marwan M. (26), Mohammad G. (26), Redwan A. (21), Sawiz A. (26) en Younes A. (26). Vol gens justitie zou de groep sympa thiseren met IS. De verdachten trainden maandenlang in een gara gebox in Eindhoven om 'fit te wor den voor de strijd'. Zij werden in september opgepakt. Wapens of explosieven zijn niet gevonden. Ook waren er nog geen concrete plannen of data voor een aanslag. De officier van justitie las ge sprekken voor van de verdachten. Daarin spreken ze vrijuit over het 'door de kop schieten' van Wilders en hoe ze dan de geschiedenis in zullen gaan. ,,Dan ben je legendary." Ook spraken ze over wapens en ke ken ze gruwelijke IS-instructie- video's over het plegen van een aanslag en hoe je een mens doodt met een mes of explosief. Advocaat Peter Plasman, die twee van de verdachten bijstaat, stelde dat de beschuldiging gebaseerd is op een 'melig gesprek' dat de ver dachten hadden tijdens het kijken van een film op Netflix. In die ge sprekken zou dreigende taal over Rutte en Wilders zijn geuit. Vol gens Plasman kwam er daarna van alles bij aan gesprekken en het uit wisselen van filmpjes en klonk dat inderdaad vreselijk, maar ging het nooit de grens over van écht iets voorbereiden. Andere advocaten spraken ook van 'foute grappen'. Justitie gelooft daar niet in. ,,Er viel niets te lachen." De verdachten, vooral hoogopge leide mannen, bespraken ook hoe ze een aanslag wilden plegen op chipmachinefabrikant ASML en hoe ze wapens wilden maken met een 3D-printer. Een van de mannen zei dat hij 'de nieuwe Bin Laden' wilde worden. De rechtbank beslist volgende week donderdag of ze voorlopig blijven vastzitten. Een sfeervan 'dingen regelen, niet verzanden in woorden' Na de arrestatie van een man die D66-leider Sigrid Kaag thuis lastigviel met een brandende fakkel, wijzen politieke partijen naar wie er volgens hen medeschuldig is: Forum voor Democratie. De politie hield woensdagavond de 29-jarige Max van den B. aan toen hij bij het huis van Kaag opdook. Eerder, net voor kerst, belde de man ook al aan bij de woning van coro naminister Hugo de Jonge (CDA). Politici spraken gisteren hun af schuw uit over het nieuwe inci dent, maar CDA-minister Hugo de Jonge en ChristenUnie-leider Gert Jan Segers wezen daarbij expliciet op de 'rol' van Forum voor Demo cratie. Die partij repte eerder van tribunalen waar politici terecht zouden komen te staan voor hun coronabeleid. FvD'er Gideon van Meijeren riep op tot 'burgerlijke on gehoorzaamheid'. De gearresteerde Van den B. sprak bij de woning van Kaag ook over het World Economic Forum, het platform in Davos waar over Forum al maanden geregeld kritiek uit. Volgens De Jonge kan de intimi datie niet los worden gezien van de 'woorden' van Forum. ,,Er is een verband. Woorden doen ertoe. Spreken over tribunalen, over poli tici die achter tralies moeten Überhaupt de hele manier waarop Forum voor Democratie zijn woor den kiest, dat is niet zonder gevaar. Er zijn mensen die zich daardoor gelegitimeerd voelen om over te gaan tot bedreiging en intimidatie." Ook CU-leider Segers schreef gisteren in een tweet dat bedrei- ging 'de oogst' is van uitlatingen door Forum. 'Als je keer op keer het gif van 'verzet', 'tribunalen' en 'op sluiting van je politieke tegenstan ders' zaait, dan is het dit soort inti midatie en bedreiging dat je oogst. Tegen iedereen met een zwak voor FvD zou ik willen zeggen: word wakker.' Verfbommen Forum-leider Thierry Baudet noemde de intimidatie bij Kaag 'vreselijk natuurlijk'. Hij verwees echter in een tweet ook naar een in cident afgelopen weekend bij het partijkantoor van FvD. Toen sme ten linkse activisten verfbommen tegen de gevel van het kantoor van Forum. 'Ook onacceptabel, al heb ik daar vrijwel geen verontwaardiging in de media over gezien'. Baudet wuift het verwijt dat Fo rum schuld zou hebben aan de daad van Van den B. weg. 'Zeggen dat dit komt door onze partij of onze standpunten is absurd. De maat- schappelijke spanningen lopen op doordat het debat over de krankzin nige coronasituatie al bijna twee jaar niet op inhoud wordt gevoerd.' Kaag hintte er in haar verklaring op dat ook zij vindt dat er mensen zijn die 'deze bedreigingen aan jagen'. Ze noemde daarbij geen na men. ,,Gisteravond laat nogmaals zien dat woorden leiden tot acties." De intimidaties van De Jonge en Kaag, de verfbommen bij Forum: ze sluiten aan in een rij van fysieke be dreigingen en intimidatie aan het adres van politici. Eerder is ook pre mier Mark Rutte bedreigd, net als Kamerleden Pieter Omtzigt en - bij voortduring - Geert Wilders. Het aantal bedreigingen aan het adres van politici neemt de laatste jaren toe. Ook het aantal journalisten dat eronder gebukt gaat, steeg afgelo pen jaar. Een speciaal meldpunt kreeg in 2021 272 meldingen van be dreiging binnen, tegen 121 in het jaar ervoor. GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 ROTTERDAM De acht Eindhovense mannen die onder meer verdacht worden van het voorbereiden van een terroristische aanslag, spraken over het vermoorden van Mark Rutte en Geert Wilders. - Sander Dekker, minister voor Rechtsbescherming Tobias den Hartog Den Haag Paul Blokhuis pakt zijn spullen in. De staatssecretaris komt niet terug in het nieuwe kabinet. foto phil nijhuis Beveiliging bij het huis van Hugo de Jonge. De man die bij Kaag langsging, stond eerder bij hem aan de deur. foto jan de groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9