8 POLITIEK 1534 dagen na hun aantreden vergaderen de ministers van Rutte III vandaag voor het laatst. Soms snakkend naar het einde. Corona en andere crisissen - van stikstof tot de toeslagenaffaire - tekenden hun termijn. de afgelopen week de eerste écht de missionaire week waarin ze het wat rustiger aan konden doen. Prompt maakten veel ministers en staatsse cretarissen die niet terugkeren in Rutte IV van de gelegenheid gebruik om een korte vakantie te nemen. ,,Ik heb het he-le-maal gehad'', ver zuchtte er een bij het vooruitzicht dat na maandag het Haagse circus voorbij is.Wie geen last heeft van dat gevoel is scheidend staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid). Hij was graag doorgegaan. Over de afgelopen periode liggen twee grote schaduwen, vertelt hij terwijl hij zijn dozen inpakt en de overdracht naar zijn opvolger voorbereidt. ,,Corona dat in de helft van deze kabinetsperi ode alles op zijn kop zette. En de dood van mijn dochter Julia kort na dat ik staatssecretaris werd.'' Twee grote schaduwen: corona en de dood van mijn dochter remier Mark Rutte heeft vandaag in de laatste minis terraad van zijn derde kabinet wat persoonlijke woordjes klaar voor zijn collega's. Veel te beslissen is er niet meer, de nieuwe ploeg staat al te trappelen. Dus zal er vooral nog eens samen worden teruggeblikt. En daar is dan wel weer genoeg over te bespreken. Minister Arie Slob (Onderwijs) wil vandaag zijn collega's bedanken. ,,De gesprekken in de ministerraad waren soms écht heftig. Maar als er een be sluit was genomen stonden we er echt samen voor als een team. Dat heb ik erg gewaardeerd. Het waren intensieve jaren, maar zeker door corona is het nog veel intensiever geweest.'' Corona heeft de onderlinge band versterkt, zegt ook scheidend minis ter Sander Dekker (Rechtsbescher ming). Rutte III was volgens hem een echt 'wethouderskabinet', met veel ministers die politiek zijn gevormd in de lokale politiek. ,,Daardoor was er een sfeer van 'dingen regelen, niet verzanden in woorden'. En toen we met z'n allen doorkregen dat Co- vid-19 zich niet beperkte tot China en we beseften dat dit ieders terrein zou gaan bepalenDie beelden uit Italië, compleet met opstanden in ge vangenissen, dat was ingrijpend.'' Als maandag het nieuwe kabinet wordt beëdigd door de koning, is het op vijf dagen na een jaar geleden dat het huidige kabinet aftrad. Nooit eer der was een ministersploeg zó lang demissionair. Ondertussen moest er door de meesten volle bak worden doorgewerkt aan de rijksbegroting en de aanpak van de ene na de andere crisis.Voor veel bewindslieden was mie werden de problemen met leer- achterstanden en bij flexwerkers op de arbeidsmarkt nog eens extra ver diept. Maar het is niet alleen kommer en kwel, vindt Blokhuis. Trots is hij op zijn antirookbeleid. Sigaretten werden fors duurder en straks zijn ze niet meer in supermarkten verkrijg baar. „Daarin lopen we echt voorop in de wereld. Er zijn ook zaken waar we wel een begin in hebben gemaakt, maar waarmee we nog niet klaar zijn. Mijn handen jeuken om de suiker taks in te voeren waar het komend kabinet mee komt. Het aantal daklo zen is teruggedrongen, maar daar zijn nog stappen te zetten. En de wacht lijsten in de geestelijke gezondheids zorg zijn nog lang. Weliswaar is er een begin gemaakt om dat te verbete ren, maar mijn opvolger kan daar pas de resultaten van laten zien.'' Slob is het blijst met een wet waar door leerlingen in het praktijkonder wijs voortaan ook een diploma krij gen. ,,Het lijkt iets kleins, maar maakt voor die jongeren echt een wereld van verschil.'' Bij Dekker is dat de wetswijziging dat gedetineerden niet meer automatisch vrijkomen na twee derde van hun staf. Maar niet alles is gelukt, beseffen ze. Dekker: ,,Vier jaar lijkt lang, maar wetgeving vergt tijd.'' Emotioneel Na deze laatste ministerraad is het aan hun opvolgers. Slob wordt emo tioneel als hij dezer dagen afscheid neemt van de ambtenaren met wie hij werkte. En ook Dekker zegt last te hebben van 'melancholie'. Wat hij ook zal missen? Zijn gesprekken met minister Ingrid van Engelshoven in de ministerraad. Ze zaten altijd naast elkaar aan een hoek van een tafel. ,,Bij saaie vergaderingen bespraken we de roddels van de Haagse gemeenteraad waar we elkaar al van kenden.'' Het waren intensieve jaren, door corona nog intensiever Trots Niet alles is gelukt deze kabinetsperi ode. De stikstofcrisis overviel het ka binet, het besluit om de Groningse gaskraan dicht te draaien zette veel op zijn kop, de toeslagenaffaire werd te laat onderkend en het voornemen om meer goede woningen te bouwen lukte maar deels. En door de pande- VRIJDAG 7 JANUARI 2022 GO Ministerraden Rutte III: soms 'écht heftig' en soms tijd voor roddels Tobias den Hartog Hans van Soest - Paul Blokhuis, staatssecretaris Volksgezondheid Den Haag - Arie Slob, minister van Onderwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8