De koolmees in de achtertuin 7 REPORTAGE INITIATIEF OP GROENSTROOK IN HAAR EIGEN DORP HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Toeval bestaat niet. Op het moment dat Jari (14), Jill (13), Amy (13) en Joël (15) halt houden bij de knot wilg waar zij bloemen en lantaarntjes willen achterlaten voor hun omgekomen vriendin Esmee, rijdt er net een meisje op een paard voorbij. Esmee, die donderdag 30 de cember als vermist werd opgegeven en nog geen dag later dood werd ge vonden in Leiden, was dol op paar den. Bijna elke dag ging ze naar een manege in Leiden om haar lievelin gen te verzorgen. Esmee was ook een lieverd, zeggen haar vrienden. Ik hou van jou staat er op de forse kaart - of eigenlijk is het een boekje - die haar vriendje Jari bij zich heeft. Zorgvuldig knoopt hij het met een rood lint rond de stam van de knotwilg. Op de pagina's die opengeklapt liggen zegt de tiener dat hij haar prachtige blauwe ogen zo gaat missen. De vriendengroep heeft net ook een knuffelbeest neergelegd met blauwe ogen. ,,Juist om die ogen", zegt Jari zacht. Voor Esmee heeft hij ook nog opgeschreven: Fly high my angel. Jari en Jill zijn deze week al bloe men voor Esmee gaan leggen in Lei den, waar haar lichaam is gevonden. Maar de vrienden vinden het be langrijk dat ze ook in het dorp waar ze woonde een eerbetoon krijgt. En daarvoor was eigenlijk maar één plek geschikt: de groenstrook bij het spoor, schuin achter de voetbalvel den van Bernardus, waar ze 's zo mers zo vaak waren en lol hadden. ,,Ik heb hier alleen maar goede herinneringen aan Esmee", zegt Jill. ,,Vaak moesten we zo hard lachen dat je buik er gewoon zeer van deed." Die mooie lach van Esmee zullen ze niet meer horen. Samen op het bankje zitten of samen voetbal len of frisbeeën, dat gaat ook niet meer. Of dat spelletje dat ze weleens deden: raden van welke kant de eerstvolgende trein zou komen en een wedje maken. Als de gedenkplek is ingericht, maakt Jill met haar mo biel een filmpje van een passerende trein. Trots laat ze het aan de ande ren zien. Jari mag het spits afbijten en de eerste lantaarn en bos bloe men plaatsen, dat vinden de andere vrienden niet meer dan logisch. La- ter staan ze met z'n vieren even stil bij de boom. ,,Mooi dat ze dat samen zo doen", zegt een moeder. Er zijn familieleden van Jari, Jill, Amy, en Joël meegekomen, ook zij leggen bloemen. Wit, de lievelingskleur van Esmee, overheerst. ,,Ik vind het heel fijn dat de anderen zijn meegeko men. Zo geven ze ons het gevoel dat we er niet alleen voorstaan", zegt Jill. Jari is intussen even naar moeder Nicole gelopen en krijgt een knuffel. Soms hoor je even gesnif, later zie je weer een glimlach of vertelt iemand iets over Esmee. Joël: ,,Wij deden spelletjes waarbij we vaak vielen, ook Esmee. Daar moest ze dan hard om lachen." Als de bloemen zijn gelegd, de lan taarns neergezet en de vrienden groep even stil bij de gedenkplek staat, komt er een oude man aanlo pen. Hij neemt zijn pet af en zet hem tien meter verderop weer op zijn hoofd. Er staat een lekker winterzon netje, dus zijn er veel wandelaars. Jill: ,,Dit is een mooie plek voor Esmee. Stil, een beetje aan de rand van het dorp. Hier kunnen wij en anderen even rustig aan Esmee denken. Ik zou het prima vinden als anderen hier ook bloemen en zo achterlaten. Eigenlijk beter dan op de plek waar ze dood is gevonden. Deze gedenk- plek in Hazerswoude gaan wij goed bijhouden." LOCKDOWN? IK DOE HET ZO Vogels zijn stom. Of op zijn minst niet interessant. Kleine vogels zijn het al he lemaal niet waard om op te letten. Behalve als de kat ermee komt aanlopen en er mee naar binnen wil lopen. Dan geven ze rommel. Ik lachte mijn vriendin uit die elk jaar weer zaadbollen voor die beesten ophing en een pot vogel pindakaas kocht. Nog erger: ze kon ook precies vertellen welke vogels er in de achtertuin van al die troep kwamen eten. Ze zette 's ochtends vroeg zelfs het raam open als die beesten met z'n allen veel te hard zaten te tsjilpen. Belachelijk. Jaloers Maar met elke lockdown, keek ik weer iets jaloerser naar die vogels. Zij kennen geen avondklok, geen QR-code, geen mondkapjes, geen boosterprikafspraak, geen maxi maal vier vogels bij elkaar-regel. Ze komen en gaan wanneer ze willen. Leiden het leven zoals wij dat ooit hadden. Met elke lockdown zat ik vaker voor het raam naar ze te kijken én te luisteren. Inmiddels heeft de kat een belle tje om, ken ik het verschil tussen een roodborst en een staartmees en heb ik zelf een doos met voe- derballen gekocht. Online uiter aard. Toen ik zei dat de koolmees me de winterlockdown doorsleepte, gniffelde mijn vriendin zachtjes. Klein geluk zingt blijkbaar ge woon in je eigen achtertuin Op de plek waar zij zo vaak samen speelden, maken haar vrienden uit Hazerswoude-Rijndijk deze donderdagmiddag een gedenkplek voor Esmee (14) die door een misdrijf is omgekomen. ,,En nu verdient Esmee nog een mooie uitvaart." GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 Hazerswoude-Rijndijk Bij de knotwilg in Ha zerswoude-Rijndijk wor den bloemen en lan- taarntjes geplaatst voor de omgekomen Esmee. FOTO JOSH WALET F Bloemen en herinne ringen aan Esmee bij de plek in Leiden waar zij werd gevonden. FOTO ROBIN UTRECHT Alweer een lockdown... Hoe houd je de donkere decemberdagen nog leuk? Speciaal voor u elke dag een tip. Of gewoon een positieve persoonlijke ervaring. - Cyril Rosman Vriendengroep maakt een gedenkplek voor Esmee Jan Belt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7