Schrijver Paul van Loon bereikt jubileum: 25 jaar 'Dolfje Weerwolfje' 10 Hij mag dit jaar dan wel 25 jaar bestaan, Dolfje Weerwolfje blijft voor eeuwig 7. Zoals zijn bedenker Paul van Loon (66) altijd die geheimzinnige schrijver blijft die zich niet achter zijn zonnebril laat kijken. Of toch? Paspoort Voor de weerwolven, vampiers en andere duistere figuren in de boeken van opa is de kleine Vida-Sity nog veel te jong. Net 1 j aar is ze. Maar Paul van Loon (66) doet niets liever dan zijn kleindochter voorlezen, ver telt hij. En hoewel de regen vandaag tegen de ramen klettert en de lucht grauw is, lich ten zijn ogen op achter de donkere glazen van zijn zonnebril als hij het over zijn eerste kleinkind heeft. ,,Alle clichés kloppen, het is zo ongelooflijk mooi om opa te zijn. Ze is vaak bij ons en ik vind het fantastisch." Neuh, de bekendste kinderboekenschrij ver van het land kijkt dan ook bepaald niet terug op een zware tijd door 'je weet wel'. Natuurlijk vindt hij het jammer dat hij niet kon optreden met zijn band (Paul van Loon Andere Snuiters), dat drukke signeerses sies er niet inzaten, maar dat is het dan ook wel. Want hier zit een man die ook in het oude normaal al graag op zichzelf was. Die het liefst thuis is, in Drunen, waar hij al 33 jaar met zijn vrouw Hadjidja woont. ,,Ik leef als schrijver altijd al in een soort bubbel." Opschrijfboekje Elke avond rond de klok van 9 trekt hij zich terug in zijn werkkamer. Tot een uur of 2 's nachts zit hij dan te schrijven. Gezellige vent zeg, voor het thuisfront! Hij lacht. ,,Het is ook niet zo dat als mijn vrouw uit eten wil, ik niet meega, hoor. Zo erg is niet. Al heb ik wel altijd een opschrijfboekje bij me." Dan: ,,Mijn hoofd staat gewoon nooit uit." Dat hij het liefst schrijft als het donker is, begon trouwens uit praktische overwegin gen, toen hij vader werd. Overdag werken én voor een baby zorgen gaat nu eenmaal niet. Dus logde Van Loon pas in als zijn vrouw thuis was van haar werk. Zo gaat het al meer dan dertig jaar en zo zal het hopelijk nog heel wat jaartjes gaan. Want stoppen? Ja, hij is 66, dus de pensi oenleeftijd is in zicht. Maar dat gaat dus niet gebeuren. Maanrovers, het 23ste deel van Dolfje Weerwolfje, is net uit. ,,En zolang ik het leuk vind, zolang de verhalen komen..." Want eerlijk: zelf is hij ook benieuwd wat Dolfje in de toekomst nog allemaal gaat be leven. ,,Ik leef toch al 25 jaar met dat kereltje, het is een echt vriendje geworden. Ik ben benieuwd hoe het met hem verder gaat." En tja, daar komt-ie maar op één manier achter: door te blijven schrijven. Geboren in Geleen, groeide Van Loon op in Waalwijk. Heerlijke tijd! Buitenspelen tot moeder riep om te eten. Over slootjes springen, kikkers vangen, beetje voetballen. Tekenen deed hij ook graag. En lezen, hè. Altijd had hij een boek bij zich. Lievelings boek? Paulus de Boskabouter! Gekregen voor zijn eerste heilige communie. Hij heeft het nog steeds. ,,Dat is ook meteen het mooie van boeken, die gaan een leven mee. Ze nes telen zich in hoofden, prikkelen fantasie, brengen vreugde, verwondering." Alternatieve snuiters Zelf schreef hij zijn eerste verhaal een kleine veertig jaar geleden. Eigenlijk per ongeluk, want Van Loon zat op de kunstacademie in Den Bosch. ,,Ik zat al in het vierde jaar toen ik ermee stopte. Vond er geen bal meer aan." Het jaar daarna bestond uit een beetje han gen met andere alternatieve snuiters, beetje muziek maken. Nou ja, op een gegeven moment had hij toch iets getekend, en daar moest tekst bij. Omdat hij niemand wist die hij dat kon vragen, kroop hij zelf maar in de pen. ,,Ik vond het hartstikke leuk. Zo ben ik per ongeluk schrijver geworden." En wat voor een. De carrière van Van Loon leest als een jongensboek. Met De Griezelbus en de boeken van dat blonde ventje met dat brilletje op dat bij volle maan in een weerwolf verandert, won hij tig prij zen. Zijn boeken, zo'n 130 stuks inmiddels, zijn vertaald tot in Zuid-Korea aan toe. Ver schillende theatertours trokken het land door, er kwam een film en op het moment is er weer een musical te zien over Dolfje Weerwolfje, die al werd uitgeroepen tot een van de grootste kinderboekenhelden van ons land en dus nog steeds onverminderd populair is. Dat blijkt wel uit het - bizarre - feit dat in de bibliotheek in Olst onlangs voor de tweede keer alle boeken van Dolfje Weer- wolfje werden gestolen. Van Loon: ,,Zoals de bibliothecaresse schreef: misschien een compliment voor de auteur, maar het mag natuurlijk niet." Mysterieus figuur In de afgelopen veertig jaar kreeg Van Loon duizenden en duizenden brieven van jonge en oudere lezers. Meest gestelde vraag? ,,Waar het volgende boek over gaat!" Maar ook ofVan Loon ook slaapt met die zonne bril en zijn hoed op. En nee, daar geeft hij geen antwoord op, sowieso houdt Van Loon zijn privé graag privé en koestert hij zijn imago van die mysterieuze schrijver die altijd in het zwart is gekleed. Het gaat immers om zijn boeken, zegt hij. Al houdt hij van de nieuwsgierigheid van zijn lezers. ,,Ze willen alles weten. En stellen vragen die ik al duizend keer heb gehoord, maar dat vind ik ook mooi. Want voor zo'n kind is het de eerste keer. En het mooie, als ik wéér die ene vraag krijg, ga ik er toch weer over nadenken." Mooier nog dan die huis-, tuin- en keu- kenvragen zijn de verhalen die kinderen opsturen. De mooiste en leukste bewaart hij, dozen vol heeft hij, en op zijn computer mappen vol mailtjes. Wacht, zegt hij, en hij zoekt in zijn computer: 'Hallo Paul. Ik heb vroeger heel veel gehad aan de boeken over Dolfje. Elke keer dat ik naar de maan kijk, word ik er weer even aan herinnerd dat ik mezelf mag zijn.' Inclusiviteit ,,Mooi, hè?", klinkt het. ,,Zo heb ik van heel veel kinderen te horen gekregen dat Dolfje ze heeft laten zien dat het oké is om anders te zijn." En in een tijd dat inclusiviteit een hot item is, zou Dolfje dus een echte voorlo per zijn. Het ventj e dat net voor zijn ze vende verjaardag ontdekt dat hij anders is. Bij volle maan verandert hij namelijk in een weerwolf. Gelukkig maakt het voor Dolfjes pleegfamilie niks uit: iedereen mag zijn hoe hij is, lang leve de diversiteit! Nee, Van Loon pakt niet bewust maat schappelijke thema's beet. En kom bij hem ook niet aan dat in Dolfje iets van hemzelf zit of zo. ,,Ik heb nooit problemen gehad met wie ik was, maar ik vind het wel altijd mooi als mensen anders zijn. Maar verder? Een boek moet vooral plezier brengen. Daar is het me om te doen. Ik schrijf gewoon wat ik zelf leuk vind." De sleutel tot leesplezier, is zijn overtui ging. Hij heeft dan ook niets met verplichte leeslijsten voor kinderen op school. ,,Gek hoor, dat ze dan afhaken. Moeten ze litera tuur lezen. En dan krijgen ze dikwijls een bak ellende over zich uitgestort. Dan snap ik dat ze het plezier verliezen." Dat geldt trouwens ook voor volwasse nen. Een tip van deze griezelopa: lees eens een kinderboek! Griezel en grinnik mee. ,,Een uitstekend medicijn in deze tijd." VRIJDAG 7 JANUARI 2022 GO 'Niets mooier dan opa te zijn' Linda Akkermans Drunen Paul van Loon Geboren: 17 april 1955 in Geleen. Woonplaats: Drunen. Burgerlijke staat: ge trouwd, één dochter en opa van een kleindochter. Studie: kunstacademie in Den Bosch. Carrière: won als kinder boekenschrijver tientallen prijzen voor boeken, die ook in het buitenland zijn versche nen. Is Officier in de Orde van Oranje-Nassau en ambassa deur van Stichting Leergeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38