WIM HOFMAN l Uit de Zeeuwse Almanak 2022 9 c Ook Vlissingse POV-fractie wil meer duidelijkheid over schadelijke effecten 2januari Nieuwe Maan. Zacht weer. Een goede dag om te vissen (niet in de Westerschelde). Tijd om vakantieplannen te maken. Het is raadzaam om niet te ver weg te gaan. Men kan denken aan een elektrische fietstocht door de bossen van Markelo of een bezichti ging van Valkenburg dat in 2021 geteisterd werd door hevige regenval en een exorbi tante stijging van de Maas. De plaats ver dient wel wat steun van toeristen. Denk ook aan een wandeling bij Paleis 't Loo en maak kennis met het leven van prinsen en prin sessen. Of zoek het echt dicht bij huis. 6januari Driekoningen. Het is nu ruim na Nieuwjaar en het is tijd om de kerstboom weg te doen of op te bergen tot volgend jaar. Kerstge schenken die niet bevallen zijn, dienen te worden teruggegeven of kunnen bewaard worden tot Valentijnsdag dat dit jaar, zoals alle jaren, valt op 14 februari. Hier en daar zijn ook kringloopwinkels, maar het gevaar daarbij is dat u misschien uw ongewenste cadeau op een bepaald ogenblik weer terug krijgt. De resten kerstkalkoen en kerstko nijn moeten nu de echt deur uit. 18 januari Volle maan. Van belang voor Middelburgers en vooral voor mensen die Steenbok zijn. Zij zijn figuren die bokkensprongen maken en nukkig zijn. Ze zijn te herkennen aan de onverwachte beslissingen die zij nemen en ze zijn dus nogal eens te vinden zijn in de politiek. Ze zijn ook ontoerekenbaar in het verkeer. 20 januari Het wordt de hoogste tijd voor het oprich ten van nieuwe politieke partijen. Bij de vo rige verkiezingen traden slechts 37 partijen aan, onder meer Bij1, Ja21, BBB, Jezus Leeft en NLBeter. In 1970 deden wel zestig par tijen mee aan de verkiezingen. Het kunnen er nu dus best wel meer worden. We den ken aan Partij 80 plus die als doelstelling heeft iedereen ouder dan 80 te laten wor den. Verder zit Partij Eén met de Dieren in een broedstadium. Deze partij gaat uit van het beginsel dat de mens afstamt van de dieren en daardoor dus intrinsiek animaal is. De partij wil dieren dezelfde rechten geven als mensen en als het kan zouden die dus ook moeten kunnen stemmen. Zij denkt er ook aan om het strafrecht uit te breiden. Men sen die dieren aanlijnen, dienen zelf aange lijnd te worden. Mensen die dieren slach ten, dienen zelf geslacht te worden. Elke wolf in Zeeland heeft recht op zeven geitjes. Ook de POV-fractie in Vlissingen pleit voor een grootschalig (bevolkings) onderzoek naar schadelijke effecten van PFAS in de Westerschelde. De fractie stelde vorig najaar een reeks vragen aan burgemeester en wethouders in Vlissingen over de risico's van grote hoeveelheden PFAS - een groep van duizenden giftige, niet of nauwelijks afbreek bare stoffen - die in de Wester- schelde zijn en nog steeds worden geloosd. De beantwoording van die vragen was weliswaar uitgebreid, maar stelde de raadsleden Ruud Kleefman en Pim Kraan niet gerust. Het Vlissingse college koestert veel aannames, weet veel niet en gaat er te makkelijk vanuit dat het 'wel mee zal vallen', concluderen de POV'ers. Onduidelijke norm Beide raadsleden hoorden veel cij fers en theorieën voorbijkomen, maar ze weten nog niet meer dan dat er 'veel onduidelijkheid' is. Bur- gemeester en wethouders lieten in hun antwoorden blijken dat het de gezondheid van mensen niet ten goede komt als ze PFAS via voedsel en drinkwater binnenkrijgen en wanneer ze er via tal van consu mentenproducten mee in aanra king komen. Dat de giftige stoffen het immuunsysteem van mensen kan aantasten, staat intussen wel vast. In navolging van de gemeente raad in Hulst en het CDA in Borsele dringt Perspectief Op Vlissingen daarom aan op 'een uitvoerig (be- volkings-)onderzoek'. Dat onderzoek is alleen al nood zakelijk, omdat na vele maanden nog niet duidelijk is vanaf welke hoeveelheid PFAS schadelijk is voor mens en dier. Het onderzoek moet, vindt de POV, antwoord geven op vragen over onder meer de kwali teit van het Zeeuwse drinkwater en gezondheidseffecten na het eten van in de Westerschelde en bij de monding van die rivier gevangen vis, geraapte mosselen, geplukt lamsoor en/of zeekraal. Zeezwemmers Ook wil de fractie, op wier aandrin gen de PFAS-kwestie volgende week donderdag op de agenda staat van de Vlissingse commissie Ruimte, graag weten of zeezwem mers hun gezondheid in gevaar brengen als ze wekelijks vele uren in het water vertoeven. Leden van Zwemmen langs Walcheren, de vereniging voor zeezwemmen in Zeeland, zijn daar niet echt bang Veel zeezwemmers trainen juist in zee, omdat de zwembaden dicht zijn voor, denkt wedstrijdadviseur en woordvoerder Thierry Potin. ,,Veel leden zwemmen meerdere keren per week in zee. Waarschijnlijk nog meer dan anders, omdat we van wege coronamaatregelen niet in het zwembad mogen trainen." Potin voegt er aan toe dat hij er van uitgaat dat de waterkwaliteit goed genoeg is. ,,Volgens mij wor den er regelmatig monsters geno men en worden wij op de hoogte gesteld als de kwaliteit niet aan vaardbaar is. Vroeger trainden we ook wel in het Kanaal door Walche ren en ook het kanaalwater werd regelmatig bemonsterd. Tot nu toe heb ik geen vragen gehoord,. Maar als morgen in de krant staat dat de waterkwaliteit in zee te wensen overlaat, zullen leden van onze club ook meer willen weten." GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Steun voor onderzoek PFAS René Hoonhorst Vlissingen De druk bevaren Westerschelde leek begin deze eeuw een stuk schoner dan in de jaren tachtig van de vorige, maar bleek vorig jaar sterk vervuild te zijn met giftig PFAS, door lozingen van fabrieken, het Antwerpse 3M voorop. foto johan van der heijden - Thierry Potin, Zwemmen langs Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37