Kerstboom over? Alpaca's zijn er dol op! H 4 De Zeeuwse musea trokken vorig jaar meer publiek dan in 2020. Toch blijven de zorgen groot. ,,Dit houd je niet heel lang vol." AAGTEKERKE Geen zin om de kerst boom nog een week te hebben staan? Gooi 'm in de kofferbak en breng hem naar Aagtekerke. De alpaca's die daar rondscharrelen zijn er dól op. Bam, daar ligt de Nordmann die vorige week nog stond te shinen in een Middelburgse huiskamer, met glimmende ballen en een pronte piek. Na nog geen tien seconden in het zand van alpacaboerderij Zeel- andia zijn de bovenste takken al helemaal opgesmikkeld door Zafier en zijn maten. ,,Ze vinden het heerlijk", ver telt 'alpacamoeder' Mara Hou- mes-Vlaander. ,,Niet iedereen durft ze te geven, uit angst dat de naalden in het tandvlees gaan zitten, maar dat hebben wij hier nog nooit meegemaakt. Het heeft juist voordelen. In naaldbomen zit een natuurlijke ontwormer én de alpaca's gaan er lekker van ruiken. Zelfs hun spuug stinkt dan niet meer." Want ja, dat spugen blijft wel een dingetje. De alpaca's in Aagtekerke zijn dan ook niet zomaar alpaca's: verreweg de meeste zijn gered van verwaar lozing. ,,Alpaca's zijn altijd al sensitieve dieren, maar als ze in het verleden zijn mishandeld, kunnen ze nog weleens gevoe lig reageren op iets wat ze niet leuk vinden." Mishandelen? Die schattige grote knuffeldieren? Hou- mes-Vlaander had het ook nooit kunnen bedenken toen ze in 2018 een paar alpaca's in haar tuin zette. Tot de Belgische po litie belde met de vraag of zij niet wat mishandelde dieren wilde opvangen. ,,Ik heb dat toen niet gedaan, omdat ik to taal niet voorbereid was. Maar later was ik om. Inmiddels heb ben we er 35 rondlopen." Uit de hand gelopen Tegenwoordig zet elk zichzelf respecterend recreatiebedrijf wel een paar alpaca's in de wei - wat gelijk ook de mishandelin gen verklaart, want niet ieder een kan met de dieren omgaan - maar Zeelandia is de enige rescuefarm van het land. Dat vergt veel tijd en energie. En geld. Want een beestje als Sjaakie, wiens pootjes zo ver zijn doorgezakt dat hij op zijn enkels loopt, heeft veel extra's nodig. Dat terwijl Houmes-Vlaan- der eigenlijk haar handen vol heeft aan de minicamping en de B&B. ,,En de alpaca's waren een idee van mijn man, die de halve tijd op zee zit", lacht ze. ,,Het is allemaal een beetje uit de hand gelopen, maar dat is niet erg. Als je er een paar hebt en ze bellen er weer voor eentje, dan kun je geen nee zeggen." Zélfs als ze je rozentuin plun deren. Ook van de haagplanten van het echtpaar Houmes is weinig meer over. Maar wie zijn kerstboom nog kwijt moet, is van harte welkom aan de Pre- laatweg in Aagtekerke. De alpa ca's kunnen nog wel wat kerst bomen kwijt. REPORTAGE deuren opnieuw - voor de vierde keer - gesloten blijven. ,,In de win ter valt de schade nog mee. De meeste Zeeuwse musea moeten het vooral van de zomer hebben. Als ze die periode ook missen, wordt het heel erg lastig. Maar ik ga er niet van uit dat dat gebeurt." Publiekstrekker Het Warenhuis in Axel trok eind vorig jaar veel belangstelling met een overzichtstentoonstelling van de Zeeuwse kunstenaar Johnny Beerens. ,,Daardoor hebben we heel veel bezoek gehad", zegt Hans van Bellen. Maar al na een paar weken moesten de deuren We merken aan onze bankrekening dat we minder bezoekers hebben dan voorheen helaas op slot. De expositie zou duren tot eind februari. Het is de vraag of het mu seum nog voor die tijd weer open mag. ,,We proberen daarom de ten toonstelling te verlengen. Daarover zijn we in onderhandeling met de particulieren en bedrijven van wie we werken hebben geleend. We hopen dat het lukt, want we zijn al heel wat bezoekers misgelopen. We hebben veel boekingen moeten annuleren. Het is de vraag of je die mensen nog terugkrijgt." Het museum ontving in 2021 bijna 4300 bezoekers, ruim 700 meer dan het jaar ervoor. ,,We heb ben een goede zomer gehad", zegt Van Bellen. „Kennelijk gingen veel Nederlanders in eigen land op va kantie. Die hebben vaak een Mu seumkaart. En wat het weer be treft was het ook geen fantasti sche zomer." Financieel redt Het Warenhuis het wel. ,,We hebben een goede verstandhouding met de ge- f H H et was opnieuw een treurig jaar voor de musea in Zeeland", zegt Janneke de Wit, adviseur musea bij Erfgoed Zeel and. Het totaalaantal bezoekers was vorig jaar 43 procent minder dan in 2019, dus vóór de co- ronapandemie. ,,Dat merken ze natuurlijk in hun portemonnee, want ze hebben veel minder in komsten." Er staan geen Zeeuwse musea op omvallen, zegt zij. ,,Dat is nog niet aan de orde, ook doordat er steun- pakketten zijn", zegt De Wit. ,,Maar de musea teren wel in op hun financiële reserves. Dat hou den ze nog wel even vol, maar niet heel lang. Musea stellen ook plan nen en investeringen uit, omdat ze krap bij kas zitten." Lichtpuntjes Toch zijn er ook lichtpuntjes. De ruim vijftig musea in de provincie trokken in 2021 gezamenlijk 332.400 bezoekers. Dat zijn er ruim 60.000 meer dan in 2020. De stijging is opvallend, omdat de musea in 2021 langer de deuren moesten sluiten (24 weken) dan in het eerste coronajaar (15 we ken). ,,Ik denk dat de musea steeds be ter weten om te gaan met alle be perkingen", zegt De Wit. ,,Ze kij ken goed naar wat er wél mogelijk is." Tot begin juni waren de musea dicht, maar de zomerperiode maakte veel goed. ,,Mensen willen toch uitstapjes maken als ze op va kantie zijn." Zomer Sinds half december moeten de VRIJDAG 7 JANUARI 2022 GO Alpaca's aan de kerstboom in Aagtekerke, G Voor al paca's in Aagte- kerke zijn kerstbo men een feest maal. fo to's LEX DE MEESTER - Wendy Wagenmakers Opnieuw lastig - Hans van Bellen, museum Het Warenhuis Rolf Bosboom Vlissingen Het Marie Tak van Poortvliet Museum ont hulde in novem ber 2021 een buitenkunst werk, om bezoe kers van Dom burg te attende ren op het mu seum. foto lex de MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32