3 Van Halst wijst naar de wir war van kabels op het strand. ,,Deze water-, gas- en druk persleidingen lagen een stuk onder het zand en door de afslag liggen ze nu helemaal bloot." Het strand wordt door de afslag smaller en smaller. Voor de strandhuisjesverhuur die Frank van Halst ook doet, samen met zijn vader Jos, is dat een groot pro bleem. Mensen willen met zicht op zee, parallel aan de duinen, graag va kantie vieren, legt Van Halst uit. Als er niet heel veel zand wordt aangevuld door vooral Rijkswater staat, is veilig recreëren aan de Banjaard over een tijdje niet meer mogelijk. Trots ,,Wij doen graag de complete ex ploitatie van het strand en houden het strand schoon, verzorgen de bewaking samen met de reddings brigade en. leggen de loopvlonders. Dat allemaal naast het paviljoen en de strandhuisjes-verhuur." Van Ik moet er niet aan denken ooit een zware storm in het toeristenseizoen mee te maken Halst is trots op het predicaat 'Schoonste strand van Nederland' en wil graag zakendoen. Hij pacht zijn plek op het strand van.de ge meente Noord-Beveland. Me^We 'gemeente deelt i dernemer de kosten van kleinere ^zandaanvullingen, 'minizandsup- pleties' in de zomers. Die jaarlijkse kosten lopen in de duizenden eu ro's. Die kosten moet Van Halst er- 'gens kwijt, de prijzen van strand huisjes zijn mede daardoor in twee jaar gestegen van 550 naar 700 euro per week. Voordat er weer huisjes op het strand kunnen staan, zal er eerst nog een echt grote zandaanvulling moeten komen. Rijkswaterstaat is aan zet om een grote zandsuppletie te- doen. Andere oplossingen ziet Van Halst niet. ,,Oesterriffen aan leggen voor de kust, paalhoofden of damwanden plaatsen, het lijkt me hier een lastig verhaal." Zand opspuiten Rijkswaterstaat kiest inderdaad voor zand opspuiten als dé oplos sing om de kust te behouden. Woordvoerder Edwin de Feijter laat weten dat dit jaar opnieuw zand wordt opgespoten tussen Breezand en het Banjaardstrand. ,,Die opdracht is al gegund aan Boskalis." Ofde grote zandsupple tie voor of na de zomerperiode komt, kan Rijkswaterstaat nog niet vertellen. Rijkswaterstaat kan zich voor stellen dat zandafslag voor onder nemers heel vervelend is, maar wijst op een andere focus van Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat houdt de basiskustlijn in de gaten en let vooral op de kustveiligheid. ,,Zandafslag is een natuurlijk feno meen en we spuiten zand op om de vier, vijfjaar." Voor Van Halst kan de suppletie niet snel genoeg beginnen. ,,We willen mensen veilig kunnen laten recreëren. Ik ben blij dat het hoog water van gisteren in de winterpe riode was." Hij moet er niet aan denken ooit een zware storm in het toeristenseizoen mee te maken zo lang het strand niet is opgespoten. ,,Ik zie me al langs de vakantiehuis jes rennen om iedereen te waar schuwen. Daarna zouden we dan halsoverkop de huisjes in veilig heid moeten brengen." Niet overal nijpend De situatie na het hoogwater van afgelopen woensdag is niet overal zo nijpend als op het Banjaard strand. Teamleider Ben Kemper van Stichting Strandexploitatie Veere meldt dat de afslag en over last van de storm op 5 januari erg meevalt. Bekende plekken zoals het 'groene strand' bij Oranjezon, volksbad Domburg en de zandput bij Vrouwenpolder hebben last van afslag. Maar dit is volgens Kemper ook normaal in de winter. Op de Zuidstranden van Walcheren wa ren er woensdag eigenlijk geen problemen. PC VRIJDAG 7 JANUARI 2022 Frank van Halst, eigenaar van Strandpaviljoen De Banjaard bij de trap van de red- dingspost die op het zand hoort uit te komen. foto johan van der heijden Het strand wordt door de afslag smaller en smaller. foto marcelle davidse Arie Westeneng Banjaard - Frank van Halst zie pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31