Kerstboom als verlaat kerstmaal voor alpaca's Zeeuwse mosselkwekers vinden hun vak opnieuw uit Weer lastig jaar Zeeuwse musea 'Ze teren in op hun reserves' Marc de Kunder blijft Spui trouw 'Ik ben geen gewone trainer' Je staat er niet altijd bij stil als je Zeeuwse mosselen eet. Maar mosselkwekers zijn al jaren bezig om de natuur steeds meer te sparen. Nu zetten ze opnieuw een stap. Om te begrijpen hoe groot die stap is, moeten we even helemaal terug naar het begin. Het kweken van mosselen begint met het opvissen van mosselzaad (heel kleine mos seltjes) in de Waddenzee en de Oosterschelde. Traditioneel vangen vissers het zaad van de bodem. Maar die manier van vissen brengt schade toe aan de natuur. Daarom hebben mosselkwekers, natuurorganisaties en de overheid samen afspraken gemaakt. Die ko men erop neer dat de kwekers stap voor stap steeds minder mossel zaad van de bodem vangen en steeds meer gebruik gaan maken van mzi's. ,,We wisten in 2008 - toen we die afspraken maakten - natuurlijk niet hoe snel de afbouw van de bodemzaadvisserij zou lo pen. En ook niet hoe snel de op bouw van het mzi-areaal zou gaan", zegt Addy Risseeuw, voorman van de mosselkwekers. Nou, dat gaat dus snel. Hoe ambi tieus de afspraken toen ook waren, de mosselkwekers vernieuwden hun werkwijze stap voor stap. ,,Het is een totale verandering van hoe je mosselzaad krijgt en hoe je dat ver volgens opkweekt tot mosselen." Eigenlijk vinden de mosselkwe kers zichzelf opnieuw uit. Die transformatie gaat zo goed, dat toen de afspraken in 2020 afliepen er nieuwe zijn gemaakt. „Afgesproken is dat we in een wat kleiner gebied We worden zo duurzaam als financieel- economisch verantwoord is mosselzaad mogen vissen, maar in ruil daarvoor meer oppervlakte krijgen om met mzi's mosselzaad te vangen. Als we minder op de bo dem mogen vissen, moeten we meer kunnen vangen met die in stallaties. Het zijn communice rende vaten", vertelt Risseeuw. En precies die stap, die zetten de kwekers nu. Want bovenop de en kele honderden hectares die kwe kers voor mzi's hebben, komen daar 83 hectares bij: 41 in de Waddenzee en 42 in de Oosterschelde. En daar mee zetten de mosselkwekers een flinke stap vooruit. ,,In 2022 maken we een stap die erop neerkomt dat we 50 procent van het mosselzaad verkrijgen via mzi's en de andere helft via de bo dem. Dan is het de bedoeling dat we in 2026 komen tot de verhouding van 65 procent mzi's en 35 procent bodemzaad." In de jaren erna kijken de kwe kers of het financieel, economisch en technisch mogelijk en verant woord is om nog meer mosselzaad via mzi's in te gaan vangen. ,,De mosselsector wil heel graag ver duurzamen, maar het kan natuur lijk niet zo zijn dat een groot aantal van de bedrijven het niet meer redt. Dus we worden zo duurzaam als fi- nancieel-economisch verantwoord is." Europese potjes Dat is dan ook onderdeel van de af spraken die zijn gemaakt. Belang rijk, onderstreept Risseeuw, want in Zeeland zijn er 89 bedrijven en 55 schepen actief in de mosselkweek. Via een subsidieregeling van de overheid kunnen kwekers maxi maal 60 procent van de investering in meer mzi's vergoed krijgen. Er is een miljoen euro beschikbaar. Maar er is nu al door 37 kwekers voor 5,5 miljoen euro aan subsidie aangevraagd. ,,Het is jammer dat het bedrag niet toereikend is", zegt Risseeuw. ,,Dat betekent dat kwe kers minder dan 60 procent van de gemaakte kosten vergoed krijgen." De belangenorganisatie van de mosselsector, de PO Mosselcultuur, laat het er niet bij zitten. ,,Gezien het succes van de regeling gaan we in overleg met het ministerie om te zien of er geld bijgelegd kan wor den. Zo mogelijk proberen we dat uit Europese potjes te krijgen." Aagtekerke Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl vrijdag 7 januari 2022 It 3? Zeeland De een zaagt 'm in stukken voor de groenbak, de ander vreet 'm met veel gejamjam op. De alpa ca's van rescuefarm Zeelandia in Aagtekerke doen zich tegoed aan gebruikte kerstbomen. Heerlijk vinden ze ze, als tus sendoortje. Bijkomend voordeel is dat de naalden een natuur lijke ontwormer bevatten én dat de alpaca's er lekker van gaan ruiken. Binnen no-time hebben Zafier en zijn maten alle naal den tot de tak toe opgesmik keld. Wie in Middelburg of Vlis- singen nog een kerstboom over heeft, kan 'm laten ophalen - liefst met wat buren tegelijk. Of, nog leuker, breng 'm zelf naar de alpaca's aan de Prelaatweg in Aagtekerke. En zonder glit ters of spuitsneeuw, graag. ZEELAND4 CZEELAND4 CZEELAND14 Helft mosselen duurzaam Jeffrey Kutterink Vlissingen - Addy Risseeuw, - voorman mosselkwekers G Een mossel- zaadinvangin- stallatie van zogenoemde longlines: lange lijnen die op het water drij ven. FOTO MELITA LANTING FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29