Angela Over mijn lijk werkt louterend en het verdient opnieuw een mediaprijs Ziggo biedt ESPN-kanaal met Ajax, PSV of Feyenoord als vast onderdeel in tv-pakket 24 Ik haat het, maar het hoort ook bij me KIJKT TV TELEVISIE WELKOM IN DE MIDDELEEUWEN Ze had zich met vriendinnen opgetut. Lang niet iedereen kan roze glitteroogschaduw hebben, maar Kiki (16) stond het fantastisch. Ze vond het leuk dat ze op televisie kwam, vertelde ze. Haar grote liefde was musical, maar media was ook inte ressant. Het zou zomaar een studie voor haar kun nen zijn, mijmerde ze. ,,En eh, ja, het zou me wel echt gaaf lijken om mezelf terug te zien op tv. Dus ik hoop dat ik dat mag meemaken.'' Het had de quote van elke willekeurige 16-jarige kunnen zijn. Maar het slangetje in haar neus gaf al op weinig subtiele wijze aan dat Kiki niet elke willekeurige 16-jarige is. En dan zat ze ook nog in Over mijn lijk. Hoe zag ze haar toekomst, wilde presentator Tim Hofman weten. De uitdrukking op Kiki's ge zicht veranderde direct. Ze hoopte dat ze niet te veel pijn zou krijgen. Daar was ze bang voor. Net als voor de dood. Dat die donker en kil en eng zou zijn. ,,En ik ben ook helemaal alleen.'' Dat zinnetje, dat ene zinnetje, daar breekt je hart toch van. Het hoort niet, het mag niet, het zou niet moeten mogen, een 16-jarige met kanker in lever en longen en de dood op de hielen. Maar voor Kiki was het bittere realiteit. Haar moeder had haar voorgehouden dat niemand weet hoe de dood er uitziet, vertelde ze, en dat ze daarom het plaatje zelf kon invullen. En dat had Kiki gedaan. Ze stelde zich voor dat er boven een kamer voor haar was, met een lekker bed en een grote tv waarop ze langs haar dierbaren kon zappen. En als ze zou zien dat zij hulp nodig hebben, zou ze door een deurtje naar de echte wereld gaan. Misschien in de vorm van een blaadje, een eekhoorn of 'onze hond'. Weet u, ik wil zo graag iets moois zeggen over dit fragment. Dat het gesprek tussen Tim Hofman en Kiki het meest hartverscheurende, meest in dringende en mooiste was dat ik ooit heb gezien op tv. Of in elk geval het mooiste sinds lange tijd. Dat was het, zonder twijfel. Het programma heeft al de Televizier Ring, maar de Sonja Barend Award 2022 voor beste tv-interview zou voor dit gesprek ook niet misstaan. Ik zou kunnen zeggen dat het louterend werkte, zoals heel Over mijn lijk louterend werkt. Dat het je als mens weer even ruw op je plek zet, de prioritei ten van het leven in een keer scherp stelt en je het schaamrood op de kaken jaagt, als je denkt waar jij je afgelopen dagen druk om maakte. Maar Kiki schiet daar allemaal niets mee op. Zij is afgelopen zomer overleden, las ik op internet. Zelfs die ene kleine laatste wens, dat ze zichzelf nog op tv zou zien, was haar niet gegund. Het is niet eerlijk. Quote van de dag Rapper Boef heeft spijt Aandacht voor cultuur Het klinkt als een onmogelijke opgave: de jeugd boeien voor een geschiedenisles op televisie. Schrijver en regisseur Niek Barendsen blijkt met zijn historische comedy Welkom in de Middeleeuweneen uitstekende formule te hebben gevonden. euk al die actuele talkshows, maar er is nog een parel van een 'praatpro gramma' verstopt op NPO 3. In Welkom in de Middeleeuwen voelt talkshowhost Dorine Goudsmit (Plien van Benne- kom) historische figuren aan de tand. ,,Onze gast is al dood sinds - even spieken hoor - 754, maar speciaal voor ons maakt hij een uitzondering. Hier is Bonifatius!'' Een - oneerbie dig gezegd - Sint Nicolaas-achtig ge klede man (gespeeld door Rogier in 't Hout) loopt de studio in. Gelardeerd met komische, educa tieve filmpjes leren we de persoon Bonifatius kennen als fanatieke christen. ,,Maar hoe bekeerde je men sen? Met praten, bidden, geld geven?'' vraagt Goudsmit, op een flirterig toontje. Bonifatius: ,,Néé, je moet hun heiligdommen kapotmaken BAM!'' Goudsmit schrikt. ,,Nou dat kun je toch niet maken! Dan ben je toch een soort taliban, een christen terrorist?'' Bonifatius is een van de historische figuren die bedenker, schrijver en re gisseur Niek Barendsen uitlicht in de jeugdserie van de NTR, die met zijn slimme knipogen naar de actualiteit Op feesten in die tijd was er een man aanwezig die je in zijn gezicht mocht slaan ook oudere kijkers weet te bekoren. ,,Als je moet lachen om iemand als Godfried van Boullion (Stefan de Walle), de leider van de eerste Kruis tocht, dan onthoud je hem beter. Ik zie humor als een schoenlepel voor kennis", legt Barendsen uit, die ook al 25 jaar Klokhuis maakt. ,,De uit drukking is niet voor niets 'ter lering ende vermaeck'." In filmpjes tussen zo'n interview door - 'Laten we even kijken hoe dat ging', zegt Goudsmit dan over le vensgebeurtenissen van haar gast - wordt onder meer getoond hoe rid ders zich aankleden: tuniek, gewat teerde wambuis, een maliënkolder en dan zijn harnas van 25 kilo. Ze hebben daar een hulpje voor nodig en het kost een uur. Moet zo'n ridder poepen, dan moet de hele uitrusting weer uit: zo ben je weer een uur ver der. Plassen is eenvoudiger: dat doen ze via een speciaal klepje. In de Viking Tutorials horen we dan weer dat de Vikingen zeer schone types waren, die hun kleding streken met een strijksteen en spe ciale lepeltjes hadden voor oorsmeer. Bij feitjes die te gek lijken om waar te zijn, verschijnt een bordje in beeld met de tekst 'echt waar', zoals bij Franciscus van Assisi die een lepralij der op de mond kust om te bewijzen dat hij van alle mensen houdt. Ook daar is die knipoog naar het heden Het eerste kanaal van sportzender ESPN wordt een vast onderdeel van de tv-pakketten van Ziggo. Vanaf 12 januari kunnen deze klanten wekelijks een aantal live-wedstrijden zien uit diverse voetbalcompetities, zoals de Eredivisie en de Keuken Kampioen Divisie. Ook duels van de Pure Energie Eredivisie Vrouwen en beker competities als de TOTO KNVB Beker, de Uefa Europa League en de Conference Lea gue worden de kijkers voorge schoteld. Het zijn niet alleen de middenmoters of clubs uit de onderste regionen die op dit kanaal te zien zijn, ook duels van Ajax, Feyenoord en PSV komen wekelijks voorbij. Bij provider KPN was dit overgens al mogelijk: dat had al het hoofdkanaal van ESPN. Be halve voetbal en hockey (NHL) biedt ESPN op dit kanaal ook een selectie van sporten uit Amerika, zoals basketbal (NBA), voetbal (NFL) en honk bal (MLB), vaak met Neder- lands commentaar. Ziggo doet er alles aan om zijn klanten te behouden, zeker nadat Ziggo Sport de rechten van de Formule 1 verloor aan het Scandinavische Nordic En tertainment Group (NENT). Die zendt straks de races live uit via de betaalde streamingdienst Viaplay. Overigens blijft Ziggo Sport Formule 1-beelden uit zenden. De sportzender kocht de rechten van de samenvattin gen van de races, de kwalifica ties en de vrije trainingen voor de komende drie jaar. CAMPAGNE VRIJDAG 7 JANUARI 2022 PC -Presentatrice Geraldine Kemper deelde foto's van haar huidaandoe ning psoriasis op Instagram. Rapper Boef staat niet meer achter de over heidscampagne waaraan hij aan het begin van de coronapandemie heeft meege werkt. De 20.000 euro die hij kreeg voor zijn deelname, schenkt de rap per aan een goed doel POLITIEK De beoogde staatssecretaris van cultuur en media, Gunay Uslu (D66), wil de culturele sec tor 'prominenter op de politieke agenda'. Een deel van de branche voelt zich nu in de steek gelaten. 'Onze gast is al, even spieken, sinds 754 dood' Marlies van Leeuwen - Niek Barendsen - Dennis Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24