Lategan met open deur naar de zege Shorttrackers melden zich af geen leiderschap, het is amateuristisch' Directeur eerste divisie: wedstrijden niet in gevaar 23 Schaatsbond KNSB meldt dat vanwege de recente ontwikke lingen in de coronapandemie de teams van Hongarije, Frank rijk en Rusland zich hebben af gemeld. Door de afmeldingen staan bij het toernooi in Leeuwarden grotendeels dezelfde deelne mers aan de start als bij de NK shorttrack begin januari. Naast de rijders van de nationale se lectie en de KNSB Talent Teams komen ook shorttrackers Vla dislav Bykanov uit Israël en Belgen Stijn en Hanne Desmet in actie. De KNSB had het toer nooi georganiseerd als vervan gend toernooi voor de afgelaste EK in het Duitse Dresden. Oranje boven op 1500 Titelverdedigers Lategan legde de klassement sproef over 421 kilometer, met start en finish in hoofdstad Riyad van Saudi-Arabië, bijna 2 minuten sneller af dan Sébastien Loeb. De Fransman eindigde als tweede en haalde zo'n 3 minuten af van zijn achterstand in het klassement op de leidende Nasser Al-Attiyah. De Qatarees heeft nog altijd een ruime marge van 35 minuten op Loeb. De Dakar-veteranen Stéphane Peterhansel en Carlos Sainz verlo ren veel tijd. De Spanjaard kreeg onderweg te maken met een ka potte schokdemper en werd ge holpen door Peterhansel, 'Monsi eur Dakar' met veertien eindze ges. Bernhard ten Brinke was de beste Nederlander in het dagklas sement, op de veertiende plaats. De broers Tom en Tim Coronel zijn de eerste Nederlanders in het klassement. De broers Coronel staan achttiende, op een kleine 3 uur van Al-Attiyah. Bij de trucks zegevierde de Rus Andrej Karginov. Hij was drie teamgenoten van Kamaz te snel af. Janus van Kasteren uit het team van De Rooy eindigde als vijfde. Volgens Marc Boele (foto), directeur van de Coöpe ratie Eerste Divisie, valt het aantal besmettingen onder spelers mee. Per club zijn er enkele besmet tingen, was het beeld dat Boele woensdag kreeg na een rondgang langs ongeveer de helft van de teams. Hij zegt dat clubs alert zijn op het volgen van de coronaregels. Boele heeft het idee dat clubs de regels grotendeels goed opvolgen. Daarom denkt hij ook niet dat quarantaineverplichtingen de wedstrijden van dit weekend in gevaar brengen. Wel is er voor de duels nog een testronde, waarvan de uitslagen later bekend worden. De Keuken Kampioen Divisie gaat vandaag ver der na een korte winterstop. De eredivisie volgt een week later. In verschillende buitenlandse competities gaan wekelijks wed strijden niet door vanwege be smettingen. Het chagrijn schaatst deze drie dagen dus mee in Thialf. Roest be sloot na wat twijfel toch te starten op de ploegenachtervolging met Kramer en Bosker, over wie hij overigens zegt dat hij ze zelf niets kwalijk neemt. In aanloop naar Peking moet er gemasseerd en goed gesproken worden, bijvoor beeld door Kramer en Bergsma voor de massastart. Om het ergste zeer uit het verleden weg te ne men en als één blok voor Neder land te rijden. Dat begint nu, op de EK afstanden, het laatste internati onale toernooi voor de Winterspe len, met de ergernis soms letterlijk verzameld op de vierkante meter. ,,Ze krijgen allemaal vragen voor de camera en iemand als Roest moet zich nu ook laten gelden. Dit weekend mag dat, maar daarna moeten de schaatsers het laten gaan, want het kost alleen maar energie'', zegt Tuitert. Voor een analyticus als hij geldt dat niet. ,,Ik ga in Peking heel scherp kijken naar de ploegenachtervolging en de massastart. Als die mislopen, zal ik de eerste zijn die met zijn vragen een schot lost.'' Met name de bonds coach heb ik nog niet op enige strategie betrapt gende, losse kreten. Alsof we terug zijn in 2006 en 2010, toen er een dag van tevoren in de kleedkamer even werd gezegd: jongens, we gaan de boel kapot rijden.'' Tuitert trekt het ook breder. De onvrede is volgens hem óók aan de coaches en schaatsers te wijten. Bij velen ziet hij een gebrek aan initia tief. De coaches die hij spreekt, ge ven vooral elkaar de schuld. En Roest, die trekt pas na de selectie zijn mond open. Ook wordt er niet avontuurlijk genoeg gedacht. Zelf had Tuitert maar wat graag Kjeld Nuis of de jonge Merijn Scheper kamp met hun skeelerervaring op de massastart in actie gezien. ,,Er zijn allemaal jongens die zelf initiatief hadden kunnen tonen, of door de bondscoach gepolst had den kunnen worden. Zo van: laten we eens wat proberen, zodat je tactisch verschillende kanten op kunt. Nu was er realistisch gezien niemand naast Bergsma voor de massastart en wordt voor Kramer gekozen omdat die een paar mara thons heeft gereden. Dat vind ik echt te weinig om Roest niet op de 1500 meter te selecteren." GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 SCHAATSEN Het internationale invitatie- toernooi dat de shorttrac kers rijden op 15 en 16 janu ari in Leeuwarden gaat door in aangepaste vorm en zon der de meeste buitenlandse deelnemers. VANDAAG T/M ZONDAG THIALF, HEERENVEEN TV NPO 3/NPO 1 Behalve de 3000 meter kende ook de 1500 meter bij beide vorige EK's een Ne derlandse winnares. In 2018 zegevierde Lotte van Beek (foto), twee jaar later pakte Ireen Wüst het goud op de schaatsmijt Met Thomas Krol (1500), Patrick Roest (5000), Jutta Leerdam (1000), Wüst (1500) en Irene Schouten (massastart) komen vijf Nederlandse titelverdedigers op het ijs. Ook bij de ploegen- achtervolging (m/v) is Nederland titelhouder. tijdens EK DAKAR RALLY De Zuid-Afrikaan Henk Late- gan heeft de vijfde etappe van de Dakar Rally op zijn naam ge schreven. De coureur reed een groot deel van de klassement sproef met een open deur. La- tegan kreeg de deur van zijn Toyota niet meer dicht en be sloot daarom zo door te racen door het Saudische zand. De Zuid-Afrikaan, die de afgelo pen dagen met veel pech te maken had, vierde zijn eerste overwinning in deze Dakar. VOETBAL De wedstrijden in de Keuken Kampioen Divisie zijn niet in gevaar vanwege de coronabe smettingen. G Ploeggeno ten bij Jumbo- Visma, maar ook hoofdrol spelers in de selectiesoap: Marcel Bosker (r) en naast hem Patrick Roest. FOTO ANP G Henk Late- gan bij zijn wa gen tijdens een banden wissel. FOTO AFP - Mark Tuitert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23