Mochten de vier positief geteste Ajacieden eigenlijk wel naar huis? Wachten in hotel tussen de asielzoekers alsnog ongevaccineerd binnen te komen 21 Maandag rechtszaak Djokovic tegen uitzetting Vier coronagevallen maakten woensdagavond een vroegtijdig einde aan het trainingskamp van Ajax in het Portugese Quinta do Lago. Al aan het begin van de volgende dag was iedereen thuis, óók de vier besmette voetballers/ stafleden. Ze vlogen dus terug. Maar mocht dat wel? De regels in Portugal zijn helder voor iemand met corona. Zelfiso- latie, tot een dokter toestemming geeft om weer tussen de mensen te komen. Daar hebben de vier Ajacieden zich niet aan gehou den. De club wilde zijn werkne mers niet in Portugal achterlaten. De Nederlandse rijksoverheid is volkomen helder over vliegen met corona. Mag niet. Voor top sporters, die vaak wél mogen rei zen als er voor anderen een in- reisverbod geldt, worden geen uitzonderingen gemaakt. De vier besmette gevallen zijn afzonderlijk van de rest van de Ajax-delegatie (in totaal 59 per sonen) naar huis gegaan, zo meldt de club. Met een privéjet, die luxe hebben de Amsterdam mers, dat is inmiddels duidelijk. Coronaregels Een woordvoerder van Royal Air Charters, een aanbieder van privévluchten, laat weten dat de coronaregels die worden gehan teerd exact hetzelfde zijn als voor de reguliere luchtvaart. De zegs man is glashelder over het trans port van besmette passagiers. „Wij zouden absoluut geen mensen met corona naar Neder land vervoeren." Dat mag alleen als sprake is van een medische vlucht, omgeven met de nodige veiligheidsmaat regelen, vertelt een woordvoer der van een andere aanbieder: Global Aviation. „Anders no way, dat mag echt niet. Is ten strengste verboden, je mag gewoon niet reizen op dat moment. Boven dien wil je niet dat de piloot be smet raakt." Voor Ajax was het niet ingewikkeld om de vier toch op een vlucht te krijgen. Portugal heeft de kleurcode geel, wat bete kent dat de vervoerder niet ver plicht is een negatief testbewijs te vragen, zo laat de Inspectie voor Leefomgeving en Transport weten. Conclusie: moreel gezien is er veel aan te merken op de terug keer van de vier coronagevallen. De club heeft een loopje geno men met de richtlijnen. Maar het zal Ajax en de vier medewerkers niet op een sanctie komen te staan. Vitesse Na Ajax keerde ook Vitesse eerder terug van een trainingskamp in Portugal. De sneltests op corona die woensdagochtend in Alcanta- rilha werden afgenomen, gaven enkele positieve uitslagen. Daarop werd besloten dat staf en selectie van de eredivisionist uit Arnhem gisteren meteen naar huis vloog. Bij Vitesse blijven de besmette spelers wel achter in Portugal. Vitesse zegt een „uitbraak" te willen voorkomen en geen risico's te nemen met oog op de hervat ting van de eredivisie. De ploeg van coach Thomas Letsch speelt op 15 januari een uitwedstrijd te gen Feyenoord. C Moreel gezien is er veel aan te merken op de terugkeer van vier coronagevallen bij Ajax Ook NEC is vervroegd terugge keerd van een trainingskamp. De Nijmeegse ploeg verbleef in het Spaanse Alhaurin el Grande. „Vanwege meerdere blessurege vallen en de bijkomende veilig heidsrisico's, met een snel om zich heen grijpende omikronvari- ant van het coronavirus, ziet de club zich genoodzaakt eerder dan gepland terug te keren naar Ne derland", meldde NEC op de web site. De vervroegde terugkeer bete kent ook dat het oefenduel met het Duitse HSV, dat voor vandaag stond gepland, niet doorgaat. GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 Na een urenlange nachtelijke ondervraging is Novak Djoko vic donderdagochtend plaat selijke tijd van het vliegveld in Melbourne naar een immigra tiehotel overgebracht. Daar, op 3 kilometer van het tennis park waar vanaf 17 januari de Australian Open wordt ge speeld, wacht hij op de door zijn advocaat aangespannen rechtszaak tegen zijn uitzet ting. Die dient op maandag. De nummer 1 van de wereld ranglijst verblijft in een hotel waar ook asielzoekers wachten op hun procedure, sommigen al negen jaar. Volgens de Australi sche overheid heeft Djokovic geen medische gronden om on der een vaccinatieverplichting uit te komen. De Serviër kon naar verluidt amper documenta tie overleggen die zijn medische vrijstelling ondersteunde. De zaak is de afgelopen dagen hoog opgelopen in de Australi sche politiek, onder de bevol king en in de internationale me dia. Naar verluidt zou Djokovic' ver weer zijn dat hij het afgelopen half jaar, opnieuw, corona heeft gehad. Om die reden zou hij zich niet hebben gevaccineerd. Maar waar dat wellicht volstond voor de gezondheidscommissies die zijn vrijstellingsverzoek voor de Australian Open beoordeelden, is dat volgens de regering geen geldige reden om zonder inen tingen het land binnen te komen. Als hij heeft gelogen over zijn medische situatie, komt dat Djokovic mogelijk nog duurder te staan dan alleen een vlucht naar huis. Anderzijds zouden er drie andere tennissers of bege leiders zijn die onlangs op de zelfde manier wel het land zijn binnengekomen. Dat zou weer in het voordeel van de nummer 1 van de wereld kunnen werken. Bij 'Djoko' niet Johan Inan Edwin van der Aa Quinta do Lago Davy Klaassen en Dusan Tadic in actie tijdens het vroegtijdig afgebroken trainingskamp van Ajax in Portugal. foto ajax

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21