minimumjaarloon in paar dagen Gedupeerde spaarders kunnen fluiten naar compensatie fiscus Robot met 'echt' gezicht 17 EEN SCHOP ONDER JE KONT' ik afgelopen tien jaar al die dui zenden mensen heb mogen spre ken. Want ik heb zo ontzettend veel geleerd van ze. Vooral van de mensen die er een potje van heb- ben gemaakt. Dat zijn heel leer zame gesprekken als je twintiger bent. Bij de beslissingen die ik in mijn leven neem, zitten al die mensen op mijn schouders. Ik x help mensen, maar zij helpen mij ook en nu ga ik proberen om dat door te geven aan de lezers van mijn column in de krant en op de site.'' mumloner een jaar voor moet wer ken. Een halfuur later volgde direc teur Frans Muller van Ahold Del- haize. Dezelfde dag om 08:23 volgde Ben van Beurden van Shell. Van Houten verdiende volgens de FNV op jaarbasis 6,41 miljoen euro, Frans Muller 6,28 miljoen en Shell-topman 6,09 miljoen. Met de lijst hoopt de vakbond di recteuren aan te sporen zich hard te maken voor het eerlijker verdelen van de rijkdom. ,,Zij kunnen het voortouw nemen om de welvaart beter te verdelen en hun mensen een loon te geven van minimaal 14 euro per uur'', klinkt het. De FNV pleit al jaren voor een loon van mi nimaal 14 euro bruto per uur. In het nieuwe coalitieakkoord is een ver hoging opgenomen van 80 euro cent verspreid over vier jaar. Ongelooflijk scheef Petra Bolster, bestuurslid FNV: ,,De verhoudingen zijn ongelooflijk scheef tussen de top en de werk vloer. Van het huidige minimum loon van 10,48 euro bruto per uur kunnen werknemers amper rond- komen. En werknemers rond het minimumloon hebben vaak ook nog eens het meest te verduren van de coronacrisis, terwijl grote be drijven als Ahold, Randstad en PostNL juist konden profiteren." In het kader van Fat Cat Day houdt de vakbond ook een online verkiezing voor 'Grootste Corona profiteur' van Nederland. Er kan worden gekozen tussen Ahold, Randstad en PostNL. De winnaar wordt volgende week dinsdag be kendgemaakt. Recent deed de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in Neder land, uitspraak in een bezwaar procedure tegen de vermogens- rendementsheffing, beter bekend als de spaartaks, over de jaren 2017 en 2018. Zo'n 60.000 belasting plichtigen hadden bezwaar ge maakt tegen de betaling ervan. Door de lage en zelfs negatieve rente krijgen de spaarders minder rente dan ze aan vermogensren- dementsheffing moeten betalen. Dat is feitelijk diefstal, conclu deerde de Hoge Raad en de hef fing is daarom onwettig. Daarmee hebben klagers recht op compen satie. Heel verrassend was die uit spraak niet. In eerdere procedures tegen de spaartaks, over de jaren 2013 tot en met 2016, oordeelde de Hoge Raad ook al vernietigend over de vermogensrendements- heffing. Die was discriminerend voor spaarders en tastte het recht op eigendom aan. Bezwaar In die eerste procedures gold de uitspraak van de Hoge Raad auto matisch voor alle gedupeerde spaarders, ook als ze niet zelf be zwaar hadden gemaakt. Volgens de Bond voor Belastingbetalers (BvB) gaat het om zo'n 1,3 miljoen spaarders. Maar in 2016 is de wet veranderd en moet iedere belastingplichtige zelf bezwaar maken tegen de ver- mogensrendementsheffing om eventueel recht op compensatie te hebben. Dat bezwaar moet bin nen zes weken na de definitieve aanslag worden gemaakt. BvB-voorzitter Jurgen de Vries riep daarom vorig jaar al op om tij - dig bezwaar te maken tegen de be lastingaanslag. Aan die oproep is weinig gehoor gegeven. ,,Over 2019 hebben 55.000 spaarders bezwaar ge maakt'', zegt een woordvoerder van de Belastingdienst. ,,En over 2020 34.000, alhoewel dat getal nog niet definitiefis. Daar kan nog wat bijkomen.'' Steeds minder mensen hebben dus recht op compensatie, zo Over 2019 hebben 55.000spaarders bezwaar gemaakt blijkt. De Vries vindt dat onver teerbaar. ,,Formeel geldt de uit spraak van de Hoge Raad alleen voor mensen die tijdig bezwaar maakten. Maar de uitspraak van de Hoge Raad is principieel en zou moeten gelden voor alle belas tingplichtigen. Als je mensen te veel belasting laat betalen, heb je als politiek de verantwoordelijk heid dat recht te zetten.'' Of die compensatie er komt is nog onduidelijk. In het nieuwe re geerakkoord is alleen afgesproken dat het kabinet gaat werken aan een heffing over het daadwerke lijk genoten rendement. Maar over compensatie aan gedupeer den wordt niets gezegd. GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 iets van te leren x-y- -afirl Anne-Marije Buckens. foto koen verheijden - Natasja de Groot Gedupeerde spaarders boek ten een eclatante overwinning op de fiscus afgelopen week. Maar het overgrote deel van hen heeft daar helemaal niets aan. Peet Vogels Den Haag - Jurgen de Vries, woordvoerder Belastingdienst LAS VEGAS FOTO GETTY IMAGES he uk Hij kan lachen, fronzen en gekke bekken trekken. De hu- manoïde robot van het Ame- ca-model van het Britse bedrijf Engineered Arts is een van de trekkers op CES 2022 in Las Vegas, 's werelds grootste jaar lijkse handelsbeurs voor con- sumententechnologie. Behalve tv's, smartphones en andere gadgets worden op de beurs futuristische robots getoond, die het leven makkelijker moe ten maken. Ameca is ontwor pen als experiment voor inter actie tussen mens en robot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17