Deze bestuurders verdienden het 16 Ondernemer Anne-Marije Buckens is vanaf morgen de nieuwe columniste op de economiepagina. ,,Als je na het lezen van mijn column een kop koffie pakt om er nog eens over na te denken, ben ik tevreden.'' Kort Voedselprijzen wereldwijd vorig jaar enorm gestegen De voedselprijzen zijn vorig jaar wereldwijd fors gestegen naar het hoogste niveau in tien jaar. Dat melden de Verenigde Naties op ba sis van een belangrijke index. Hoge voedsel prijzen hebben bijgedragen aan een bredere inflatie. De graadmeter van de VN volgt de prijzen van de voedselproducten die het meest worden verhandeld, van tarwe tot plantaardige oliën. De index is in een jaar tijd met 28 procent gestegen. De prijsstijgin gen in 2008 en 2011 zorgden destijds voor wereldwijde voedselcrises, met honger en maatschappelijke onrust in tal van landen. mm Brandbrief van winkelketens aan politiek: 'Wij willen open' Vijftien winkelketens roepen in een brand brief aan politiek Den Haag op alle winkels zo snel mogelijk te openen. Het gaat onder meer om WE Fashion, MS Mode, America Today en Wibra. Hun winkels zijn sinds 19 december gesloten tot in elk geval 14 ja nuari. De ondernemers zeggen dat voortzet ting van het huidige beleid blijvende schade toebrengt aan de binnensteden. Ook zien de ketens dat het personeel de moed begint te verliezen. Net als de brancheorganisaties wijzen ze erop dat er kan worden gewinkeld als klanten 1,5 meter afstand houden en een mondkapje dragen. Als de politiek andere maatregelen wil, staan ze daarvoor open. Vakantieboekingen stijgen minder hard dan normaal Het aantal vakantieboekingen bij reisorgani saties stijgt sinds de kerst, maar niet zo hard als normaal. Dat komt onder meer door de veranderende reisregels op bestemmingen en de daarmee gepaarde onzekerheid voor vakantiegangers, melden Corendon, TUI, Sunweb en verhuurder van vakantiehuizen Belvilla. De boekingen nemen ten opzichte van vorige weken wel 'fors toe'. Het meren deel van de boekingen is voor januari en fe bruari. Er wordt volgens TUI ook een stuk meer last minute geboekt dan normaal. De zomerboekingen lopen ondanks een forse stijging nog wel achter op voorgaande jaren. Pharming SBM Offshore INTERVIEW 'MIJN TEKSTEN INSPIREREN OF WORDEN ERVAREN ALS Air France- KLM Vliegmaat schappij gaat nieuwe aandelen uitgeven, meldt Franse krant. Relx uckens (33) is de direc teur van 50 Company, een bemiddelingsbu I reau in Arnhem dat is gespecialiseerd in het weer aan het werk krijgen van 50-plussers. ,,Ik heb duizenden 50-plussers - van wethouder tot lopendebandmedewerker - weer aan het werk geholpen. 85 procent is binnen een halfjaar weer aan de slag. De groep waarbij het niet lukt, is vooral bang om de vertrek- regeling te verliezen.'' Aan een wand van haar kantoor hangt een uitspraak van de Ameri kaanse schrijver Mark Twain: Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter. Vrij vertaald: Leeftijd doet er niet toe, het enige probleem daarmee zit tussen je oren. En dat probleem zit vaak bij de werkzoekende en niet bij de werkgever. ,,Je kunt een hele kwieke 50- of 60-plusser zijn waar de werkgever echt geen af scheid van wil nemen. Het gaat er echt om hoe je jezelf opstelt.'' Niet bang zijn, kijk naar de mo gelijkheden en kansen. Dat wil ze haar klanten en ook haar lezers meegeven. ,,In mijn column ga ik schrijven over de mensen die ik in mijn werk ontmoet. Wat ik van ze leer. Wat anderen van ze kunnen leren. Ik hoop dat mijn column mensen aan het denken zet, dat die de rest van de dag in hun hoofd blijft zitten en dat ze er inspiratie van krijgen of de woorden als een schop onder de kont ervaren.'' De column is voor de onderne mer geen onbekend terrein. Ze schrijft al drie jaar lang wekelijks een column voor de nieuwsbrief van 50 Company die naar 10.000 relaties gaat en publiceerde al twee boeken. ,,Ik beschrijf wat en wie ik tegenkom. Een voor ongewenste praktijken ontslagen gymdocent; iemand uit het Iraanse leger; ie mand in een rolstoel die verlamd raakte, doordat bij een safari een giraf op haar nek is gevallen. Ik heb echt heel markante mensen met bijzondere verhalen gespro ken afgelopen tien jaar. Daar maak ik columns over mét een leermo ment zodat lezers denken: ik heb dan wel geen giraf op mijn nek ge had, maar ik kan hier wél iets van leren. Iedereen werkt en ontwik kelt zich. Ik wil schrijven over je droom volgen, over het roer om gooien en andere loopbaanthe ma's. Dichtbij de mensen.'' Spiegel Ik was 23 toen ik mijn bedrijf be gon. ,,Ik krijg nog steeds te horen. Jij hebt makkelijk praten. Jij bent jong. Je weet niet hoe het is om 55 te zijn en geen baan te kunnen vinden. Dat is te makkelijk. Dan zeg ik: kijk eens in de spiegel waarom je geen baan vindt. Ik sta er stevig in. Iemand die een baan wil, kan een baan krijgen. Als ie mand al heel lang werkloos is, dan komt dat ergens door en niet al leen door de leeftijd.'' Buckens wil onbevangen en on bevreesd haar eigen koers volgen. ,,Anders kom je er niet. Ik zie zo veel mensen met spijt. Vooral spijt van de dingen die ze niet gedaan hebben. Dan zijn ze halverwege de 50 en heel ontevreden over hun Ik heb echt heel markante mensen met bijzondere verhalen gesproken afgelopen tien jaar werk omdat ze te lang iets gedaan hebben dat ze niet leuk vinden. Plichtsgetrouwheid en angst om de financiële zekerheid te verlie zen waren te sterk om de droom na te jagen. Mensen die decennia lang op kantoor komen, de com puter aanzetten en de lunch als hoogtepunt zien. Als je iets anders wilt in het leven moet je ander ge drag laten zien, dat heb ik al vroeg geleerd.'' Zo werd ze ook columnist van deze krant. ,,Meer gaan schrijven was een van mijn persoonlijke doelen. Ik was ingelogd bij een di gitale media-lunch waar AD-hoofdredacteur Rennie Rijpma te gast was. Veel onderne mers vroegen natuurlijk hoe ze in de krant konden komen. Ik vroeg: 'Hoe word ik columnist bij de krant?' Ze ging er, tot mijn verras sing, heel serieus op in. We raak ten via LinkedIn aan de praat. Ik stuurde wat stukken op en hier ben ik!'' Praktisch en nuttig ,,Alles wat ik doe moet praktisch en nuttig zijn. Toen ik tijdens mijn studie een ondernemersplan moest schrijven, wilde ik er ook echt iets mee doen. In die tijd wer den de vut-regelingen afgeschaft. Mensen moesten langer doorwer ken. Het aanbod in de bemidde ling was echter gericht op young professionals, traineeships, alles ge richt op jonge mensen. Dat vond ik zo bijzonder. Je vraag mensen om langer door te werken, maar de teneur was óók: na je 50ste ben je uitgerangeerd en het wordt niks meer als je zo oud bent. Ik ging onderzoeken waarom vijftigers niet aan de bak kwamen en wat de werkgever echt van ze vond. Vraag en aanbod, pasten wel maar von den elkaar gewoon niet. Ik richtte 50 Company op.'' ,,Ik heb heel veel geluk gehad dat De vakbond lanceerde deze dag drie jaar geleden naar Brits voor beeld, om aandacht te vragen voor de scheve verhoudingen tussen de top van het bedrijfsleven en mede werkers die op of rond het mini- mumloon zitten. Voor de samen stelling van de lijst vergeleek de FNV de beloningen van de direc teuren van de veertien meest in vloedrijke bedrijven met het mini mumloon. Binnen twee dagen Net als vorig jaar staat de naam van Philips-topman Frans van Houten bovenaan de lijst. Van Houten had volgens de FNV op 2 januari om kwart voor zeven 's ochtends - in amper een dag tijd dus - al het in komen verdiend waar een mini- VRIJDAG 7 JANUARI 2022 GO VERENIGDE NATIES BLIJVENDE SCHADE ONZEKERHEID -61% Biotechbedrijf breidt onderzoek veelbelovend medicijn uit. Toeleverancier olie-industrie profiteert van hogere olieprijs. -2,2% -4,7% Informatie leverancier kreeg adviesverlaging van analisten. O o Een column om Ton Voermans Arnhem - Anne-Marije Buckens, directeur 50 Company UTRECHT Vandaag hebben de veertien meest invloedrijke ceo's van Ne derlandse bedrijven gemiddeld al het inkomen verdiend waar ie mand met het minimumloon een heel jaar voor moet werken. Dat meldt FNV in het kader van Fat Cat Day. Frans van Houten, topman Philips. FOTO FRANK VAN BEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16