Op kwart basisscholen worden naaktfoto's verspreid Buurlanden schieten Tokajev militair te hulp 15 OPSTAND OUD-DIPLOMAAT VERKLAART MILITAIRE STEUN BUURLANDEN IN AUTORITAIR GELEID KAZACHSTAN Russische soldaten helpen de orde te herstellen in het roerige Kazachstan. Oud-topdiplomaat Klaas van der Tempel krijgt er de laatste dagen veel vragen over. Drie jaar lang was Van der Tempel ambassadeur in de voormalige Sovjetre publiek Kazachstan. Vijftien jaar geleden was dat alweer, maar vanuit het Friese Oudehorne volgt hij belangstellend de ontwikkelingen. In zijn rijke carrière was Kazach- stan het land dat hem de meeste tijd kostte om te leren begrijpen, zegt Van der Tempel. ,,Voor een buiten staander is het complex, je moet je verdiepen in de geschiedenis, de geo grafische ligging en de cultuur. Als vrienden mij naar mijn eerste in drukken vroegen, zei ik dat het een combinatie was van Dzjengis Khan en Stalin. Een hele autoritaire cul tuur, dus. Ik heb meer opstanden ge zien, maar wat er nu gebeurt is om vangrijker. Ik vroeg Kazachen wel- eens waarom ze zo bang waren voor democratie. Dan antwoordden ze: 'Als nomaden bewoonden wij altijd de steppe, daar werden we regelmatig overrompeld door vijanden'. Daar mee bedoelden ze ook dat ze zich moeilijk democratie konden veroor loven omdat ze heel kwetsbaar waren op de immense vlakte. Bergvolken hadden het beter. Net als de Zwitsers lieten die zich niet koeioneren door een bepaalde leider. Dat lag histo risch anders op de vlakke steppes." De opstand die zich nu voltrekt be gon om te hoge brandstofprijzen maar inmiddels wordt geroepen om vertrek van de heersende kliek van de immer invloedrijke oud-president Noersoeltan Nazarbajev. Dat er zo keihard wordt gereageerd door het regime, verbaast de oud-diplomaat niet. ,,Bij de meeste ex-Sovjetstaten is de nationale veiligheid het allerbe langrijkst. En helemaal in Kazach stan. Dus wordt er geschoten op de monstranten van wie wordt gezegd dat ze buitenlandse terroristen zijn. Een klassieker uit het communisti sche repertoire, zou je zeggen." De inzet van Russische troepen om de orde te herstellen roept veel vragen op, merkt ook Van der Tem pel. ,,Mijn broer uit Hoek van Hol land belde me. Hij zei: 'De Russen! Wat doen die Russen daar nou weer?" Dat is een reactie van veel Ne derlanders, denk ik. Zodra de Russen zich bemoeien met een land in hun buurt zal het wel niet goed zijn. Ik wil daarmee niet per se zeggen dat dit wel goed is, maar Kazachstan heeft een grens van 9000 kilometer met Rusland. Dus dan doe je niet alsof je buurman niet bestaat. En een beetje geschiedenis: in de 18de eeuw hebben de Kazachen van toen de Russen om hulp gevraagd, toen tegen een Chinese invasie. Beide groot machten zijn belangrijk voor Kazach stan." Het land is al heel lang bezig met een knap evenwichtsnummer om overeind te blijven, vindt Van der Tempel. Kazachstan heeft nu binnenlandse problemen, maar vanwege de vele grondstoffen die het bezit (olie, gas, uranium, ijzer en koper te over) is het interessant voor de grote buren. Van der Tempel: ,,Ze hebben de Russen nodig tegenover China, maar ze wil len niet weer de Russische dominan tie die ze in de Sovjettijd hebben meegemaakt. Nu heeft de regering via de CSTO om Russische steun ge vraagd. Die CSTO is de tegenhanger van de Navo in die regio. Het is te snel om te zeggen: daar heb je de Russen weer en die arme Kazachen worden onderdrukt. Dan moet je ook weten dat Kazachstan bepaald geen rechtsstaat is zoals wij die kennen. Het is een autoritair regime. Ze kun nen er daar zelf ook wat van." In 24 procent van de gevallen ko men leerlingen uit groep 7 en 8 al (meermaals) in aanraking met on gewenste naaktfoto's ofvideo's, via bijvoorbeeld WhatsApp, Instagram of TikTok, blijkt uit de ingevulde vragenlijst. ,,Er waren foto's ge maakt tijdens het douchen na de gymles die later rondgingen", ver telt een leerkracht van een Rotter damse basisschool. Het aantal inci denten is de afgelopen vijf jaar ook verergerd. In het voortgezet onderwijs komt deze vorm van online shaming vaker voor. Negen van de tien onder vraagde zorgcoördinatoren melden dat het speelt op hun school. ,,Het is een maatschappelijk probleem dat standaard moet worden opgeno men in het lessenpakket. Dit zou vanuit Den Haag geregeld moeten worden", zegt een zorgcoördinator. De meeste zorgcoördinatoren en leerkrachten van groep 7 en 8 geven C Pleidooi om er in de klas met speciaal lespakket aandacht aan te besteden aan dat ze incidenten als zorgelijk of zeer zorgelijk ervaren. In totaal vulden 595 docenten de vragenlijst in, waarvan 410 leerkrachten uit groep 7 en 8 van de basisschool en 185 zorgcoördinatoren uit het voortgezet onderwijs. Hoewel de meeste leerkrachten en zorgcoördinatoren zeggen dat hun school er wel eens aandacht aan besteedt, bijvoorbeeld via een gastles of een theatervoorstelling, zijn scholen nu niet wettelijk ver plicht om het op te nemen in de les stof. Dat wil het nieuwe kabinet veranderen. Om leerlingen goed te kunnen helpen, geven leerkrachten en zorgcoördinatoren aan met name behoefte te hebben aan geschikt lesmateriaal en meer kennis. ,,Het is echt belangrijk dat hier aandacht aan besteed wordt", reageert de missionair minister Arie Slob (Ba sis- en Voortgezet Onderwijs en Media). ,,Alles moet er nu op ge richt zijn om in de volgende kabi netsperiode, en wat mij betreft zo snel mogelijk, dit af te ronden en wettelijk te verankeren." De tv-uitzending van Pointer (KRO-NCRV) is zondagavond te zien om 22.15 uur op NPO2. GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 'Mijn broer zei: Wat doen de Russen daar nou weer?' Bob van Huët Rotterdam/Oudehorne Protesten in de Ka- zachse stad Almaty. G Veiligheidstroepen worden ingezet te gen demonstranten. Bij Moskou (r) zijn Russische troepen klaar voor vertrek naar Kazachstan. FOTO'S AFP, EPA, REUTERS Militairen van een al liantie van buurlan den zijn in Kazach- stan aangekomen, op verzoek van pre sident Kassym-Jo- mart Tokajev. Rusland heeft 3000 militairen gestuurd en ook an dere landen zoals Ar menië en Kirgizië stu ren troepen om de re gering te helpen. De politie heeft gisteren tientallen demonstran ten in de Kazachse stad Almaty doodge schoten. De actievoer ders probeerden vol gens de politie over heidsgebouwen binnen te dringen, waarna agenten hen onder vuur namen. „Afgelo pen nacht hebben ex tremisten een aanval ondernomen op over heidsgebouwen en po litieagenten. Tientallen aanvallers zijn geëlimi neerd", aldus een poli tiewoordvoerder. Het was de derde dag van grootschalige protes ten in Kazachstan. Meer dan duizend mensen zijn de afgelo pen dagen gewond ge raakt. De protesten begonnen deze week vanwege een, inmid dels ingetrokken, ver dubbeling van de gas- prijs. Gas wordt veel gebruikt als brandstof voor auto's. President Tokajev kondigde de noodtoestand af en schakelde de hulp in van het door Rusland geleide militair bond genootschap (CSTO). HILVERSUM Een op de vier basisscholen heeft te maken met het onge wenst verspreiden van digitale naaktfoto's van leerlingen. Dat blijkt uit onderzoek van het jour nalistieke platform Pointer (KRO-NCRV) en DUO Onderwijs onderzoek Advies. - Edwin van der Aa RUSLAND MAPCREATOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15