l 13 c Nederlander betrapt Britse wegpiraten op overtredingen Mike van Erp (49) is een van de duizenden fietsers in Engeland die met een camera overtredingen van automobilisten registreren. „Waarschuwen helpt niet bij appende bestuurders." Doe wat je niet la ten kan", rea geert de bestuur der van een zwarte Mercedes Mi met een persoonlijk kenteken als Nederlander Mike van Erp haar inlicht over de procedure. Met een GoProio, met een band om zijn pet bevestigd, heeft de Nederlander vastgelegd hoe de vrouw appt achter het stuur. De gefilmde overtreding gaat naar een speciale afdeling van de poli tie in Londen. Een boete en een mogelijke rijontzegging volgen vrijwel zeker. Van Erp geldt als het boegbeeld van een groep van tienduizenden vrijwilligers die op deze wijze ge vaarlijk rijgedrag aanpakt. Het be trappen van regisseur Guy Rit chie, bekend door de film Snatch en zijn (gestrande) huwelijk met popster Madonna, op het spelen met zijn telefoon, haalde vorig jaar het landelijke nieuws. De En gelsman moest zijn rijbewijs een halfjaar inleveren en een bedrag van bijna iooo pond aan justitie overmaken. Presentator Eamonn Holmes van ochtendshow This Morning kon tijdens een vraaggesprek niet verbergen in Van Erp een verve lende bemoeial te zien. In een glashelder betoog van nog geen halve minuut zette CyclingMi- key hem op zijn plek. Van Erp, die al bijna een kwarteeuw in het Verenigd Koninkrijk woont, over spoelde de kijker met harde fei ten. Een telefoon kan gevaarlijker zijn dan alcohol- en drugsgebruik. Langs West Carriage Drive in Hyde Park toont Van Erp, geboren in Zimbabwe, resultaten van een onderzoek van het Transport Re search Laboratory. ,,Zelfs hands- free bellen beïnvloedt de reactie snelheid meer dan een auto be sturen als je marihuana heb ge rookt", verduidelijkt hij. Ongedierte Fietsers in het Verenigd Konink rijk kunnen alle hulp gebruiken, al verbetert de infrastructuur zienderogen. De wet beschermt hen niet bij ongelukken met auto's. En Britten slaan weinig acht op het 'ongedierte op twee wielen'. ,,Mijn vader kwam om het le ven door een dronken bestuurder in Harare, toen ik 19 jaar oud was", vertelt Van Erp. Deze ach tergrond vormt niet zijn enige drijfveer. Van Erp, opgeleid als it-specialist, werkt met hulpbe hoevende kinderen. Met Ali, de zoon van een familie uit Dubai, onderhoudt hij een vaderlijke band. ,,Hij heeft het syndroom van Down en een zicht van min 19. Wandelen met hem is een crime. Ik wil het verkeer veiliger voor hem maken." bestuurders van dure auto's. Ach ter het cliché van de horkerige BMW-rijder zit een wetenschap pelijke onderbouwing, zo blijkt. Rijke mensen, concludeerden on derzoekers van de Amerikaanse Berkeley-universiteit, zijn drie tot vier keer zo geneigd om een ver keersovertreding te begaan dan minder gefortuneerde wegge bruikers. Represailles Van Erp voelt geen angst voor re presailles. ,,Wie opgroeit in Zim babwe, is niet snel bang." De man, die op school zat met de Zimbab- Ik zoek de randen van de wet op om mijn methodes te verbeteren waanse sportheld Bruce Grobbe- laar, denkt niet aan opgeven. ,,Ie- mand aanspreken op zijn gedrag werkt niet. Alleen een geldboete zet aan tot gedragsverandering. Volgens de London Met doen we het niet voor niets. Het gedrag op de weg verbetert." Een taxichauffeur, die achter de Mercedes voor het verkeerslicht wacht, laat horen dat Van Erp me destanders heeft. ,,Goed dat ie mand hier eindelijk iets aan doet", roept de kerel in een plat Londens accent door een open raam. ,,Happy New Year, mate Maxwell wil een nieuw proces Tweede druk voor Elfstedenboek Politie ontmantelt drugslab Drente Van Erp, die een Nederlands pas poort heeft, maar woonachtig is in West-Londen, gebruikt zijn dagelijkse ritjes naar Ibrahim om in actie te komen. Voor oudjaars dag stond de teller op 240 ge melde overtredingen in 2021. Dat hij niet alleen te werk gaat, bewij zen de cijfers. In het jaar voor de pandemie kregen ruim 19.000 personen een 'penalty notice' op de mat door het werk van fietsers met een GoPro. Het invullen van formulieren en het bewerken van videomate riaal kost wel tijd. „Ongeveer 15 minuten per over treding", legt Van Erp uit, terwijl hij een folder op zijn telefoon opent. In spreadsheets staat elk detail minuti eus genoteerd. De datum, het tijd stip, het type auto, het kenteken, de overtreding én de uitkomst van de aangifte. ,,Je moet wel, anders loopt het op niets uit. Maar de politie ondersteunt ons maximaal." Met een sla gingspercentage van 80 procent scoort hij hoog, maar niet perfect. ,,Bewust. Ik zoek de randen van de wet op om mijn methodes te ver beteren." Van Erp mag voor slachtoffers soms gelden als een humeurige klikspaan, in levenden lijve spat de levensvreugde van hem af. Ex-voetballer Frank Lampard ging daarom zonder morren in op zijn verzoek om met een ander kind met wie hij werkt op de foto te gaan. Lachend laat hij de af beelding zien. ,,Zie je zijn blik van herkenning?" Super Frank moet na een interventie van hem binnen kort voor de rechter verschijnen. In zijn jacht pakt Van Erp, die filmpjes deelt op zijn veelbekeken YouTubekanaal, opvallend vaak GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 Geert Langendorff Londen Mike van Erp denkt dat alleen een geldboete zorgt voor verandering van gedrag. fotos geert langendorff Op jacht met fiets en helmcamera - Mike van Erp Ghislaine Maxwell, vorige week schuldig bevonden aan betrokkenheid bij het seksu eel misbruik door Jeffrey Ep stein, wil een nieuw proces. Haar verdediging wil een on derzoek laten doen naar uit latingen van jurylid Scotty Da vid. Die vertelde in een inter view zelf als kind slachtoffer te zijn geweest van seksueel misbruik. Volgens advocaat Christian Everdell zijn er 'on weerlegbare redenen' voor een nieuw proces. Het besluit hierover hangt af van de vraag of Scotty David volledige openheid heeft ge geven tijdens het selectiepro ces van de jury. ROTTERDAM Het onlangs verschenen boek De Elfstedentocht van 1997 krijgt wegens groot succes een tweede druk. Gisteren raakte het boek vol nooit ver telde verhalen over de laatste Elfstedentocht uitverkocht. Nieuwe exemplaren kunnen via de site van deze krant worden besteld en worden begin februari thuisbezorgd. Het boek is een uitgave van het AD. Verslaggevers teken den na een oproep onder le zers verhalen op van deelne mers van toen. Het bevat ook een dubbelinterview met oud-winnaars Henk Angenent en Evert van Benthem. STIELTJESKANAAL De politie is gisteren begon nen aan de ontmanteling van een professioneel drugslab, dat woensdag werd opgerold in het Drentse Stieltjeskanaal. In het lab, waar vermoedelijk een tussenproduct voor de vervaardiging van amfetamine werd gemaakt, lagen gevaar lijke stoffen en materialen op geslagen, aldus de politie, naast ketels, vaten en grond stoffen. Er werden per week honderden liters van het tus- senproduct (met een straat waarde van 800 euro per li ter) gemaakt. Vijf mannen zijn bij het oprollen van het lab opgepakt. Alle verdachten zitten vast en in beperkingen. CyclingMikey legt het vast als mensen bij voorbeeld appen achter het stuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13