Biden wast 'liegende' Trump de oren ruimte om na te denken over je ideale vakantie 'Zijn gekwetste ego is voor hem beiangrijker dan democratie of grondwet' bunweo Pak dus even die ruimte... Fijn hè. Sunweb.nl In een felle speech heeft de Amerikaanse president Joe Biden het gisteren opgenomen voor de waarheid. Ook liet hij zich hard uit over zijn voorganger die met leugens de Amerikaanse democratie probeert te manipuleren. Zijn naam noemt hij niet, maar al les draait om Donald Trump, als Bi den met een speech de aanval op het Amerikaanse Congres van 6 ja nuari 2021 markeert. Biden gebruikt de herdenking van die geweldda dige dag waarop 5 doden vielen en 140 agenten gewond raakten om landgenoten te waarschuwen voor de manipulatie van Trump. ,,In het leven zijn er waarheden en helaas leugens, bedacht en ver spreid voor winst en macht. We moeten héél duidelijk zijn over wat waar is en wat is gelogen. Dit is de waarheid: de voormalige president van de VS heeft een web van leu gens gecreëerd en verspreid over de verkiezingen van 2020. Omdat zijn gekwetste ego belangrijker voor hem is dan onze democratie ofonze grondwet. Hij kan niet accepteren dat hij heeft verloren." Veel Amerikaanse presidenten kre gen de afgelopen decennia na hun aftreden de rol van nationaal vader figuur. Bevlogen Dat een opvolger het nodig vindt zich zo hard uit te spreken over de gewezen president is onge kend. Ouderwets bevlogen sprak Biden in de hal van het Capitool waar een jaar geleden boze Trump-aanhangers doorheen trok ken op weg naar het Huis van Afge vaardigden. Daar wilden ze voorko men dat het verlies van Trump in de presidentsverkiezingen werd bekrachtigd. Biden brengt beelden in herinnering van agenten die be laagd worden met vlaggenmasten en brandblussers. ,,Wie we niet za gen was de voormalige president die de menigte had opgehitst." Die, beschrijft Biden, zat tv te kij ken in het Witte Huis en deed urenlang niets. De zittend presi dent van de VS beschrijft de pogin gen om de uitslag te ondermijnen als 'on-Amerikaans'. ,,Je kunt niet alleen van je land houden als je wint. Je kunt de wet niet slechts ge hoorzamen als het je uitkomt. Je kunt niet patriottisch zijn als je leu gens omarmt en mogelijk maakt." Biden doet een poging de leugens voor eens en voor altijd door te prikken. Hij weet dat een meerder heid van de aanhangers van de Re publikeinse partij erin gelooft. Dus somt hij ruim een jaar later nog maar eens op waarom het onzin is dat in 2020 met de uitslag van de presidentsverkiezingen zou zijn geknoeid. Geen verkiezing is zo goed bestu deerd als die van 2020, zegt hij, en rechtbanken, verkiezingsfunctio narissen en lokale bestuurders, van alle politieke kleuren, hebben ge oordeeld dat de verkiezingen recht matig waren. ,,De voormalige presi dent en zijn aanhangers hebben nooit uitgelegd waarom ze de an dere resultaten van die verkiezings dag wel accepteren. Gouverneurs, het Huis van Afgevaardigden waarin Republikeinen terrein wonnen - niets daarvan hebben ze in twijfel getrokken. Op een of an dere manier waren die resultaten, op dezelfde stembiljetten, dus wel correct?" Reactie Trump Het is de vraag of die boodschap nog aankomt bij de miljoenen Amerikanen die Trump op zijn woord hebben geloofd en Biden niet als rechtmatig leider zien. Trump reageert met een persbe richt waarin hij zijn verdachtma kingen herhaalt. Een van zijn bondgenoten, sena tor Lindsey Graham, vindt dat Bi- den de herinneringen aan die schokkende 6 januari van vorig jaar 'onbeschaamd' misbruikt voor po litiek gewin. Deze keer laten we je geen zonnige stranden met blije mensen zien. Jouw ideale vakantie is (j5)) Ijjjjgt I immers zoveel mooier dan reclame. ^2 VRIJDAG 7 JANUARI 2022 GO Karlijn van Houwelingen Washington Biden in de hal van het Ca- pitool bezig aan zijn speech, die een ouder wetse be vlogenheid ademde. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 12