Omikron zorgt voor grote onrust in de topsport. De variant mag milder lijken, maar is wel een stuk besmettelijker. Vooral de olympiërs die binnenkort naar Peking vliegen, zijn doodsbenauwd voor een positieve test. Voor de sportwereld is omikron een vloek. Sporters vallen bij uit stek in de categorie die in aanra king komt met het virus, nu de va riant in ijltempo rondraast in West-Europa. Twintigers en derti gers, in het gros van de gevallen nog niet beschermd door een booster. Dat ziet ook Ger Rijkers, me disch immunoloog van het Elisa- beth-TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg. Omikron is volgens hem écht fundamenteel anders dan zijn voorgangers, en ja: juist de sport kan daar hinder van ondervinden. ,,De variant is superbesmettelijk. Zelfs met het naleven van de maatregelen is het de vraag of je besmettingen kunt voorkomen." Bij de Nederlandse voetbalclubs, die zichzelf gecommiteerd hebben aan strenge protocollen, wordt deze week pijnlijk duidelijk hoe snel de variant kan toeslaan. Buitenlandse trainingskampen van Feyenoord, PEC Zwolle en PSV werden op het laatste mo ment afgelast, omdat de clubs overvallen werden door besmet tingen in de spelersgroep. Ajax, NEC en Vitesse vlogen wel naar het zuiden, maar moesten hun kampement afbreken nadat spe lers positief hadden getest. Mild Volgens Jan Bluyssen, manager competitiezaken van voetbalbond KNVB, verlopen de besmettingen bij de jonge voetballers doorgaans bijzonder mild. ,,En de spelers die besmet raken, zijn maar kort ziek." Sommige voetballers hebben helemaal geen klachten, zegt Jan de Jong, directeur van de Eredivi sie CV. ,,Dat zijn eigenlijk kernge zonde mensen, van wie de be smetting naar boven komt omdat ze zo uitgebreid getest worden." Zulke besmettingen zorgen wel voor grote problemen. Want een sporter kan zich dan wel niet ziek voelen, dat wil niet zeggen dat hij aan de wedstrijd mee kan doen. De KNVB houdt er rekening mee dat de komende maanden wed strijden uitvallen doordat er te veel besmettingen zijn, net zoals dat nu al in Engeland en Italië ge beurt, zegt Bluyssen. Ook bestaat de kans dat teams sterk verzwakt aan de aftrap ver schijnen: alleen in uiterste geval len worden wedstrijden namelijk uitgesteld. Zo lang een club twaalf veldspelers en een keeper kan af vaardigen, wordt een wedstrijd ge speeld. ,,Ik hoop dat de maatrege len die clubs nemen dit soort situ aties kunnen voorkomen, maar dat kan ik natuurlijk niet garanderen", zegt De Jong. Hoe vervelend ook: bij de voet balcompetities is de hoop en ver- Atleten moeten echt als monniken leven en in de kleine bubbel blijven wachting in elk geval nog dat de bal blijft rollen. Voor een speler is er een week later gewoon weer een wedstrijd. Voor de 35 Nederlandse atleten die nu (zo goed als) zeker zijn van deelname aan de Olympische Winterspelen in Peking, zijn de consequenties van een positieve coronatest vele malen groter. Zij hebben vier jaar toegeleefd naar dit ene evenement. Afgelopen zo mer in Tokio zagen vier atleten hun olympische droom in duigen vallen na een positieve test. En dat was nog vóór omikron. De meeste atleten reizen op 26 januari naar China. Dat gaat op een andere manier dan deze zo mer. Toen zaten sporters op nor male lijnvluchten naar Tokio kris kras tussen verslaggevers, Japan ners en doorreizigers. Nu zijn twee KLM-charters geregeld. De atleten worden door middel van lege rijen gescheiden van de rest. Bovendien worden ze vooraf va ker getest dan de sporters die afge lopen zomer naar Tokio gingen. ,,Gevaar is niet helemaal uit te sluiten, maar we hebben nu een groter gevoel van controle", zei technisch directeur van NOC*NSF Maurits Hendriks eerder over de procedures op de reisdag. Desondanks zijn de komende weken voor de sporters extreem spannend. Uiterste waakzaamheid is geboden, zegt Hendriks. ,,Atle- ten moeten echt als monniken le ven en in hun kleine bubbel blij - ven. Kinderen en familie omhel zen? Wees er echt streng mee en blijf strak in de leer." Onder de atleten die naar Peking afreizen, maken ook zij die recent corona hebben gehad zich zorgen. Zij vrezen om in China, waar op een strengere manier dagelijks wordt getest, alsnog tegen de lamp te lopen. Daarom worden die atle ten nu met grote regelmaat getest, om een profiel op te bouwen en in China te kunnen aantonen dat de positieve test mogelijk door een oude besmetting komt. De vraag is of dat voldoende is. Hendriks: ,,Het is ondoorzichtig. Dat zich penibele situaties gaan voordoen is helaas reëel." Spartaans Het perspectief van verplichte op sluiting in een Chinees quarantai nehotel is voor iedereen die naar Peking gaat - ook vertegenwoordi gers van de media - een schrik beeld. Of de omstandigheden net zo spartaans worden als in Tokio, is niet bekend. Juist omdat China geen details deelt over het hotel is de vrees dat het opnieuw geen pretje is er te belanden. Overigens: wie positief test en klachten heeft, gaat direct naar het ziekenhuis. Met succes voerden Nederland en enkele andere landen 'stevige onderhandelingen' om de 'close contacts', mensen die met een co- ronageval in aanraking zijn ge weest, binnen het olympisch dorp in 'eigen beheer' te isoleren. Aan vankelijk zou voor hen hetzelfde gelden als voor coronagevallen. ,,Nu kunnen we ze op een eenper soonskamer onderbrengen. De volgende stap is dat ze een eerlijke kans hebben op competitie. Dus toegang tot trainingen, het kracht honk, de videoruimte. Maar die toezegging hebben we nog niet." GO VRIJDAG 7 JANUARI 2022 ~B Bijt HQ Ajax was in Portugal, maar brak woensdag het trainingskamp af na enkele positieve coronatesten. Ook andere clubs keerden terug naar Nederland. foto pro shots marcel van dorst Peking leeft toe naar de Spelen, voor sporters zijn het spannende weken. fotos ap/epa Sporters sidderen: zonder klachten toch buitenspel Sander van Mersbergen Rik Spekenbrink Rotterdam - Maurits Hendriks, technisch directeur NOC*NSF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11