m s Grote oversterfte in december, maar niet laatste week 10 CORONA De omikronvariant van het coronavirus zou ons uiteindelijk het ticket richting de uitgang van de crisis kunnen opleveren, zegt Rudi Westendorp, de hoogleraar ouderengeneeskunde die in Denemarken woont en werkt. ,,De cijfers die ik hier zie lijken echt gunstig." Deze week reisde Rudi Westendorp vanuit Nederland naar De nemarken, waar hij hoogleraar ouderen- geneeskunde is aan de universiteit van Kopenhagen. ,,Ik vertrok in Nederland om een uur of vijf, zes 's avonds, het was doodstil op straat. Later op de avond stapte ik in Kopenhagen uit de metro, en daar was nog genoeg leven in de brouwerij. De winkels zijn open, de koffietentjes, de cafés. Wel met coronapas en op sommige plekken mondkapjes, en 's avonds na tien uur mag er geen alcohol meer worden geschonken. Maar toch, het was wel een opval lend verschil." Dat terwijl Denemarken en Ne derland te maken hebben met de zelfde, snel oprukkende variant van het coronavirus: omikron. Bij de Denen kreeg de nieuwe variant zelfs al eerder voet aan de grond, volgens Westendorp door een superspread event. ,,Het aantal besmettingen is de laatste tijd on gekend hoog, op dit moment meer dan twintigduizend per dag. Om dat omikron zich zo snel ver spreidt, maar ook omdat in Dene marken per dag een half miljoen coronatests worden afgenomen, dat zijn wel véél meer testen dan in Nederland. Meten is weten!" ,,Daar liggen nu zo'n zevenhon derd a achthonderd coronapatiën ten, aantallen die vergelijkbaar zijn met de eerste golf. Om het met Nederland te vergelijken moet je dat aantal met drie vermenig vuldigen. Op de ic liggen 75 men sen met corona, van wie vijftig pa tiënten aan de beademing liggen. Dat zijn voor Denemarken al on gekend hoge aantallen. Maar het land is niet in paniek, alles draait redelijk door. Niemand heeft het gevoel dat het uit de hand loopt. Het aantal besmettingen neemt nu niet meer toe. De scholen zijn deze week volgens plan weer opengegaan. Er is bij ons wel over- sterfte, maar die is onvergelijkbaar met Nederland. Ik las dat Tweede Kamerleden zich zorgen over ma ken over de hoge oversterfte, dat lijkt me ook terecht." ,,Ook in de verpleeghuizen zie je een explosie van omikron. Het aantal infecties benadert de getal len van de piek in 2020 en 2021. Maar ik zie wel iets opvallends ge beuren. Begin december, toen de deltavariant hier dominant was, kregen er in de verpleeghuizen in een week tijd 54 mensen corona en overleden er zes. In de laatste week, toen bijna alles al omikron was, raakten 596 bewoners besmet en overleden er twaalf. Vrijwel ie dereen had eerder in het najaar al een boosterprik gehad. Het aantal besmettingen is in de loop van de cember dus vertienvoudigd, maar het aantal sterfgevallen slechts verdubbeld. Dat zijn de sterkste cijfers die ik tot nu toe heb gezien voor de stelling dat omikron min der ziekmakend is. Deze cijfers lij ken heel gunstig. De statistieken die ik uit de ziekenhuizen zie, vind ik nog te voorbarig." ,,Ook dat hebben ze hier heel mooi onderzocht. Bij niet-gevaccineer- den is omikron niet veel besmette lijker dan delta. Maar als je naar ge- vaccineerden kijkt, is de nieuwe variant 2,6 tot 3,7 keer zo infectu eus. We hebben nu dus een vari ant die zich onder de bescherming van de vaccins weet uit te wur- men. Maar de gemiddelde ernst van het ziektebeeld neemt af. De conclusie die hier wordt getrok ken, en door de directeur van het Deense RIVM wordt verspreid: dit zou wel eens het begin van het einde van de crisis kunnen zijn." ,,Nederland heeft volgens mij alle reden om aan de huidige maatre gelen vast te houden. Het meest waarschijnlijke scenario is dat de druk op de zorg bij jullie vanaf nu ook flink gaat toenemen. En de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat Nederland er voor aanvang van deze golf veel slechter voorstond dan Denemarken. Pas toen de si tuatie in november grimmig werd, is er consistent beleid met seri euze maatregelen gekomen." ,,Die conclusie wordt volgens mij algemeen wel getrokken, en die kan ik volgen. Een grote brand blussen kost nu eenmaal meer tijd dan een kleine." ,,Misschien ja. Er werd gelachen om dat rare Denemarken, toen omikron hier zo snel om zich heen sloeg. Maar zo slecht staan we er niet voor. Omikron is heel be smettelijk, dus voor de komende weken is het credo: stoelriemen vast, dit wordt een heftige vlucht. Maar er mag - met name voor ou deren - ook echt een hoopvolle boodschap zijn. De cijfers die ik hier zie lijken erop te wijzen dat de storm in kracht aan het afne men is." Dat meldt het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS). Er stierven in de decembermaand bijna 30 procent meer Nederlanders dan onder nor male omstandigheden zou zijn ge beurd. In Zeeland (55 procent meer), Limburg (43 procent) en Flevoland (42 procent) was het ex tra aantal overlijdens het grootst. De berekende oversterfte is veel hoger dan het aantal door het RIVM geregistreerde coronadoden; dat waren er in die periode 1355. Vol gens het CBS is het aantal mensen dat aan corona sterft standaard een stuk hoger dan het aantal overlij- dens dat door het RIVM gemeld wordt. ,,Het RIVM baseert zich op meldingen van sterfgevallen door de GGD'', zegt CBS-onderzoeker Ruben van Gaalen. „Daarbij gaat het om mensen die een positieve PCR-test bij de GGD hebben afge legd én van wie het overlijden door een arts aan de GGD wordt gemeld. Maar dat melden is niet verplicht." Het komt volgens Van Gaalen dan ook regelmatig voor dat die melding niet plaatsvindt. ,,Vervol- gens kan een schouwarts bij het vaststellen van de doodsoorzaak concluderen dat corona een rol heeft gespeeld bij het overlijden en dat noteren in het rapport." Uit die in Nederland verplichte doodsoorzaakverklaringen conclu- deert het CBS dat de werkelijke co- ronasterfte in de meeste maanden zo'n 80 procent hoger ligt dan de RIVM-cijfers. ,,In december kan het zelfs meer dan het dubbele zijn ge weest", vermoedt Van Gaalen. De reden: ,,Er worden veel meer zelf testen gedaan. Ook is het percen tage mensen dat bij de GGD posi tief test de laatste tijd zo hoog, dat er misschien veel meer corona rond waart dan we denken." Vaccinatiesceptici opperen regel matig dat tot de overledenen (veel) mensen zouden behoren die be zweken zijn door hun coronaprik. ,,Daar is echt geen enkele aanwij zing voor'', zegt Van Gaalen. ,,In veel landen met een vergelijkbare vaccinatiegraad is geen of veel la gere oversterfte." De CBS-onderzoeker wijst wel op de late start van de boostercam pagne. ,,België begon maanden eer der. Daar zie je nauwelijks over- sterfte." Een andere verklaring kan volgens Van Gaalen zijn dat een aantal Nederlanders door gemiste of uitgestelde zorg eerder overleed. Overigens overleden er volgens het CBS in de laatste week van de cember minder mensen dan in de weken daarvoor. In die week was er ook 'net geen oversterfte'. In de laatste week van 2021 gold de lock- down, ook was de boostercam pagne toen op stoom gekomen. - Chris van Mersbergen VRIJDAG 7 JANUARI 2022 GO 'Denen zien omikron als begin van einde van de crisis Hoogleraar Rudi Westendorp: ,,Oversterfte in Denemarken onver gelijkbaar met Nederland.'' foto branislav nenin Chris van Mersbergen Rotterdam/Kopenhagen Hoe is het in de ziekenhuizen? Wat ziet u in Denemarken bij de ouderen gebeuren? Tegenover de lagere ziekmakend heid staat wel een veel snellere verspreiding. Intussen lijken we in Nederland muurvast in een lockdown te zit ten. Moeten wij ook niet veel posi tiever zijn? Dus omdat er te laat is ingegre pen, zitten we in de penarie? De Denen kunnen nu al voorzich tig dromen van het begin van het einde van de crisis? DEN HAAG Er zijn in december 4300 men sen meer overleden dan in een normale decembermaand mag worden verwacht. De over- sterfte was de hele maand hoog, maar in de laatste week van 2021 daalde het aantal doden. mi Afgelopen december overleden in Nederland 4300 mensen meer dan in een normale december maand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10