Klaphamerverkoper Rick stopt ermee na drama 7 Dat het vuurwerkverbod tijdens de jaarwisseling slecht werd nageleefd is terug te zien in het aantal slachtoffers Opvallend: meer kinderen onder de 12 jaar raakten gewond. JAARWISSELING llilliii Volgens VeiligheidNL zijn tijdens de j aarwisseling 773 slachtoffers gevallen. Dat is een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar, toen ook een verbod gold. Het is wel 40 procent minder dan in 2019: het jaar waarin er voor het laatst legaal vuurwerk mocht worden afgestoken. Het aantal slachtoffers is inclusief de 12-jarige jongen die over leed na een incident met een klapha- mer in Haaksbergen. Uit de cijfers blijkt dat 256 mensen zulke ernstige verwondingen hadden dat ze naar het ziekenhuis moesten, nog eens 517 slachtoffers konden na een behandeling bij de huisartsenpos ten weer naar huis. Vorig jaar beland den 108 mensen in het ziekenhuis en 275 bij de huisartsenposten. De ongevallencijfers laten volgens directeur Martijntje Bakker van Vei ligheidNL (kenniscentrum voor let selpreventie) zien dat het vuurwerk verbod dit jaar veel minder is nage leefd. Ze vermoedt dat dit mede komt doordat vuurwerkliefhebbers wel in België hun slag konden slaan. ,,Maar we hebben ook het vermoeden dat af nemend draagvlak voor de lockdown- maatregelen een rol heeft gespeeld." De verwondingen die slachtoffers op liepen, verschilden niet veel met andere jaren. Ruim een derde van de vuurwerkafstekers (37 procent) had brandwonden vooral aan handen en vingers. Ongeveer één op de vijf (19 procent) raakte gewond aan het hoofd en evenzoveel werden geraakt in de ogen. Het gaat vooral om jongens en mannen (80 procent). VeiligheidNL analyseerde ook om welk vuurwerk het ging. Siervuur werk (7 procent) zorgde voor de min ste verwondingen, gevolgd door vuur pijlen en knalvuurwerk (14 procent) dat sinds 2020 niet meer is toegestaan in Nederland. In bijna een kwart (24 procent) van de verwondingen betrof het zwaar, illegaal vuurwerk dat altijd is verboden. Het was vooral dit vuur werk dat zorgde voor amputaties van een of meerdere vingers. Plastisch chirurgen moesten 39 ope raties uitvoeren, twee keer zoveel als vorig jaar, maakte de beroepsvereni ging bekend. Het ging om dertien ern stige handletsels waarvan vijf bijna volledige handamputaties, botbreu ken en brandwonden. De meesten sta ken illegaal knalvuurwerk af, zoals een Cobra, die de kracht heeft van een handgranaat. Kindervuurwerk Opvallend is dat er ook veel kinderen onder de 12 jaar gewond raakten. Dit jaar moesten bijna 190 kinderen zich laten behandelen, vooral aan brand wonden (55 procent) of oogletsel (15 procent). Vorig waren dat er 120. Bak ker noemt dat een zorgwekkende ont wikkeling, omdat kinderen onder de 12 jaar geen vuurwerk mogen afsteken, ook geen 'fop- of schertsvuurwerk'. ,,De term kindervuurwerk is mislei dend, want het impliceert dat het vei lig is. Maar een sterretje is niet veilig voor heel jonge kinderen die het soms vast willen grijpen, wat kan leiden tot heel nare brandwonden. Ook zien we dat het schertsvuurwerk op een ver keerde manier wordt gebruikt." Bakker doelt op de internethype waarbij kinderen stampen op bran dend siervuurwerk, waardoor een kleine ontploffing ontstaat. Veilig- heidNL schat dat een klas vol kinderen alleen al tij dens de jaarwisseling zo brandwonden heeft opgelo pen, het werkelijke aantal ligt yeel hoger. De Neder landse Brandwonden Stich- tf? V; ting sloeg voor kerst al alarm toen tientallen slachtoffer tjes zich daar meldden. Supersterk zijn zijn klaphamers. Goed laswerk. Deugdelijk materi aal. Sinds Rick uit Lunteren vier jaar geleden begon met het bouwen en verkopen van de knalapparaten, ontving hij geen enkele klacht, zegt hij. Hij durft zichzelf wel een ken ner te noemen, na al die jaren van perfectioneren. „Ik denk dat ik er het meeste verstand van heb, van allemaal." Hoeveel hij er aan de man bracht, is niet belangrijk, vindt hij zelf. Eerst maakte hij ze alleen voor vrienden, later ging hij er geld voor vragen. Hij is niet de enige die dit doet, weet hij, in het zuiden en noorden heb je ook wel bouwers zitten. Vooral via Marktplaats zijn ze actief. „Maar ze worden niet in groten getale gemaakt." In Haaksbergen ging het mis met het bakje waar het poedermengsel voor de klap op wordt gelegd. Hoe wel de politie nog onderzoek doet, is het vrijwel zeker dat dit onder deel bij het neerkomen van de ha- Op klaphamers is iets ge maakt waarin het poeder kan. Soms is dat laag, soms is het een echt bakje. foto carlo ter ellen mer geëxplodeerd is. De metaalde- len vlogen als granaatscherven in het rond, en raakten de tieners Robbin (11) en Bram (12). De eerste raakte zwaargewond, de tweede overleed in het ziekenhuis. Dinsdag liet de advocaat van de man die de klaphamer in Haaksbergen be diende weten dat het instrument net nieuw was 'en er solide uitzag'. Volgens Rick ('Mijn achternaam hoeft er toch niet bij?') vormt dat bakj e het grootste gevaar. Vooral als er niet goed gelast is. „Bij het eerste type dat ik maakte, kon ik na testen al zien dat het los kon scheuren", zegt hij. Het is, zo geeft hij aan, een overbodig onderdeel van het appa raat; het zit er enkel op om de explo sieve stofbij elkaar te houden. „Ook zonder dat bakje doet de hamer het. Een paar dikke lasrupsen in een cir kel, op de plaat, dat is ook genoeg." Hij zegt '100 procent' zeker te zijn dat het ongeluk niet gebeurd was, als het poederbakje er niet op had gezeten. Daarom roept hij op: ,,Jon- gens, als je een klaphamer hebt, slijp dan alsjeblieft dat bakje eraf." Rick is geschrokken, van het inci dent in Haaksbergen. Nee, die ha mer kwam niet van hem, zegt hij. Maar het heeft hem wel de ogen ge opend. „Ik kap ermee. Als zoiets kan gebeuren, met die jongen Je wil niet dat zoiets met een hamer gebeurt die je zelf gemaakt hebt", zegt hij. „Het is gewoon gevaarlijk. En misschien is het allemaal wel een stuk minder veilig dan ik dacht." GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 Raymond Boere Amsterdam maakt meer slachtoffers ondanks G In Haaksbergen over leed deze jaarwisseling de 12-jarige Bram nadat hij gewond raakte bij een ongeluk met een klap- hamer. foto's frans nikkels, anp LUNTEREN/HAAKSBERGEN In vier jaar tijd maakte en ver kocht Rick (21) de ene na de an dere klaphamer. Nu, na het drama in Haaksbergen, stopt hij ermee. Het dodelijk ongeluk heeft hem de ogen geopend. Al is hij van één ding overtuigd: zonder het bakje op het appa raat, was dit nooit gebeurd. „Slijp dat ding er alsjeblieft af." - Arjan te Bogt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7