Starre regels coronasteun nekken aantal winkeliers en horecaondernemers 5 Nog nooit zo veel positieve coronatests in één dag CORONASTEUN ONDERNEMER EET SPAARGELD OP UIT ANGST VOOR NIEUWE SCHULDENLAST Kapster Sieta durft geen NOW-loon- subsidie meer aan te vragen voor haar drie medewerkers. Ze betaalt hun salarissen nu uit de overwaarde van haar net verkochte huis. ,,Ik wil niet nog meer schulden.'' Bedremmeld tuurt Sieta de Rooij (51) rond in haar kapsalon in Heerenveen. Geen klanten, geen ge zellige kletspraatjes, geen geur van verf of andere haarproduc- ten, geen geluid van knippende scha ren. „Normaal is het hier een gezel lige drukte. We zijn een dorpskapper, hoewel Heerenveen natuurlijk geen dorp is, maar het is een beetje ons kent ons", vertelt de eigenaresse trots. Bijna tien jaar geleden opende ze Sieta's Kapsalon en ze hoopt nog minstens tien jaar door te kunnen. Maar af en toe zakt de moed haar in de schoenen. ,,Dat is niet zozeer van wege het geld. Ja, dat is vervelend en naar, maar ik mis vooral mijn werk, de meiden, de klanten. De salon is mijn kindje. En ik zou niets liever willen dan mijn kindje onderhou den. Dat het nu weer niet kan, is zo frustrerend." Tegenvaller Ze hoopt dat snel betere tijden aan breken, maar voorlopig is het jaar niet best begonnen. De lockdown houdt hoogstwaarschijnlijk nog even aan. En een andere tegenvaller: ze moet vanaf deze maand de te veel ontvangen loonsubsidie terugbeta len. Het gaat om 150 euro per maand, gedurende drie jaar. Ze had tijdens de eerste lockdown 90 procent NOW-steun aangevraagd om haar drie medewerkers te kun nen doorbetalen. Over de periode maart tot en met 11 mei 2020 kreeg ze 6500 euro, maar ze heeft gezien haar omzetcijfers meer ontvangen dan waar ze recht op had en dus moet ze 5000 euro terugbetalen. ,,En tja, dat is alleen nog maar de rekening van de eerste lockdown", verzucht ze. Ze houdt haar hart vast, want de rekening van de tweede volgt ongetwijfeld. En dan moet ze deze maand ook nog eens beginnen met het terugbetalen van een be- drijfslening van 10.000 euro die ze heeft afgesloten voor vaste lasten. ,,Toen de eerste lockdown werd afge kondigd, greep ik alle steun aan en ik moet zeggen: de steun heeft gehol pen. Maar ik heb er nooit bij stilge staan wat de financiële gevolgen kunnen zijn. Eigenlijk had de over heid duidelijker moeten zijn over de regelingen of nog beter: alle schade moeten vergoeden." Ze had nu met de nieuwe lock- down weer een beroep kunnen doen Ik heb nooit stilgestaan bij de financiële gevolgen van alle steun op de NOW-regeling, maar ze durft het niet aan. ,,Net voor de lockdown kwamen heel veel mensen nog snel langs om geknipt te worden. En om dat de prijzen per behandeling iets omhoog zijn gegaan ben ik bang dat ik toch weer moet terugbetalen. Ik wil gewoon geen nieuwe schulden maken." En dus betaalt ze haar drie mede werkers nu uit de verkoop van haar huis. Niet dat ze haar woning heeft verkocht vanwege alle financiële rampspoed, benadrukt ze. ,,Nee, de verkoop zat er al even aan te komen." Ze is vorig jaar gescheiden en van de gedeelde verkoopsom kan ze wel een tijdje vooruit. ,,Maar ja, liever had ik mijn spaargeld niet opgegeten." Huurbaas Ze hoopt dat de huurbaas van haar winkelpand de huur weer wil halve ren, zoals met de vorige twee lock- downs. In dat geval komen haar vaste bedrijfslasten uit op 6500 euro (in clusief loonheffingen, salarissen, de halve huur, pensioenen, gas en licht). ,,Normaliter komt er zo'n 8000 tot 10.000 euro per maand binnen. Ik draaide hiervoor geen megawinsten hoor, maar ik kon er een leuke boter ham van eten. Zeker toen ik nog met mijn partner was." Een nieuwe woning heeft Sieta nog niet: ze woont nu tijdelijk in bij haar schoonzoon en op 9 februari krijgt ze waarschijnlijk de sleutel van haar huurhuis. Wat haar op de been houdt? ,,Ik heb in 2018 borstkanker gehad en dat heeft mijn kijk op het leven veranderd. Ik heb vijf kinderen, of eigenlijk zes als ik mijn zaak mee tel, en ik heb geweldig lieve kleinkin deren. Ik kan zo genieten van die lach op hun snoetjes of van zoiets simpels als een bloempje dat groeit." Tussen dinsdagochtend en gis terochtend zijn 24.590 posi tieve uitslagen van coronatests geregistreerd. Nog nooit wa ren er in Nederland in één dag zo veel positieve tests. Het oude record stamt van 24 november, toen er in een dag tijd 23.713 besmettingen aan het licht kwamen. Op 18 november meldde het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) 23.587 posi tieve tests. Op 2 december en 5 december kwamen er iets meer dan 23.000 nieuwe ge vallen bij. Op 6 december wa ren er voor het laatst meer dan 20.000 positieve tests. In de afgelopen zeven dagen registreerde het RIVM 122.347 positieve tests. Dat is het hoog ste weektotaal sinds 12 decem ber. Op weekbasis is dat aantal met 41 procent gestegen. Een lichtpuntje is dat een toename van het aantal zie kenhuispatiënten uitblijft. In totaal lagen er gisteren 1634 coronapatiënten in de zieken huizen. Dat waren er 59 min der dan een dag eerder. DEN HAAG INretail-directeur Jan Meerman legt uit waarom: ,,Wie van 1 oktober tot en met eind november goed boerde, kan dus mogelijk met lege handen komen te staan, ook al werd in de laatste maand van 2021 geen cent meer verdiend. Pas bij 20 procent omzetverlies ten opzichte van het vierde kwartaal van 2019 is er recht op TVL. Tot nu komt slechts 10 pro cent van de ondernemers daarvoor in aanmerking. Dus dat zet ook geen zoden aan de dijk.'' Demissionair minister Stef Blok van Economische Zaken heeft be loofd 'dat er in januari nog wordt ge keken' of er meer kan worden ge daan voor de winkeliers. Maar daar zal het nieuwe kabinet, dat maan dag aantreedt, dus over moeten be slissen. Er is in elk geval een speciale werkgroep aan het werk die naar de schrijnendste gevallen kijkt. Ook in de horeca zijn de druiven zuur. Net als in de detailhandel lo pen ondernemers tegen regelgeving op die niet flexibel is. Arj en Schrama van Wagamama - een restaurantke ten die Aziatische gerechten ser veert - kan erover meepraten. ,,Wij hebben acht restaurants en hebben door de sluiting recht op TVL. Al leen, het maximumbedrag per be drijf is vastgesteld op 2,3 miljoen euro. Dat krijg je als je één restau rant hebt, maar ook als je er acht hebt. Zoals bij ons. Dat bedrag is voor ons volstrekt onvoldoende. Het is een weeffout in de regelgeving en samen met collega's van andere be drijven proberen we dat duidelijk te maken bij de nieuwe regering.'' - Sanne Schelfaut GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 Kapster Sieta benut overwaarde huis voor lockdown-salarissen Natasja de Groot Heerenveen - Sieta de Rooij, ondernemer G Sieta de Rooij kreeg in de eerste lockdown ongemerkt te veel coro- nasteun, die ze nu moet terugbeta len. Nu durft ze geen overheidsgeld meer aan te nemen. foto niels de vries BILTHOVEN Als het gaat om de steunpakket- ten van de overheid hoopt de winkelbranche dat de TVL (tege moetkoming vaste lasten) niet langer op basis van kwartaalom zet, maar op basis van de maandomzet wordt uitgekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5