Sluis protesteert op parkeerplaats bij Toversluis tegen coronamaatregelen Rudy Eversdijk opnieuw lijsttrekker voor de SP in Sluis c Yvonne Moeliker is nu nog grootgrondbezitter in te slopen winkels 6 Yvonne Moeliker zal uiteindelijk het licht uitdoen in de Axelse Passage, de kachel brandt er al lang niet meer. Guido van der Heijden Axel In 1970 werd De Passage geopend. Axel had ook zijn overdekte win kelgalerij. De gemeente Terneuzen heeft nu ingestemd met de sloop- plannen. Het dak gaat er weer af. Winkels worden grotendeels ap partementen, de open verbinding tussen de Noordstraat en de Kerk- dreef zal wel blijven, maar voor De Passage is het aftellen begonnen. Moelijker is er de laatste met haar zaak Le Bourget. Brocante dekt de lading niet. ,,In 2018 ben ik hier be gonnen als een theewinkel met een plekje om te zitten. Tachtig vier kante meter was het toen nog." Steeds meer zaken hielden het er voor gezien. Waar het leeg kwam mocht Moeliker zich voor een gere duceerd huurbedrag vestigen. Als een olievlek breidde haar zaak en daarmee haar activiteiten zich uit. Nu bestiert ze meer dan de helft van de Passage en verkoopt er be halve 120 smaken losse thee, ook kleding, cadeaus, boeken, brocante uit Frankrijk en biedt ze een hand vol jongeren een dagbesteding. ,,Ik ben eigenlijk een grootgrondbezit ter hier." Het aquarium Ze dwaalt door haar inmiddels uit gebreide zaak. ,,Een kledingzaak zat hier, een auto-onderdelenwinkel..." Ze telt op haar vingers mee: ,,Een kaaswinkel, lingerie, een sportzaak. Daar zat ooit een koffiebar in wat ik altijd het aquarium noem. De speelgoedwinkel hield het nog het langst vol." Tien winkelpanden telde De Pas sage toen deze in 1970 geopend werd. Een jaar eerder stond er een schets in de krant van hoe het er zou gaan worden. In zwierige pen nenstreken getekend, volledig naar de tijdsgeest, gestileerde mensfigu ren in de Koffiebar, schrootjes op G Tom (links), Yvonne Moeli ker, Dylon (rechts) bij de passage Axel die wordt ge sloopt, waar momenteel dagbesteding wordt gehou- F Artistieke impressie uit 1969 van De Passage in het plafond. De schrootjes zitten er nog steeds. Inmiddels in een wat moderner lichter kleurtje geschil derd. Een echte update heeft de winkelpassage nooit gehad. Rond de eeuwwisseling kwamen er aan weerszijden wel rolluiken. Axel klaagde. Er werd geblowd in de pas sage, er zou alles gebeuren wat god verboden had. Aan de kant van de Kerkdreef functioneert het rolluik nog wel, die aan de kant van de Toen al zeiden de mensen tegen me dat ik binnen een jaar wel weg zou moeten. Het is inmiddels2022 - Yvonne Moeliker, Le Bourget Noordstraat is kapot. Al lang, weet Moeliker. De Passage is voor een groot deel hetzelfde als op de oude schets in de krant. Een update is er nooit ge weest. ,,Er is sindsdien eigenlijk niks aan gebeurd. De ketel is van 1972, maar die brandt niet meer." Moeliker houdt haar theewinkel die wel open mag zijn, warm met elektrische kacheltjes. Bij de kle ding, de boeken en de brocante is het koud. Dagbesteding Ze kijkt wel om zich heen naar een alternatief. Uiteindelijk zal de slo pershamer zich aandienen. ,,Wan- neer? Ik heb geen idee. De nieuwe eigenaar heeft het sinds begin 2019. Toen al zeiden de mensen tegen me dat ik binnen een jaar wel weg zou moeten. Het is inmiddels 2022." Ze haalt haar schouders op. ,,Ik weet het ook niet." Vervelendst vindt ze het voor de jongeren die een dagbe steding vinden in haar zaak. Spul len verkopen, klanten helpen. ,,Daar leren ze nog iets van. Ieder een kent ze ook, de ouders zijn er gelukkig mee." ,,Weet je, vroeger hadden we hier een grote weekmarkt." Ze wijst de Noordstraat in. „Kramen dubbeldik tot aan het Szydlowskiplein, busla dingen Belgen kwamen ervoor naar Axel. Je kon als winkel, bij wijze van spreken op zaterdag alleen al de kost verdienen. Dat is niet meer zo. De markt is steeds kleiner gewor den en we hadden uiteindelijk te veel winkels in Axel." Dan somt ze weer op. Waar win kels een andere invulling vonden of verbouwd werden tot woningen. Panden waar zelf ook een oogje op had laten vallen voor als ze uit De Passage zou moeten. ,,Als je nog iets weet voor me?" SLUIS Een actie van gewone burgers die het helemaal zat zijn. Mor gen is Sluis aan de beurt om het ongenoegen te tonen over het coronabeleid. Kevin Patout zette het protest op poten. ,,Ik ben gewoon een burger die het helemaal beu is", verklaart hij zijn drijfveer. ,,In heel Neder land zijn er acties gaande en ik vond dat Sluis niet mocht achterblijven. Demonstreren en zo veel mogelijk zaken opengooien. Niet dat we het laatste in Sluis ook gaan doen." ,,Amsterdam, afgelopen zondag was wel een beetje het voorbeeld", legt Patout uit. ,,Met liefde laten zien dat we het er niet mee eens zijn, niks uitlokken. De onderne mers zelf doen het niet, die zijn veel te bang dat ze de politie op bezoek krijgen. Het volk is het gewoon zat." „Misschien dat de gemeente Sluis niks kan doen aan de maatregelen. Maar als ook de gemeente Sluis ons signaal doorgeeft aan de landelijke overheid, misschien dat het helpt. Het is het enige dat we nog kunnen doen. Iedereen is ten einde raad. Het is voor mij de eerste keer dat ik zoiets doe, ik heb er ook geen erva ring mee", verontschuldigt Patout zich. ,,Ik heb de gemeente op tijd op de hoogte gebracht zoals het moet." Aanvankelijk zou het protest plaatsvinden op de Groote Markt maar omdat morgen daar de week markt al is, is de actie verplaatst naar de parkeerplaats van Tover- sluis. ,,We treffen elkaar daar vanaf twee uur. Leuk om mensen die er ook zo over denken eens bij elkaar te hebben. Ik weet nog niet ofwe de hele tijd daar blijven staan. Dat is ook maar saai. We zullen misschien ook een rondje door Sluis gaan lo pen om te laten zien dat we er zijn." - Guido van der Heijden SLUIS Rudy Eversdijk uit Sluis is op nieuw de lijsttrekker voor de Socialistische Partij (SP) bij de komende gemeenteraadsver kiezingen. De socialisten doen voor de derde keer mee in West-Zeeuws-Vlaanderen. De SP heeft elf kandidaten op de kieslijst gezet. Dick van Heijst staat op plaats twee. Teuntje de Vries staat op drie en Cornelis Riemslag op vier. Tina de Vlie- ger-Snoeijer maakt de top-vijf compleet. De SP heeft momenteel één zetel in de gemeenteraad. De partij wil zich inzetten voor een betere jeugdzorg, betaalbare woningen en burgerparticipatie. Volgens de SP heeft de gemeente Sluis daar de mond vol van, maar liggen woord en daad ver uit el kaar. Verder willen de socialisten werk maken van verduurzaming en willen ze een stop op de 'onge breidelde uitbreiding van het aan tal vakantieparken en het voort zetten van ontwikkelingen, zoals in Cadzand-Bad, Nieuwvliet-Bad en Breskens'. In het verkiezings programma staat: 'We willen ook dat onze streek aantrekkelijk blijft voor toeristen, maar de belangen van de inwoners staan voorop'. DONDERDAG 6 JANUARI 2022 VL In de Passage gaat ook 't licht uit Axel. ILLUSTRATIE I HANS KRANTENBANKZEEL AND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52