l 7 Kerkorgel Wissenkerke krijgt opknapbeurt van 164.000euro Het Vollebregt-kerkorgel van Wissenkerke verhuist tijdelijk naar Soest. Ruim achthonderd loden en houten orgelpijpen worden daar weer opgeknapt om het orgel uit 1862 weer piekfijn te kunnen laten 'spreken'. Het doet een beetje mis troostig aan in de Op- standingskerk in Wis senkerke. Her en der ver spreid liggen en staan onderdelen van het 150 jaar oude or gel. Stapels kisten met loden orgelpij pen staan naast een hoop houten exemplaren. Allemaal liggen ze klaar voor het transport naar Soest. Daar wordt voor een slordige 164.000 euro alles weer in de oude staat hersteld. Alleen de lege kast blijft in Wissen- kerke achter. ,,Maar die krijgt ook een verfbeurt, hoor." Het was hard nodig, zegt Marion Goedhart, voorzitter van de kerkrentmeesters. ,,Het orgel werd nog wel gebruikt, maar er kwam steeds minder geluid uit. Het begon langzamerhand echt een beetje in el kaar te zakken. Je kunt wel zien hoe nodig het is. Moet je zien hoe krom en uitgezakt sommige pijpen er bij staan." In twee dagen tijd wordt het orgel ontmanteld en in onderdelen naar Soest gebracht. Bert van den Heuvel en Maarten van Oostenbrugge, van Elbertse orgelmakers, halen het orgel stapsgewijs uit elkaar en zetten alles klaar voor transport. ,,Alles wordt ge nummerd en getekend. Dat is in twee dagen wel gebeurd", aldus Van den Heuvel. ,,Het opbouwen gaat minder snel. Daar hebben we straks wel een week of twee voor nodig." Dat opbouwen gebeurt, als alles volgens plan verloopt, eind oktober of begin november van dit jaar. Zo lang heeft de orgelbouwer nodig om alles weer in orde te krijgen. ,,Het houtwerk wordt ook nog afgebroken. Dat wordt terug geschilderd in zijn oorspronkelijke kleuren. Dan moet-ie echt weer helemaal stralen", zegt een blije Goedhart. Behoorlijk wat schade Maar voor het zover is kunnen ze bij firma Elbertse in Soest flink aan de bak. Want er staat nogal een kromme, ingezakte of dichtgegroeide pijp te wachten op herstel. Van den Heuvel: ,,Er zit behoorlijk wat schade aan, maar dat wordt allemaal her steld. Alles wat krom is maken we weer recht. Kijk, deze doet bijvoor beeld helemaal niks meer. Die is het zwijgen opgelegd, daar komt geen geluid meer uit. Er zijn er een hele boel die zwijgen. Dat hebben we wel gezien." Maar er staan ook een aantal pijpen met 'doorgezakte voeten'. Die zou den zo bij de podoloog terechtkun- nen. ,,Het metaal is heel zacht, dat is een legering van lood en tin. Zo'n voet staat op een trechtertje en zakt er in de loop der tijd door het ge wicht soms helemaal in. Je kan het orgel met regelmatig stemmen steeds een beetje corrigeren. Dat is hier ook wel gebeurd bij onderhoudsbeurten. Maar als zo'n pijp stoffig en vuil wordt en inzakt en dicht gaat zitten, dan kan je hem niet meer stem men. We gaan ze allemaal weer ma ken zoals ze horen te zijn. Waar no dig uitdeuken en eventueel een nieuw stukje metaal erin als er een breukvlak in zit." Van den Heuvel laat een serie 'stomme pijpen' zien, die aan de ach terkant een stuk metaal missen. ,,Dat kan omdat ze voor de sier zijn, er komt toch geen geluid uit. Daardoor worden ze wat lichter en zakken ze minder snel in. Maar bij sprekende pijpen kan dat natuurlijk niet." Het zwakke punt zit volgens hem bij de opening in de pijp: ,,Bij som mige grote pijpen zie je dat ze in el kaar zakken en dat de opening hele maal dicht gaat zitten. Dan doen ze het gewoon niet meer. Dat is hier ook wel gebeurd. Eerst verandert het ge luid en uiteindelijk blijft er helemaal geen geluid meer over." Lijmnaden Naast het grote aantal metalen pijpen bestaat het kerkorgel ook nog uit een aantal grote houten exemplaren. ,,Die zijn voor de lage tonen. Daar kun je gewoon op blazen", zegt Van den Heuvel en voegt daarna de daad bij het woord. Een lage toon klinkt door de kerk. ,,Een heleboel lijmnaden zijn opengesprongen. Die worden ook hersteld. Aan de bovenkant zitten de stemgrepen. Daar zit een schapenle ren pakking in die de pijp luchtdicht afsluit. Door die te verschuiven kun je hem stemmen." Het totale restauratieproject kost 164.000 euro. Een bedrag dat voor 70 procent wordt betaald door de pro vincie. Goedhart hoopt dat er voor de rest ook nog subsidie komt. ,,Voor die overige 30 procent zijn we bezig bij het rijk. Of dat toegewezen wordt weten we pas eind februari. We vol doen in ieder geval aan alle voor waarden, dus ik ga er maar vanuit dat het goed komt." 'Afgezaagde' David Een apart verhaal bij het Vollebreg- torgel is het beeld van David. ,,Die staat bij ons nou voor op het orgel", legt Marion Goedhart uit. ,,Maar het orgel is in 1862 gebouwd voor het oude kerkje dat destijds op deze plek stond. Ze wilden David toen boven op het orgel, maar daar was niet ge noeg ruimte voor. Toen hebben ze zijn benen er maar afgezaagd. Dan kon hij er wel op." In 1970 werd de huidige Opstandingskerk van de pro testantse gemeente gebouwd ter ver vanging van het oude gebouw. ,,En hier kon David helemaal niet boven op het orgel, want daar was nog min der ruimte voor. Maar ergens in het orgel hebben ze zijn benen terug ge vonden en die hebben ze er weer on der gezet. Sindsdien staat hij hier voorop het orgel. Met twee leukop last-strips bij de zaagsneden." Deze doet niks meer. Die is het zwijgen opgelegd BE DONDERDAG 6 JANUARI 2022 Orgel heeft zwijgende pijpen en doorgezakte voeten Willem Adriaansens Wissenkerke Orgelbouwer Bert van den Heuvel laat een houten orgelpijp klinken. Marion Goedhart, voorzitter van de kerkrentmeesters van de Opstandingskerk in Wissenkerke, bij het gedemonteerde Volle- bregtorgel uit 1862. ,,We hebben zelfs de offerte van de orgel bouwer uit dat jaar." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE - Bert van den Heuvel, orgelbouwer Ook voor Da- vid-met-benen is er straks weer plek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51