7 Duits stel is verknocht aan stadje Hé? Een bus met Duits kenteken, maar met de opdruk Brouwershaven.... Toeval? Nee hoor, Dorit en Klaus Bremicker uit Mülheim zijn gewoon verknocht aan het Schouwen- Duivelandse stadje. I m O.' De jachthaven. Daar is het allemaal om begonnen. En vakantie in Zeeland natuurlijk, in het bijzon der Schouwen-Duive- land. In 1973 ontdekten de ouders van Dorit (54) Brouwershaven. Ze meer den er in dat jaar aan met hun kotter en gingen nooit meer ergens anders heen met vakanties. Klaus (67) en zijn familie, hij komt uit een gezin van elf kinderen, gingen in zijn jeugd ook naar Zeeland, maar dan zuidelij ker. Zij streken in hun vrije tijd neer in Cadzand-Bad. Maar die plaats haalt het ook in de ogen van Klaus niet bij Brouwershaven. Sinds hij Do- rit leerde kennen, gaat hij ook ner gens anders meer heen. In 1994 zette hij voor het eerst voet in de Schouwse smalstad. ,,Hier ben ik ge lukkig", zegt hij. Midden in Brouw Als het even kan, op zijn minst een keer per maand, verruilen ze hun woonplaats Mülheim voor Zeeland. Ze vertoeven dan midden in Brou wershaven, in de Molenstraat, vlak achter de jachthaven. ,,Mijn ouders kochten in 1990 dit huis. Nu delen we het met de familie, mijn zus en de broers en zussen van Klaus." Maar Klaus en Dorit zijn er het vaakst te vinden. ,,Ik werk van maandag tot en met donderdag. Vaak vertrekken we op donderdagavond voor een lang week end", zegt Dorit. Ze is Sozialarbei- terin, zeg maar maatschappelijk wer- We gaan niet in Duitsland, maar hier naar de kapper ker, en werkt met kinderen. Daar door is ze alle schoolvakanties vrij. Klaus was vrachtwagenchauffeur op de milieustraat en is nu gepensio neerd. ,,Ik moet nog een aantal jaren werken, maar ik zie het helemaal voor me om hier te wonen", zegt Do- rit. Rood stipje In het huisje - jaartal onbekend - zijn Duitse meubels en snuisterijen te vinden, maar ook Zeeuwse elemen ten. Zoals onderzettertjes uit de toe ristenshop met Zeeland erop. En de vader van Dorit, die helaas niet meer leeft, heeft zelf het wandkleed dat aan de muur van de woonkamer hangt geknoopt. De kaart van Neder land staat erop met een heel klein rood stipje. ,,Dat is Brouwershaven", wijst Dorit. Ja, ze kennen de kritiek van Zeeu wen die het niet prettig vinden dat toeristen een tweede huis midden in hun dorp of stad hebben. Maar in Brouwershaven hebben de inwoners Dorit en Klaus omarmd en an dersom. Ze zijn lid van de tennisclub en - hoewel de boot tien jaar geleden is verkocht - ook nog steeds van de watersportvereniging. ,,We gaan niet in Duitsland, maar hier naar de kap per, naar Jan-Willem Capelle, maar ja die is nu helaas dicht", zegt Dorit ter wijl ze toont hoe ver haar kapsel uit het gewenste model is gegroeid. Vriendschappen Na zoveel jaren zijn er ook vriend schappen opgebouwd, ook met Duit sers. ,,We hebben hier Duitse vrien den die we alleen in Nederland zien, terwijl we in Duitsland misschien 25 kilometer van elkaar vandaan wo nen", zegt Klaus. Met de buren wordt er gebarbecued. Ze gaan het liefst naar hetzelfde restaurant, steakhouse Jacob Cats, iets verderop in de straat. ,,Dat zijn door de jaren heen vrien- Je hebt hier goede lucht, goed eten, goede mensen en vrijheid den geworden. Ze hebben er de beste spareribs, die nemen we ook altijd mee naar Mülheim. Net als mosselen van de visboer hier, Van Beveren." En meer dan in Duitsland, vinden Dorit en Klaus, zijn de buren hier behulp zaam. ,,We hebben 31 jaar dezelfde buurvrouw gehad, mevrouw Groot- jans. Zij is helaas op 94-jarige leeftijd overleden, maar ze heeft ons veel ge holpen. Een groot verlies", zegt Dorit. Verrückt ,,Andere mensen vliegen graag de hele wereld over, maar wij vieren al tijd hier vakantie. We hebben ook vliegangst, dus het is fijn dat we hier met de auto naartoe kunnen", zegt Klaus. Over de auto gesproken, hun donkerblauwe VW T6 - Dorit is gek van Volkswagenbusjes - is voorzien van bestickering met de vuurtoren van Haamstede, de molen uit en het plaatsnaambord van Brouwershaven. Ook staat er een kompasroos op de voor- en achterkant van de bus. ,,Met de coördinaten van onze woonkamer hier in de Molenstraat", zegt Dorit. ,,Ein bisschen verrückt, ja, maar de bus blauw laten was een beetje saai. Langweilig. We zagen bij het bedrijf dat de belettering deed een sneeuw landschap. Niets voor ons, maar de man van het bedrijf vroeg wat ons dierbaar is. Ja, dat is Brouwershaven. We hebben hier alles wat we nodig hebben." ,,Je hebt hier goede lucht, goed eten, goede mensen en vrij heid", verklaart Klaus. ,,Ook optische vrijheid", zegt Dorit, ,,dat je zo ver kunt kijken over de polder, dat mis sen we in Duitsland." Het verveelt nooit en zelfs met co rona genieten ze van Schouwen-Dui- veland. „Brouwershaven voelt voor ons zo vertrouwd. Door de lockdown met corona hebben we zelfs meer ontdekt. We hebben e-bikes gekocht en komen nu op plaatsen waar we nog nooit waren geweest. Zo kwa men we erachter dat er een klein bos is in Schuddebeurs, dat kenden we niet", zegt Dorit. Groot feest Als zij straks ook met pensioen is, willen ze best overwegen om zich permanent in Brouwershaven te ves tigen. Voorlopig vermaken ze zich er prima als vakantieganger, al voelt Klaus zich er allang niet meer te gast. Ze fietsen, gaan uitwaaien langs de kust en wandelen met hun hond, de jonge boxer Easy. Dorit: ,,Over twee jaar komen we 50 jaar in Brouwersha ven. Als er dan geen coronamaatrege len meer zijn, willen we een feest ge ven voor vrienden hier in Neder land." SD DONDERDAG 6 JANUARI 2022 G Dorit en Klaus Bre micker uit Duitsland zijn zo verknocht aan Brouwershaven, dat ze dat zelfs met de bestickering op hun auto laten zien. foto SANDRA SCHIMMELPENNINK brouwershaven - -V-- ■M T T :ö:ao.;: Klaus en Dorit hebben op hun bus 'Brouwershaven' Valeska Nastaly Brouwershaven - Dorit Bremicker - Klaus Bremicker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50