Een tekening als cadeautje Economische onvrede zet 'rijke' voormalige Sovjetstaat in vuur en vlam ^Grahams 4 Het aftreden van de regering heeft in Kazachtstan de gemoederen niet kunnen bedaren. De zondag begonnen rellen sloegen gisteren vanuit Almaty over naar het hele land. De onlusten begonnen afgelopen zondagavond, onder meer vanwege de verdubbeling van de prijs voor lpg per 1 januari. De Kazachse pre sident Tokajev zag zich genood zaakt dinsdag de prijsverhogingen van benzine en levensmiddelen te rug te draaien en ontsloeg gister ochtend zelfs zijn kabinet, omdat dat de rellen niet had kunnen voor komen. Gisteren bestormden woedende betogers In de voormalige hoofd stad Almaty de residentie van pre sident Kasym-Zjomart Tokajev. De president zelfverving zijn voorgan ger Noersoeltan Nazarbajev als voorzitter van de Veiligheidsraad en heeft zichzelf op die positie be noemd. Dat is zeer opzienbarend, omdat Tokajev wordt gezien als een mari onet. De werkelijke macht in Ka- zachstan ligt nog altijd bij Nazarba- jev, die het land dertig jaar lang re geerde. Maar nu rij st de vraag welke invloed de oud-president werkelijk nog heeft. En dient de vraag zich aan ofhij zelfakkoord is gegaan met zijn vertrek in een poging de rust te laten weerkeren in de voormalige Sovjetrepubliek. Tokajev zei gistermiddag in een toespraak tot het volk, dat er tijdens botsingen met demonstranten po litiemensen zijn gedood en bena drukte dat de autoriteiten vanaf nu 'zo hard mogelijk' zullen optreden tegen de demonstranten. Een video toont hoe de nationale garde massaal optrekt tegen de woedende menigte, daarmee hard slaags raakt en zich daarop weer moet terugtrekken. In heel Kazachstan ligt internet op bevel van de autoriteiten plat. Mobiele communicatie is ook in veel steden niet mogelijk. Verschil lende nationale tv-zenders zijn ge stopt met uitzenden. Aeroflot an nuleerde gisteren zijn vlucht van Moskou naar Almaty. Uitgebreid De volksopstand die zondagavond in de zuidwestelijke stad Zjanaozen begon heeft zich dus over de hele voormalige Sovjetrepubliek uitge breid. In hoofdstad Noer Soeltan is gisteren eveneens de noodtoestand uitgeroepen, hoewel er geen be richten waren over onrust in de stad. In de oliestad Aktöbe greep de politie gisteren - evenals in Almaty - keihard in. Ze schoot traangas af en flashgranaten op het plein voor het gemeentehuis en opende, on danks de vrieskou, het waterkanon op de menigte. Op Telegram is een video te zien van militairen die door actievoer ders van een open vrachtwagen worden gehaald en door betogers gevangen worden genomen. Waar dat is, is niet duidelijk. In de weste lijke stad Atyraoe begonnen veilig heidstroepen een protestbijeen komst bij het stadsbestuur uiteen te drijven. Maar was ook te zien hoe enkele veiligheidsfunctionarissen de kant van de demonstranten ko zen, meldt de onafhankelijke Ka- zachse nieuwssite KazTag. In te C Regering is afgetreden, maar verzet breidt zich uit genstelling tot in Almaty verliep de actie in Atyraoe vreedzaam. Volgens professor Roestam Boer- nasjev, van de Kazachs-Duitse uni versiteit in Almaty, zijn de ongere geldheden niet alleen het gevolg van de stijgende prijzen. ,,Er zijn daarnaast veel werklozen en ook de middenklasse krijgt het steeds moeilijker. Die tendens zet zich sta- biel voort'', zegt Boernasjev. Het verhaal ging altijd, dat Kaza- chen vanwege de olie- en gasindus- trie een beter leven hadden dan hun buurlanden in Centraal-Azië als Oezbekistan en Tadzjikistan. Beide landen zijn straatarm. Was dat een mythe? ,,Het was deels een mythe, want de verschillen in Ka- zachstan zijn groot'', zegt Boernas- jev. ,,De overheid heeft altijd de leuze gehanteerd: wij zijn de eco nomische leider van de regio. Maar als je ziet dat de salarissen in een jaar tijd zijn gehalveerd, dan levert dat verborgen onvrede op, die nu tot uiting komt.'' Pikant gegeven is, dat de familie Nazarbajev, om in eigen land geen belasting te hoeven betalen, offsho- rebedrijven heeft in Nederland. In wezen staan ze slechts met een postbus geregistreerd. ,,Niet alleen in Nederland, ook in veel andere landen'', bevestigt Boernasjev. ,,Die constructie is heel gebruikelijk in de post-Sovjetlan- den.'' Advertentie 'Eczeem? Gebruik Grahams, de succesformule uit Australië!' LOCKDOWN? IK DOE HET ZO I k vind ze on der mijn kus sen, op mijn slaapkamerdeur of op de muur: honderden teke ningen! Als liefhebber kijk ik trots hoe mijn oudste dochter van 6 cartoons tekent. Met wat hulp van DIY-filmpjes en zowaar, het lijkt! Begin december was ons hele gezin de pineut: één voor kregen we corona. Geen Sinterklaas, geen feestjes, geen kerst bij opa en oma. Maar wat we wél hadden waren tekeningen. Talloze teke- ningen die Sara liet bezorgen bij wie het nodig had, als hart onder de riem. Een vriendinnetje in quaran taine, een vriendje in het zieken huis en voor de jarige buurvrouw (92!) tekende ze een groot hart en gekleurde slingers. 'Voor u, van Sara', stond er in schokkerige let ters. De tekening door de brie venbus en aanbellen. De buur vrouw straalde. Zo'n tekening doet wonderen, merkten wij. Iets geven voelt goed, hoe klein ook. Gedachte loos tekenen ontspant. Voor mijn vrouw legde ik een Mandala te- kenboek onder de kerstboom en nu tekenen we met z'n vieren. De televisie blijft uit. Het vuur in de haard knettert en we wisse len potloden uit. In de concentra tie vergeten we de lockdown. Sara heeft alweer een lijstje met gelukkigen. Tante Marieke (posi tief getest), oma Vis (helemaal al leen) en haar jarige neefje Ruben krijgen een tekening. ,,Ga jij je tekening ook aan ie mand geven?'' vraag ik met een stalen gezicht aan mijn vrouw. Even is ze in verwarring. Dan schieten we in de lach. DONDERDAG 6 JANUARI 2022 GO Betogingen in Almaty in Kazachstan worden met harde hand beteugeld. In heel het land zijn demonstraties en onlusten, ook nu ingevoerde prijsstijgingen weer zijn ingetrokken. fotos afp, epa Gasprijsopstand in Kazachstan Joost Bosman Moskou bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Grahams werd ruim 20 jaar geleden opgericht door Geoff en Shannon Graham uit een behoefte om een veilige en natuurlijke behandeling te vinden voor de probleemhuid vol eczeem van hun jonge zoon Ryan. Geoff heeft hier zelf jarenlang last van gehad en wilde niet dat zijn zoon ook de kwelling hiervan zou moeten doorstaan. Ze ontdekten dat het gebruik van een unieke combinatie van hoogwaardige, natuurlijke ingrediënten de sleutel tot hun succes was. Samen ontwikkelde ze vervolgens een reeks van natuurlijke producten voor alle leeftijden. Deze producten op natuurlijke basis is in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. De natuurlijke producten van Grahams worden wereldwijd verkocht en gelden als één van Australisch meest toonaangevende producten voor de gevoelige huid. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème'*, maar ook Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. De missie van Grahams is om de voordelen van hun productlijn, gemaakt van natuurlijke, actieve ingrediënten, te delen met zoveel mogelijk mensen. Geoff en Shannon zijn vastbesloten om de strijd tegen huidaandoeningen voort te zetten en een verschil te maken voor mensen over de hele wereld! Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl Voor contact: Grahams, www.grahams.nl 'Dit is een metÈch hulpmiddel lees voorgebnjik de gebnjiksednmpng. Alweer een lockdown... Hoe houd je het nog leuk? Speciaal voor u elke dag een tip. Of gewoon een positieve ervaring. - Bram Verbrugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4