Bijna30.000euro vuurwerkschade op Schouwen c Huis de Haene is nog lang niet klaar voor eerlijke handel 6 Een gedwongen vertrek of toch blijven? De Wereldwinkel gaat een spannend jaar tegemoet. De gemeente heeft de huur van het Gravensteen opgezegd, maar een alternatief is er niet. Marcel Modde Zierikzee Directeur Albert Scheffers van het Stadhuismuseum wil de oude stadsgevangenis aan de Mol graag onder zijn vleugels nemen en wist in juni een raadsmeerderheid ach ter zijn plan te krijgen. Hij is er van overtuigd dat het Gravensteen kan uitgroeien tot een belangrijke pu bliekstrekker. Uitgegaan wordt van 15.000 bezoekers in 2023, groeiend naar 25.000 in het derde openings jaar. Een toegangskaartje tot het 16de-eeuwse cellencomplex is be groot op 4,50 euro. Per saldo zou er volgens Scheffers na drie jaar uit eindelijk meer dan een ton over moeten schieten voor een 'bredere basis van het Stadhuismuseum'. Onzekerheden De Wereldwinkel is een ruimte in Huis de Haene aan de Poststraat aangeboden als alternatief, maar daar kleven nog allerlei onzekerhe den aan. Om te beginnen: wie wordt de nieuwe eigenaar van dat gemeentelijk pand? Sinds de stich tingen Monumenten Schou- wen-Duiveland en Burgerwees huis belangstelling hebben ge toond voor de aankoop, is er al weer bijna een jaar verstreken zonder dat er concrete stappen zijn gezet. ,,En ook nu valt daar verder nog niks concreets over te zeggen", aldus wethouder Jacqueline van Burg. Voorzitter Margot de Pagter van de Wereldwinkel wordt er niet ze- nuwachtig van. ,,Wat ons betreft duurt het een jaartje langer, of twee, of drie voor mijn part. Wij willen hier ook niet weg. De ge meente wil ons hier uit hebben. Maar als ik zie dat ze nog geen idee hebben wie de nieuwe eigenaar van Huis de Haene wordt en wanneer die koop kan worden bezegeldEn dan moet er eerst ook nog worden verbouwd. Dat lukt natuurlijk nooit allemaal voor het einde van dit jaar." De Pagter hoopt ook stiekem dat de stemming na de raadsverkiezin gen van maart omslaat in het voor deel van de Wereldwinkel. Ze gooit de (bijna twee ton) verbouwings- kosten op conto van de gemeente in de strijd, die in het plan zijn opge- nomen voor noodzakelijke aanpas singen aan het Gravensteen als vol waardig museum. Daarnaast staat er 215.000 euro op de begroting voor de museale inrichting, die door fondsen zou moeten worden opgebracht. Onnodige investeringen wan neer alles bij het oude wordt gela- Dat lukt natuurlijk nooit allemaal voor het einde van dit jaar ten, redeneert De Pagter, en ingezet wordt op intensieve samenwerking met de Wereldwinkel. ,,Het kan veel goedkoper en praktischer. Wij zijn zes dagen per week open. Hoe veel mensen er niet binnen stappen en vragen ofze ook mogen rondkij ken in het gebouw. We kunnen hen de ruimte achter de winkel laten zien, de tuin en soms ook de kelder. Maar naar boven, naar de cellen, dat mag alleen onder begeleiding van een gids. Die mensen verwijzen we door naar het Stadhuismuseum, maar die raak je tussen de friet en ijssalon onderweg al weer kwijt. Vreselijk zonde! Het zou toch mooi zijn als wij die taak er bij zouden kunnen doen. Je vraagt een be scheiden toegangsprijs voor het museum en zo heb je het hele pro bleem opgelost!" Vrijwilligers genoeg ook voor zo'n extra taak, verzekert De Pagter. Het assortiment van de Wereld winkel sluit volgens haar prima aan bij de sfeer van het gebouw en vormt daarmee een logisch voor portaal. Wethouder Van Burg laat weten dat er in dit stadium nog niks zeker is. ,,Het enige concrete besluit dat is genomen, is dat de huur is op gezegd. De raad wilde dat, dus heb je dat als college te doen. Maar zo lang er geen goed alternatief is, gaan we de Wereldwinkel straks natuurlijk niet op straat zetten." Ook Van Burg houdt rekening met (minimaal) een jaar uitstel van de verhuizing. Ondanks het vuurwerkverbod is rond deze jaarwisseling op Schouwen-Duiveland meer ver nield met explosieven dan beide voorgaande jaren. De gemeente komt na een eerste inventarisa tie uit op een schadebedrag van bijna dertigduizend euro. Waar mogelijk worden de kosten verhaald op de daders. Maar in de meeste gevallen zijn die onbekend en dus draait de gemeenschap daar voor op, aldus burgemeester Jack van der Hoek. Hij prijst zich nog ge lukkig dat grote incidenten hier rond de jaarwisseling zijn uitgeble ven. ,,Met uitzondering van uitein delijk toch noodzakelijk politieop- treden, wegens het afsteken van ex plosief vuurwerk op het Haven plein in Zierikzee en wat kleine branden." In een persverklaring die Van der Hoek gisteren liet uitgaan, is de burgemeester kritisch op het gooien van zwaar vuurwerk naar de politie en de vernielingen die zijn gepleegd in de nacht van oud op nieuw en de weken daarvoor. ,,Ik vraag mij oprecht af of men zich op dezelfde manier richting onze hulpverleners gedraagt wanneer men zelf, of een van hun naasten, een keer in nood is. Waarschijnlijk niet, en dat maakt dit gedrag ook zo bizar." De meeste vernielingen vonden deze jaarwisseling plaats in Zierik- zee en Bruinisse. In Burgh-Haam- stede, Ouwerkerk, Dreischor en Scharendijke werd in aantallen minder vernield dan in Bruinisse, maar was de schadepost wel gelijk hoger. Zeven bushokjes (samen goed voor 7000 euro), een skate- baan (4750 euro) en plaatsnaam borden (3000 euro) moesten het ontgelden. Het totale schadebedrag komt eilandbreed uit op 29.642 euro. Vorig jaar bedroeg de vuur- werkschade aan gemeentelijke ei gendommen 18.686 euro tegen slechts 5691 euro tijdens de jaarwis seling van 2019 naar 2020. DONDERDAG 6 JANUARI 2022 SD 'Wereldwinkel niet op straat' - Margot de Pagter, Wereldwinkel Zierikzee ZIERIKZEE - Marcel Modde Een vuurwerkbom explodeert tijdens de jaarwisseling op het Ha venplein in Zierikzee. foto sandra schimmelpennink Margot de Pagter wil met haar Wereldwinkel het liefst in het Gravensteen blijven. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49