Harde confrontatie met Amerikaans politiegeweld 12 M 9 V I E Nu online Filmnieuws Cette Musique ne joue pour personne Ook muizen gaan naar de hemel Don't look up Beluister op de site van deze krant de podcast MovieInsiders waarin filmredacteur Gudo Tienhooven en mede-cinefiel John de Jong weke lijks hun licht laten schijnen op de nieuwste titels, de beroemdste klas siekers en het laatste filmnieuws. Gemengde reacties Lawine aan Disneyfilms In zijn nieuwe speelfilm The TenderBarruimt regisseur George Clooney een belangrijk moment in voor de klassieker Radar Lovevan Golden Earring. Het is niet de eerste keer dat een filmmaker zich door het nummer laat inspireren. Cesar Zuiderwijk (73), de man met een halve eeuw ervaring als drummer van Golden Earring, heeft de film The Tender Bar nog niet gezien, maar zegt wel zich 'ver eerd te voelen' dat George Clooney een fragment van Radar Love zo'n prominente plaats gaf in het begin van zijn film. De scène speelt zich af begin jaren 70 in een auto waarin een moeder en haar zoontje, de latere schrijver J.R. Moehringer, zitten. Op de radio draait een discjockey Radar Love en sluit af met de mededeling dat de band binnenkort als supportact van The Who is te zien in Madison Square Garden. Na deze afkondiging schakelt de vrouw de radio meteen uit. De stem van de presentator is van haar ex, aan wie zij geen fijne herin neringen bewaart. Zuiderwijk was niet op de hoogte van de keuze van Clooney. ,,Radar Love wordt zo vaak gebruikt in films en series dat ik het niet meer kan bij benen. Onze muziekuitgeverij en het management houden dit soort zaken bij. Ik zie het wel allemaal op de jaar afrekening voorbijkomen." De afkondiging van de dj in het filmfragment klopt wel. De Earring heeft in die periode zeker in Madison Square Garden opgetreden als voor programma van The Who. Zuider- Radar Love wordt in reclames vaak gebruikt om het ritme. Daarop is het lekker autorijden wijk: ,,Als ik eraan terugdenk voel ik wel ontroering. We moesten optre den in een volle zaal van 25.000 man, waaronder veel Hells Angels die voor The Who waren gekomen. Maar we kregen wel de handen op elkaar.'' Later zou Zuiderwijk benaderd worden om Keith Moon, de legenda rische drummer van The Who die in 1978 overleed, op te volgen, maar hij bleef bij zijn vertrouwde Earring. „Bovendien waren die jongens van The Who helemaal niet zo aardig voor elkaar.'' Golden Earring heeft Radar Love volgens een ruwe schatting van Zui- derwijk ongeveer zevenduizend keer Radar Love is niet de enige Nederlandse filmhit 137 Shots Politiegeweld in Amerika blijft een actueel thema dat telkens opnieuw verbijstering oproept. Twee van de ergste gevallen vonden plaats in Cle veland, waar tien jaar geleden een achtervolging door het plaatselijke korps twee ongewapende zwarte Amerikanen het leven kostte. 62 pa trouillewagens jaagden het tweetal op in hun oude auto. Maar liefst 137 schoten werden door de achtervol gers afgevuurd op de inzittenden, die geen schijn van kans maakten. Bei den overleden en in hun auto werd geen wapen aangetroffen. Een van de schietgrage agenten was ene Michael Brelo, die op de motorkap van de auto vijftien keer achter elkaar vuurde. Zijn verweer: zelfverdedi ging. De makers van 137 Shots proberen in hun reconstructie alle partijen aan het woord te laten. Fascinerend zijn vooral de bewakingsbeelden van de schietpartij en de verhoren van de politiemensen die tijdens het proces zwijgen. Hoe de veroordeling wordt afgehandeld wekt vooral woede op. Nog pijnlijker is het tweede voor val, waarbij een 12-jarige jongen, Tamir Rice, spelend met een speel goedpistool, werd neergeschoten door een agent die dacht dat de jon gen 20 was en een echt wapen had. Ook deze persoon zei zich bedreigd te voelen. 137 Shots is een harde confrontatie met het Amerikaanse politiegeweld. Minstens zo aangrijpend zijn de ma nieren waarop deze zaken in het ge rechtshof werden afgehandeld. Ook dat tergt het rechtvaardigheidsgevoel van de kijker. - A.Z. INSIDERS DONDERDAG 6 JANUARI 2022 GO Zwarte komedie Te zien op Picl.nl In deze Franse komedie draait alles om een musical over schrijfster Si- mone de Beauvoir. Een stotterende kapster wil haar dolgraag spelen, maar al haar tegenspelers leggen het loodje. Tamelijk ongrijpbare en verras send film. Animatie Te zien op Picl.nl Het verhaal draait om de muis Whizzy die om haar dapperheid te bewijzen het opneemt tegen een jonge vos. Na een ongeluk belanden beide in de he mel voor dieren. In deze fantasierijke omgeving duiken allerlei vreemde we zens op die Whizzy nog meer testen om haar angsten te overwinnen. Drama Te zien op Netflix Parodie over de ondergang van de wereld als een komeet op de aarde afstevent. Leonardo DiCaprio is een wetenschapper die waarschuwt tegen dit naderende onheil en Meryl Streep speelt de Amerikaanse president, een soort kruising van Donald Trump en Hillary Clinton, die alles ontkent. V-.7 MATRIX 4 The Matrix Re surrections ver schijnt in Neder land na de lock- down meteen in de bioscoop, is het voornemen van distributeur Warner Bros. Uit de reacties uit andere landen waar de film wel te zien is, blijkt dat niet iedereen gecharmeerd is van het vervolg. Bovendien vallen de kassaop brengsten tegen. Dat wordt deels toegeschreven aan Spider-Man: No Way Home. 2022 Disney heeft voor 2022 een lawine aan pro ducties in petto. Een greep uit het aanbod: The Ice Age Adventu res of Buck Wild (januari), Death on the Nile (fe bruari), Doctor Strange in the Multiverse of Madness (mei) Thor: Love and Thunder (juli), Pinocchio (no vember) en Ava tar 2 (decem ber). Radar Love is geknipt voor een soundtrack Ab Zagt - Cesar Zuiderwijk Radar Love van Gol den Earring is niet de enige Nederlandse popsong die in inter nationale speelfilms, buitenlandse com mercials en tv-series vaak is gebruikt. Ook Venus van Shocking Blue, soms in de uit voering van Banana- rama, duikt regelmatig op. Bijvoorbeeld in de hitserie Queens Gam bit van Netflix, waarin de hoofdpersoon, schaakgenie Beth, danst op bijna de vol ledige en originele versie van Venus. Klein chronologisch probleem: de scène speelt zich in 1967 af, terwijl het nummer pas twee jaar daarna werd uitgebracht. Het meest beroemde gebruik van een Ne derlandse pophit is het begin van Reser voir Dogs, de door braakfilm van Quentin Tarantino: het coole Little Green Bag van de George Baker Se lection, dat daarna weervolop in de be langstelling stond. Hocus Pocus van Fo cus, is voer voor film makers. In Baby Driver laat regisseur Edgar Wright een speciale uitvoering horen. Hij baseerde de belang rijkste achtervolgings scène uit zijn film op dit nummer. Documentaire Te zien op Netflix De beschoten auto. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40