l Rapport: Europese Commissie verwaarloost wetshandhaving c Four Freedoms Award voor oppositieleider Svetlana Tichanovskaja 3 Mandela en Merkel gingen Tichanovskaja voor De Belarussische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja ontvangt dit jaar in Middelburg de Four Freedoms Award. Sinds mei 2020 leidt Ti chanovskaja het verzet tegen president Aleksandr Loekasjen- ko, die ook wel de laat ste dictator van Europa wordt ge noemd. De democratische bewe ging voert een vreedzame strijd voor verandering en democratie. ,,De inwoners van Belarus betalen er een enorme prijs voor", zegt zij in een reactie op de toekenning van de prijs. ,,Velen zijn gemarteld, geslagen, vernederd en onder vraagd door de KGB. Toch hebben onze mensen niet opgegeven." De 39-jarige Tichanovskaja stapte naar voren nadat haar man, de populaire vlogger Sergej Tichanovski, werd gearresteerd toen hij zich kandidaat stelde voor de presidentsverkiezingen. Tichanovskaja groeide in korte tijd uit tot aanvoerder van de demo cratische beweging. Volgens waarnemers haalde zij in augustus 2020 bij de presidents verkiezingen duidelijk de meeste stemmen, maar Loekasjenko werd toch tot winnaar uitgeroepen. Dat leidde tot grootschalige protesten in het land. Tichanovskaja, onder druk gezet door het regime, zag zich gedwongen met haar twee kinderen te vluchten. Zij leidt sindsdien vanuit Litouwen het verzet. Haar man werd vorige maand tot achttien jaar cel veroor deeld. 'Ware leider' De Roosevelt Foundation, die de Four Freedoms Award toekent, noemt Tichanovskaja 'een ware leider van de democratische bewe ging, die de bevolking van Belarus een stem geeft en hoop op een be tere toekomst'. De prijs is vooral ook bedoeld als waardering voor hen. 'Hun inzet en moed zijn een voorbeeld voor anderen die onder moeilijke omstandigheden leven in landen waar de mensenrechten en democratische waarden wor den geschonden', aldus de organi satie. Tichanovskaja zegt dankbaar te zijn voor de steun en erkenning. ,,De situatie in Belarus wordt met de dag erger." Er zitten inmiddels meer dan 40.000 mensen vast. Het aantal politieke gevangenen na dert de duizend. Velen zijn het land ontvlucht, uit angst voor ver volging. Organisaties worden op geheven en de media zijn uit het land verdreven. ,,De terroristische acties van Loekasjenko brengen het leven van Belarussen en buitenlandse burgers in gevaar. De mate van repressie is ongekend. Het geweld moet stoppen." Onvermoeibaar probeert zij bij andere landen daarvoor steun te vergaren. Die gaat wat haar betreft nog niet ver genoeg. Zij roept op tot veel meer politieke en econo mische druk op Loekasjenko, die zij 'een bedreiging voor de inter nationale vrede en veiligheid' noemt. ,,Belarussen verwachten meer van de internationale ge meenschap." Zij wijst op de ongekend harde hand waarmee Loekasjenko aan de macht probeert te blijven. ,,Als re actie daarop tonen Belarussen hun respect voor de mensenrechten en hun onvoorwaardelijke inzet voor de principes van de vier vrijhe den", zegt Tichanovskaja, verwij zend naar de prijs (zie kader). ,,We moeten trouw blijven aan de waarden van de democratische wereld en solidair zijn met de Be- larussische gewetensgevangenen en hun families. Laten we van 2022 het jaar van de vrijheid maken voor hen en ons land." De situatie in het land wordt met de dag erger. Het geweld moet stoppen Dat zeggen twee prominente Ame rikaanse rechtsgeleerden in een vernietigende studie over hoe Eu ropa werkt. Door lidstaten die EU-wetten overtreden steeds min der voor de rechter te dagen, hoopt de Commissie goeie maatjes te blij ven met de regeringsleiders. Deze heeft ze immers weer nodig om de Europese samenwerking verder uit te breiden. 'De Commissie offerde haar rol als hoedster van de verdragen op om die als motor van integratie vei lig te stellen', aldus R. Daniel Kele- men (Rutgers University, New Brunswick) en Tommaso Pavone (University of Arizona). In hun on derzoek, getiteld Waar zijn de bewa kers gebleven? Wetshandhaving en het beleid van supranationale toleran tie in de EU, beschrijven ze gedocu menteerd hoe en waarom achter eenvolgende Commissies steeds vaker geschillen met lidstaten zelf 'oplosten' in plaats van ze voor de Europese rechter te brengen. Hun cijfers zijn veelzeggend: in 2018 (vergeleken met 2004) waren er 67 procent minder procedures van de Commissie zelftegen lidsta ten, bij het Hof zelfs 87 procent minder. En dat terwijl het er in deze periode juist veel meer hadden moeten worden. In die periode werd er steeds meer Europese wet- C De Commissie zou geschillen 'oplossen' om zo goeie maatjes te blijven met regeringsleiders geving toegevoegd aangezien er op 1 mei van 2004 tien lidstaten waren bijgekomen. De eerder zo asser tieve rechtshandhaver gebruikte plotseling zijn macht niet meer om in te grijpen. Trendbreuk De trendbreuk, ontdekten de on derzoekers, lag kort na het aantre den van José Manuel Barroso als Commissievoorzitter. Hij koos er voor klachten via informele wegen op te lossen, in plaats van via in breukprocedures. Zo hoopte hij meer draagvlak te creëren voor ver dere Europese eenwording. c P15 - Frans Boogaard GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 De Four Freedoms Award is een van de belangrijkste in ternationale prijzen voor voorvechters van vrijheid en mensenrechten. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt, af wisselend in Middelburg en New York. Tot de eerdere lau reaten in Middelburg behoren onder anderen Nelson Man dela, Angela Merkel en (in 2020) de Verenigde Naties. De prijs is geïnspireerd door de historische speech die de Amerikaanse president Roosevelt op 6 januari 1941 uitsprak. Daarin benoemde hij de vier vrijheden: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van ge brek en vrijwaring van vrees. In elke categorie kent de Roosevelt Foundation ook af zonderlijke prijzen toe. De winnaars daarvan worden la ter bekend. De uitreiking is op 21 april in Middelburg. 'Deze prij s is voor alle mensen in Belarus' Rolf Bosboom Middelburg Tichanovskaja tijdens haar campagne voor de verkiezingen in het Belarussische Brest, in augustus 2020. foto ap - Svetlana Tichanovskaja FOTO ANP BRUSSEL De Europese Commissie laat al sinds 2004 moedwillig haar be langrijkste taak uit handen val len: de wetshandhaving. In plaats daarvan bedrijft ze koe handel met lidstaten in de hoop dat die vervolgens meewerken aan verdere Europese eenwor ding. Voormalig EC-voorzitter Bar- roso (r) met Mark Rutte. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3