V' d' h'V 7-; 11 I, I 'I1 'P i M, 'V" OPINIE LUDO GRÉGOIRE Een hoger eigen risico in de zorg maakt de rijken rijker en de armen armer, betoogt oud-zorgbestuurder Ludo Grégoire. Aan de zorg moet iedere Nederlander eerlijk meebetalen, vindt hij, net als aan de dijken. De euro's ver slindende, jaarlijks te rugkerende stoelendans bij de zorgverzekerin gen levert nooit zorg- winst op. En ofschoon we in vergelijking met andere landen geen slecht systeem hebben, is er zowel laaghangend als hoger hangend fruit. Het hoger hangend fruit is het radicaal kiezen voor 'zinnige zorg' als cri terium voor verzekerde zorg. Er zijn overtuigende rapporten dat misschien wel de helft van het huidige zorgbudget j 'verdampt' in niet-ef- fectieve zorg en bu reaucratie. Dit nieuwe kabinet moet dit tot speerpunt maken. Niet om te bezuinigen, maar om dat maat schappelijk kennelijk aanvaardbare macro budget te gebruiken om de werkdruk te verlagen, de salarissen van verpleegkundi gen en verzorgenden te verhogen, de wachtlijsten te reduceren en om buffercapaciteit in te richten voor situaties als de huidige pan- demie. Ho t 1 I 1 L i Simpele rekensom Het laaghangende fruit kan eind dit jaar geoogst worden. Door een weeffout in de zorgverzekering te herstellen: de keuzemogelijkheid van een verhoogd eigen risico. Die optie ondermijnt een collectief belang: solidariteit. Gezonde men sen blijken massaal te kiezen voor een verhoogd eigen risico. Een simpele rekensom, geholpen door vergelijkingssites: het scheelt al snel een paar honderd premie-eu ro's per jaar. En macro dus tiental len miljoenen. Voor het zorgbudget geldt een ijzeren wetmatigheid: wat de een minder bijdraagt, moet een ander meer bijdragen. Gezonde mensen (vaak hoger opgeleid, met een ho ger inkomen) worden 'verleid' juist minder bij te dragen. Die in dividuele calculatie is een welis waar legale, maar daarom niet minder perverse prikkel tot niet- solidair gedrag. Twee keer voor deel: je bent gezond (geen ver dienste) en je betaalt ook nog min- Minder gezonde mensen ('pech gehad') moeten de volle premie-mep aanvaarden der premie (terwijl je die beter kunt betalen). Minder gezonde mensen ('pech gehad', maar meestal ook met een lager inko men) moeten de volle pre mie-mep aanvaarden, inclusief het eigen risico. Dat wordt immers al tijd opgesoupeerd. Het is mij een raadsel waarom de wetgever zo'n moreel verwer pelijk systeem heeft bedacht. Het zal toch niet bewust ingebakken zijn: de armen armer en de rijken rijker? En dan nog iets: de tactici zijn slim genoeg om het ver hoogde eigen risico niét te nemen als ze hogere zorgkosten in een ko mend jaar verwachten. Legaal, maar net zo immoreel als belas tingontwijking, want in strijd met de bedoeling van dergelijke wetge- Gezonde mensen blijken massaal te kiezen voor een verhoogd eigen risico ving. Er is zelfs een overtreffende trap. Het is geen uitzondering dat mensen met name hun gebitspro- blematiek 'opsparen' en alleen voor het jaar dat ze de behandeling ondergaan een aanvullende verze kering sluiten. Legaal, maar tenen krommend. Is het de wraak voor de onnavolgbare beslissing om de dekking van de basisverzekering pas te laten beginnen bij de keel holte, en niet al in de mond? Sterkste schouders We moeten de zorgverzekering beschouwen zoals we dijken bou wen: iedere Nederlander - onge acht potentiële wateroverlast - be taalt eerlijk mee. Gezondheidszorg is toch een even cruciaal maat schappelijk belang? De basisverze kering zou houdbaarder, maar vooral maatschappelijk aanvaard baarder zijn als bij wet de optie van verhoogd eigen risico verboden zou zijn. De sterkste schoudersweet u nog? Zowel letterlijk als figuurlijk. Ludo Grégoire uit Leiden is oud-bestuurder gezondheidszorg GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 De op deze pagina geplaatste opiniestukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Hoger eigen risico in de zorg is perverse prikkel V t Ti ili 1 r' I >f.\ I I I t l f I I 1 t 1 t Wf Overstappen van zorgverze kering is altijd weer een hache lijke onderne ming. ILLUSTRATIE NOZZMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39