Feestelijke opening Dorpsstraat, Oostkapelle Tassenactie! 7 Van Belzen-Poortvliet schrijft boek over sanatorium voor tbc-patiënten Van jongs af aan wist Jannie van Belzen- Poortvliet (73) uit Arnemuiden zeker: 'Ik word verpleegster'. Maar dat ze jaren later ook nog schrijfster zou worden, had ze in die tijd nooit vermoed. e praat zoals ze schrijft; voluit en en thousiast. De Arne- muidse Jannie van Belzen-Poortvliet ver telt over haar tweede boek Ver pleegster in besmet gebied, haar schrijven en liefde. ,,Ik heb in de keuken Hebreeuwse tekens han gen die een woord vormen: Liefde. Het mooiste woord dat er is." ,,Als er geen corona was geweest had ik dit boek waarschijnlijk niet geschreven. Maar toen ik Laurens Meeuwsen van uitgeverij en boek winkel Van Velzen vertelde over mijn tijd in het sanatorium Son- nevanck voor tbc-patiënten en het Boerhave-ziekenhuis in Harder wijk zei hij: 'Daar moet je over schrijven'." Lachend: ,,lk heb een goed geheugen. En een heel dik plakboek met foto's uit die tijd. Ik schreef toen ook veel brieven aan mijn moeder en aan mijn vriend. In het boek heet hij Bart en ik An- nelies. Gewoon leuke namen.'' Piepjong Jannie trouwde met die vriend, visser Wim van Belzen, en woont al weer jaren in haar vissersstadje. Ze werkte een aantal jaren in zie kenhuizen, waaronder het voor malige Gasthuis in Middelburg. In Verpleegster in besmet gebied is het wel en wee van de piepjonge An- nelies te lezen. Zij verlaat het ou derlijk nest in Arnemuiden op haar zeventiende verjaardag om in Sonnevanck de opleiding leer ling-verpleegster te volgen. ,,Drie uur en drie kwartier in de trein en dan in het busje van Sonnevanck." Dit boek is gebaseerd op de er varingen van Jannie zelf in Har derwijk. ,,Maar ik heb er mijn ei gen sausje over gegoten." Dat deed ze ook in haar debuut, de oorlogs roman Een goede buur, een verre vriend rondom het Joodse meisje Rachel dat tijdens de Tweede We reldoorlog onderdook in Zeeland. ,,Ik heb zo veel herinneringen aan die tijd. De strenge, maar wel rechtvaardige directrice, de schoe nen die je moest dragen. En het uniform, waar je zo trots op was, dat je kreeg bij je vaste aanstelling als je geen leerling meer was. Het plezier dat we ook hadden. Onder ling met de meisjes. Maar ook mannelijke patiënten die in hun kamerjas en op pantoffels 's avonds ijsjes en kroketjes gingen halen. Of de vriend van een mede- leerlinge die stiekem naar haar ka mer kwam, maar op moest passen voor de dokters." Lachend: ,,Dat waren echt spionnen hoor." Het boek schetst een mooi tijds beeld van het Arnemuiden van pakweg 65 jaar geleden. De grote stap voor een echt Zeeuws meisje om ver van huis aan de slag te gaan. Humor en heimwee wisse len elkaar af. De sfeer in het sana torium waar het verdriet van zieke, bange kinderen een zware wissel trekt op Annelies, zelf nog bijna een kind. De angst voor de uiterst besmettelijke tbc. Die eiste talloze slachtoffers, ook in de fa milie van Jannie. Haar broertje overleed eraan in het jaar dat Jan- nie geboren werd. Maar ook een neefje en schoonzusje bezweken. ,,Mijn moeder was altijd bang dat ik besmet zou worden. Maar we moesten als verpleegster gevacci neerd worden. En hygiëne speelde een grote rol, dat was ook een exa menvak. Ik heb het diploma ge haald, mijn doel bereikt. Dat was het mooiste aan die tijd." 'Verpleegster in besmet gebied', op brengst naar reizen voor gehandicap ten, verkrijgbaar bij boekhandel en via de auteur: vanbelzenw@zeeland- net.nl Uitgave Drukkerij Boekhan del Van Velzen Krabbendijke, prijs 18,50 euro Ook online te bestellen via www.bakkerij-janschrieks.nl Geldig in alle winkels van vrijdag 7 t/m zaterdag 8 januari 2022 WA DONDERDAG 6 JANUARI 2022 Jannie, verpleegster in besmet gebied Annemarie Zevenbergen Arnemuiden Jannie van Belzen-Poortvliet bij een oud fotoboek dat herinnerin gen voor het schrijven van het boek bovenhaalde. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35