Spannend jaar voor Wereldwinkel in Zierikzee Plannen voor Nehalennia en Zonneduin in Domburg krijgen steun 6 De plannen voor de nieuwbouw van twee hotels in het Nehalenniagebied bij Domburg worden omarmd door de Stadsraad en de omwonenden van het gebied. Voorzitter Simon de Visser (Stads raad) is vooral erg te spreken over het plan van hotelier Robbert Vreeke om over twee jaar te werken met elektrisch shuttlevervoer voor de gasten van Hotel Nehalennia. ,,Domburg verkeersluwer maken en auto's weg uit het Nehalennia gebied is belangrijk." Hij hoopt en verwacht dat andere hoteliers zich bij dat initiatief aansluiten. Net voor de kerstdagen presen teerden de ondernemers Robbert Vreeke en Martin Dekker met de wethouders Chris Maas (PvdA/GL) en Adri Roelse (DTV) de plannen voor nieuwbouw van de hotels Zonneduin en Nehalennia. De oude worden dit en volgend jaar ge sloopt en vervangen door twee nieuwe hotels. Zonneduin gaat dit jaar nog tegen de vlakte om plaats te maken voor een nieuw hotel met 25 kamers, nu 24. De sloop van Neha- lennia volgt een jaar later en het nieuwe telt straks 53 kamers, nu 28. Hoe hoog Richard Sterneberg (Bewoners Ver eniging Nehalenniagebied) is posi tief. Ook over de manier waarop ondernemers en overheid de om wonenden betrokken bij de plan nen. Dat was in het verleden wel anders, weet hij. Toen werden zon der overleg plannen gepresenteerd voor eerst een nieuw museum en daarna twee nieuwe hotels in het Er komen gelukkig geen grote vierkante dozen Nehalenniagebied die direct op grote weerstand stuiten. Die plan nen hebben het dan ook niet ge haald. Wel geeft Sterneberg aan dat de omwoners nog wel precies wil len weten hoe hoog Zonneduin precies wordt en welke materialen er straks gebruikt worden bij de bouw van het nieuwe hotel. Maar verder kan hij zich er wel in vinden. Dat geldt ook voor Simon de Vis ser. Samen met de nieuwbouw van strandpaviljoen de Stenen Toko en de toekomstige facelift voor de bou levard zorgen de plannen van de ondernemers voor een opwaarde ring van het gebied, vindt de voor zitter van de Stadsraad. Maar net als Sterneberg wil hij ook nog meer weten over de hoogte van het nieuwe Zonneduin. Jaap Labrujere van het burgerinitiatief 'Domburg Waarheen' was aangenaam verrast toen hij de plannen van de beide ondernemers voor de nieuw hotels onder ogen kreeg. Mede naar aan leiding van eerdere plannen voor bebouwing in het Nehalenniage- bied richtte hij enkele jaren geleden die pressiegroep op en toonde via een enquête aan dat daar geen draagvlak voor was onder de bevol king. Maar de nieuwe kunnen op zijn instemming rekenen. ,,Er komen gelukkig geen grote vierkante do zen. Wat ik tot nu toe gezien heb, dat spreekt mij wel aan." Directeur Albert Scheffers van het Stadhuismuseum wil de oude stadsgevangenis aan de Mol graag onder zijn vleugels nemen en wist in juni een raadsmeerderheid ach ter zijn plan te krijgen. Hij is er van overtuigd dat het Gravensteen kan uitgroeien tot een belangrijke pu bliekstrekker. Uitgegaan wordt van 15.000 bezoekers in 2023, groeiend naar 25.000 in het derde openings jaar. Een toegangskaartje is begroot op 4,5 euro. Per saldo zou er volgens Scheffers na drie jaar uiteindelijk meer dan een ton over moeten schieten voor een 'bredere basis van het Stadhuismuseum'. Allerlei onzekerheden De Wereldwinkel is een ruimte in Huis de Haene aan de Poststraat aangeboden als alternatief, maar daar kleven nog allerlei onzekerhe den aan. Om te beginnen: wie wordt de nieuwe eigenaar van dat gemeentelijk pand? Sinds de stich tingen Monumenten Schou- wen-Duiveland en Burgerwees huis belangstelling hebben ge toond voor de aankoop, is er al weer bijna een jaar verstreken zonder dat er concrete stappen zijn gezet. ,,En ook nu valt daar verder nog niks concreets over te zeggen", aldus wethouder Jacqueline van Burg. Voorzitter Margot de Pagter van de Wereldwinkel wordt er niet ze nuwachtig van. ,,Wat ons betreft duurt het een jaartje langer, of twee, of drie voor mijn part. Wij willen hier ook niet weg. De ge meente wil ons hier uit hebben. Maar als ik zie dat ze nog geen idee hebben wie de nieuwe eigenaar van Huis de Haene wordt en wanneer die koop kan worden bezegeldEn dan moet er eerst ook nog worden verbouwd. Dat lukt nooit allemaal voor het einde van dit jaar." Dat lukt natuurlijk nooit allemaal voor het einde van dit jaar De Pagter hoopt ook stiekem dat de stemming na de raadsverkiezin gen van maart omslaat in het voor deel van de Wereldwinkel. De kos ten voor verbouwing en inrichting zijn onnodig, denkt zij. ,,Het kan veel goedkoper en praktischer. Wij zijn zes dagen per week open. Hoe veel mensen er niet binnen stappen en vragen ofze ook mogen rondkij ken in het gebouw. We kunnen hen de ruimte achter de winkel laten zien, de tuin en soms ook de kelder. Maar naar boven, naar de cellen, dat mag alleen onder begeleiding van een gids. Die mensen verwijzen we door naar het Stadhuismuseum, maar die raak je tussen de friet en ijssalon onderweg al weer kwijt. Vreselijk zonde! Het zou toch mooi zijn als wij die taak er bij zouden kunnen doen. Je vraagt een be scheiden toegangsprijs voor het museum en zo heb je het hele pro bleem opgelost!" DONDERDAG 6 JANUARI 2022 WA Lof voor nieuwe hotels G Het nieuwe ontwerp van Hotel Zonneduin. I OIOGIMIINII VIIRI Emile Calon Domburg Het nieuwe hotel Nehalennia krijgt alleen een kleine parkeer garage voor de eerste ontvangst van de gasten. foto GEMEENTE VEERE - Jaap Labrujere, Burgerinitiatief Domburg Waarheen ZIERIKZEE Een gedwongen vertrek of toch blijven? De Wereldwinkel in Zie- rikzee gaat een spannend jaar tegemoet. De gemeente heeft de huur van het Gravensteen op gezegd, maar een serieus alter natief is er nog niet. - Margot de Pagter, Wereldwinkel Zierikzee - Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34