Ruim 1600 wrakken op de zeebodem 4 Het hoge water trok gisteren veel mensen naar de Zeeuwse kust. Zij konden genieten van het spektakel, maar het was soms ook oppassen geblazen. In 1981 werd, op 18 kilometer van de Zeeuwse kust, het wrak van 't Vliegend Hert ontdekt. Het VOC-schip, in 1729 ge bouwd in Middelburg, liep op zijn tweede reis naar Neder- lands-Indië op een zandbank. Alle 256 opvarenden kwamen om. Mede doordat aan boord onder meer 2000 gouden duka ten en 5000 zilveren realen werden gevonden, werd 't Vlie gend Hert een van de bekendste historische scheepswrakken. Maar zo liggen er, verspreid over de wereld, talloze schepen op de zeebodem. Op verzoek van de Tweede Kamer heeft de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) nu alle gezonken en ver miste Nederlandse schepen zo goed mogelijk in kaart gebracht. Het gaat om schepen van de VOC, van de West-Indische Compagnie (WIC), de Admira liteiten en de Koninklijke Ma rine, maar ook om oorlogssche pen uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. In totaal heeft het RCE de af gelopen jaren 1626 wrakken ge vonden waarvoor Nederland verantwoordelijk is. Die zijn verzameld in een rapport dat de rijksdienst heeft gepubliceerd. De wrakken staan ook op de website Maritime Stepping Sto- nes (MaSS). De lijst is niet com pleet, omdat de archieven ook niet volledig zijn. ,,Een beter beeld dan in dit rapport ge schetst, is op dit moment niet te geven", verzekert het RCE. In de lijsten staan vele Zeeuwse schepen, vooral uit de VOC-periode. Zoals de Koude- kerke, in 1654 gebouwd op de werf in Middelburg en in 1661 vergaan bij Taiwan. Of de Ka- neelboom, die in 1671 op weg naar Batavia verongelukte bij India, mogelijk door een zware storm. Het onderzoek laat ook tientallen schepen zien die in de wateren rond Zeeland zijn vergaan of vermist. Daaronder zijn bekende wrakken als de Roompot en het admiraalschip Walcheren. De Tweede Kamer had aange drongen op het onderzoek na ophef rond drie Nederlandse oorlogsschepen die in 1942 in de Javazee vergingen. Daarbij kwamen honderden militairen om het leven. In 2016 bleek dat de schepen zonder toestem ming van Nederland waren op geruimd. Daarmee was ook het zeemansgraf verdwenen. De Tweede Kamer eiste na de kwestie meer zicht op Neder landse wrakken die wereldwijd verspreid liggen. RCE: ,,Naast deze stap is het minstens zo be langrijk om vanuit onze morele verantwoordelijkheid te blijven kijken naar maritiem erfgoed: hoe draagt het bij aan de kennis over onze geschiedenis en het verhaal van Nederland?" REPORTAGE Dat blijkt wel op het Verklikker- strand bij Renesse. Al sinds zon dag zorgen de weersomstandig heden ervoor dat het strand bij hoogwater volledig onderloopt, tot aan de duinen vanaf de Hoogenboomlaan tot aan het Duinhoevepad. Daarom houdt de reddingsbrigade een extra oogje in het zeil en worden strandbe- zoekers gewezen op de risico's. De Verklikkerplaat die voor dat stuk strand ligt, staat sowieso bij Zeeuwen bekend als gevaarlijk. En uitgerekend deze middag zijn mensen ervan afgehaald door de hulpdiensten, maar dat was nog vier uur voordat het hoogwater werd. Mensen zijn tegenwoordig veel alerter en melden het sneller als ze denken dat iemand in de problemen is, zegt reddingswacht Eddy van Well. „Meestal is er niets aan de hand en is het een kwestie van mensen de juiste weg wijzen om geen natte voeten te krijgen." Van Well en zijn collega's rijden over het strand en staan bij Het venijnige van dit gebied is dat het zo dynamisch is. De geulen veranderen continu strandovergangen om, in de woorden van Van Well, 'een praatje te maken over het strand en de huidige situatie'. Dat doen ze steeds vanaf tweeënhalf uur voordat het vloed wordt, zodat mensen op tijd het strand verla ten. ,,Het venijnige van dit gebied is dat het zo dynamisch is. De geulen veranderen continu. En volgens ons worden ze ook steeds dieper, zodat situaties zoals deze week steeds vaker voorkomen. De kunst is mensen niet zover in de problemen te laten komen dat we ze moeten redden." Ingesloten Sommige mensen reageren ver baasd, zoals Theo en Josee Nies- sen uit Helmond. De vakantie gangers dachten vanuit de rich ting van Ellemeet het Verklikker- strand te kunnen afwandelen en vervolgens weer dezelfde weg te rug te gaan, maar dat raadt Van Well hen af. Ze kunnen beter ach terlangs de duinen terug, zegt hij. Veel mensen denken volgens hem ook veilig te zijn als ze dicht langs de duinen over het strand blijven lopen, maar zelfs daar komt het water. ,,Er lopen allerlei geulen achterlangs de lage strand- duintjes. Dat water komt vaak van DONDERDAG 6 JANUARI 2022 GO Een bord, een pijp, een scheepsinstrument en munten uit het wrak van 't Vliegend Hert. foto muzeeum VLISSINGEN Wereldwijd liggen er ruim 1600 historische scheeps wrakken op de zeebodem. Daaronder is een groot aantal Zeeuwse schepen, vooral uit de VOC-periode. - Rolf Bosboom Repro schilderij van de rede bij Fort Rammekes met het zelfde type schip als het gezonken 't Vliegend Hert. foto gpd 'Het water komt Valeska Nastaly en Rolf Bosboom Renesse - Eddy van Well, strandreddingswacht Reddingswacht Eddy van Well (r) legt Theo Niessen de situ atie op het Verklikkerstrand bij Renesse uit. foto katjavan noOrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32