'Ouwe lullen moeten weg' zongen ze Hoe ga je om met de pers na een drama? 2022 Lars en collega's helpen nabestaanden 2 VEEL NEDERLANDERS HESEEN EEN HEKEL AAN KERST moeten de oudjes dan heen, richting kist misschien? COLUMN Willem van Dam Weet u nog, zo'n dertig jaar geleden? Bejaard Zeeland stond - voor zover de fysieke gesteldheid het toeliet - op de achterste benen. De bejaardenzorg moest hoog nodig gemoderniseerd worden, betoogden de beslissers. En dus besloten de beslissers dat een flink aantal bejaardenoor den gesloten moest worden. Want, zeiden de beslissers, veel bejaardenhuizen waren niet meer van die tijd en kostten bovendien handenvol geld. Nieuw Zorgvliet in Wolph- aartsdijk, Bachten Vaete in Kruiningen, Rus- schevliet in Schoondijke, Ter Walle in Bier vliet, Ter Veste in Middelburg, Maartenshof in Sint-Maartensdijk - weg ermee! Zo gezegd in deze krant ,,95 procent van de mensen die we bijstaan heeft nog nog nooit met een journalist gesproken'', zegt de 57-jarige Lars Walder, die is aange sloten bij Namens de Familie. ,,Maar ze worden wel door de media bevraagd over iets heftigs dat ze hebben meegemaakt. In zo'n geval kunnen wij die mensen begelei den.'' In de Middelburgse rechtbank dient morgen de rechtszaak tegen de 28-jarige G.E. uit Domburg. Hij wordt ervan verdacht dat hij in 2020 de toen 21-jarige Kezban Avci in Middelburg door het hoofd schoot. Het was de eerste Zeeuwse zaak, waarbij een getroffen familie werd bijgestaan door een woordvoerder van Namens de Familie. In 2020 ge beurde dat bij de vermissing van Ichelle van de Velde uit Oostburg en in 2021 bij de moord op Henk Cijsouw uit Biggekerke. Behoefte Namens de Familie (NDF) is ont staan door vermissingen van Job Lips (2011) en Anne Faber (2017). Hans Faber, oom van de vermoorde studente (25), speelde daarbij een belangrijke rol. NDF bestaat nu twee jaar en is onderdeel geworden van Slachtofferhulp Neder land. ,,Vorig jaar waren we bij hon derd zaken betrokken'', vertelt Walder, die in Zeeland de nabe staanden bijstaat van Ichelle van de Velde en Henk Cijsouw. ,,Je kunt dus gerust zeggen dat er behoefte aan is. Elke dag gebeurt er helaas wel iets crimineels.'' Walder is soms tussenpersoon, woordvoerder en adviseur tegelijk. ,,Ik leg uit hoe de media werken. Voor mij is het soms makkelijker om 'nee' te verkopen dan voor ie mand die misschien niet zit te wachten op vragen van journalis ten. Aan de andere kant zoeken we soms juist contact met de media, zoals in de zaak van Ichelle toen ze nog vermist was.'' Bij Namens de Familie zijn acht tien adviseurs aangesloten, die via Vorig jaar waren we bij honderd zaken betrokken een casemanager van Slachtoffer hulp Nederland worden benaderd om slachtoffers, nabestaanden en achterblijvers te helpen. Die hoe ven daarvoor niks te betalen. ,,Twee media-adviseurs struinen voor ons alle sociale media af zodat we altijd op de hoogte zijn van wat er online geplaatst wordt over een zaak. Zij zijn onze back-up'', zegt Walder, die ook woordvoerder is voor de fa milie van Joshua, die vorig jaar zo mer op 15-jarige leeftijd in Rotter dam werd doodgestoken. ,,Ik doe nooit iets uit eigen bewe ging, maar altijd in overleg met de familie'', vertelt Walder. Hij noemt het voorbeeld rond het dramatische Stint-ongeluk in 2018 op een spoor wegovergang in Oss. Een elektri sche bolderkar werd toen geraakt door een trein en vier kinderen kwamen om het leven. ,,De foto van de Stint die in de takels hing, kwam daarna heel vaak terug in de media. Dat was steeds heel confronterend voor de nabestaanden. Ik heb de media toen gevraagd of er een an dere foto gekozen kon worden.'' Walder doet meer dan het werk voor NDF. De Bredanaar runt een eigen bedrijf in crisiscommunica tie, woordvoering en training. ,,Een telefoontje van een commerciële klant kan ik gemakkelijker laten schieten'', zegt hij. ,,Maar als ik 's avonds gebeld word door een moe der van een slachtoffer neem ik al tijd op. Ik ben soms heel lang be trokken. Van een incident tot de rechtszaak, soms duurt dat meer dan een jaar. Het gaat ook om ver trouwen in elkaar, al houd je na tuurlijk wel een professionele af stand. Het verdriet van nabestaan den wordt niet minder door ons werk, maar we nemen wel wat van hun schouders weg. Het is mooi en dankbaar om te doen.'' Toos Henk Handgranaten in zeecontainer In een zeecontainer op een be drijventerrein in Ouddorp zijn afgelopen zondag door spe lende kinderen handgranaten aangetroffen. Maandag en dinsdag hebben explosievenverkenners van de politie samen met de Explosie ven Opruimingsdienst Defen sie (EODD) de container leeg gehaald. Ze troffen nog veel meer munitie, granaten en an dere projectielen aan, vermoe delijk afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. Alles is tot ont ploffing gebracht. een steuntje in de rug nodig hadden, voor de echt krakkemikkigen waren er nog altijd de verpleeghuizen en de rest van de bejaarden moest zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Ook gelezen? De ouderen krijgen deels de schuld van de woningnood. Ze blijven veel te lang in hun huis wonen en be lemmeren daardoor de doorstroming op de woningmarkt, vinden veel ge meenten. ven, als beleidsma ker. Eerst de bejaar denhuizen sluiten en zeggen dat de oudjes zo lang mo gelijk in hun eigen huis moeten blijven wonen, om die bejaarden vervolgens te ver wijten dat ze blijven zitten waar ze zitten en dat ze aldus de jongeren de weg versperren naar een woning. Hoe krom wil je het heb ben. Bejaardenbonden boos. En geef ze eens ongelijk. Waar moeten de oudjes dan heen, richting kist misschien? Waar ex-buurman (dik in de tachtig, in zijn hele lange leven nooit van het dorp weggeweest) die destijds door de beslissers werd gede porteerd naar een bejaardeninstelling in een dorp acht kilometer verderop. Gedeporteerd ja, dat woord gebruik ik bewust, want zó voelde hij dat. Koot Bie zongen het destijds met een duidelijke knipoog. knipoog krijgen. mantje gestorven. de jaren 80: Ouwe lullen moeten weg Ouwe lullen moeten weg Ouwe lullen moeten weg Ouwe lullen staan alleen maar in de weg. Bij een moord of vermissing krijgen de adviseurs van Namens de Familie steeds vaker een rol. Ze helpen families, die plotseling in het middelpunt staan. DONDERDAG 6 JANUARI 2022 GO OMIKRON ,,We handhaven de maatregelen en houden overal afstand, ook in de kan tine" - Paul Corbijn, eigenaar supermarkt in Vrouwen polder CZEELAND1 Vlissingen Lars Walder: ,,Het verdriet van nabestaanden wordt niet minder door ons werk, maar we nemen wel wat van hun schouders weg.'' - Lars Walder, adviseur van Namens de Familie Paul Kusters VAN&AAR HET WOOR& APTUISEN Internet: toosenhenk.nl OUDDORP BUNDESLIGA ,,Dat die kans nu al op mijn pad komt is heel mooi" - Thomas Houtepen, handballer maakt gedroomde transfer CSPORT 15 Er kwamen wozoco's voor ouderen die Je moet maar dur Even moest ik terugdenken aan mijn Je zou heimwee naar die Niet heel lang daarna is buur- Van Kooten De Bie zongen in Eldridge Pentury

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2