c Serviër reisde tevergeefs met medische vrijstelling af naar Australië 23 Australië was woest. Burgers, politiek, media: ze pikten het niet dat de ongevaccineerde Novak Djokovic 'gewoon' de Australian Open mocht spelen. Vier vragen over dé nieuwszaak in het land dat hem gisteravond laat toch niet toeliet. Novak Djokovic werd urenlang vastgehouden op het vliegveld van Melbourne, omdat de Australische overheid zijn visum afkeurde, zo meldde de Australische krant The Age gisteravond. De toestemming die hij op medische gronden had gekregen om ongevaccineerd op de Australian Open te tennissen, was niet voldoende om het land in te komen, zo bleek na een nacht in afzondering op het vliegveld. Waar zijn entourage nog pro beerde de beslissing om het visum af te wijzen aan te vechten, was de Australische overheid onverbid delijk. Het was gisteravond laat (Nederlandse tijd) de bedoeling dat hij het eerste vliegtuig terug naar Europa zou pakken. populaire Australische ontbijt- show Sunrise. Het zou kunnen dat Djokovic na zijn positieve test in 2020 ook re centelijk corona heeft opgelopen en dus niet tijdig gevaccineerd kon worden. Maar al voordat er über haupt vaccins bestonden, kon digde Djokovic aan die sowieso niet te nemen. ,,Het kan me niet schelen hoe goed een tennisser is. Als hij weigert zich te laten vacci neren, mag hij niet binnen", twit- terde Stephen Parnis, een arts op de spoedeisende hulp. ,,Novak, toon respect richting de miljoenen Australiërs die proberen corona er onder te krijgen." 1 Waarom waren de Australi- ers precies boos? Het land kent al bijna twee jaar een bijzonder streng coronare gime. Reizen was lange tijd uit den boze, de grenzen bleven dicht, ook die van de staten. Bij enkele besmettingen werd direct een strenge lockdown afgeroepen: binnen blijven. In meerdere staten geldt nu een vaccinatieplicht voor werknemers, niet ingeënt bete kent niet werken. Dat de niet gevaccineerde ten nisser Novak Djokovic vanaf 17 ja nuari op basis van een medische vrijstelling toch aan de Australian Open mocht meedoen, schoot de Australiërs in het verkeerde keel gat. Het is meten met twee maten, zo is de stemming op sociale en in traditionele media. De bevolking krijgt bij een sterf geval in een andere staat geen uit zondering om te mogen reizen, maar voor de nummer 1 van de wereld - die de pandemie vorig jaar niet bepaald serieus leek te nemen - gaan alle deuren open. 3 Zijn er meer ongevacci neerde spelers in Mel bourne? Van de 26 spelers en stafleden die een uitzonderingsverzoek indien den, heeft 'een handvol' die gekre gen. Onbekend is om wie het gaat. ,,Maar ik zou hem in dezelfde situ atie niet hebben gehad", reageerde de altijd uitgesproken Jamie Mur ray, broer van Andy. Hoewel twee gezondheidscommissies de aan vragen 'anoniem' zouden hebben beoordeeld, is het breed gedeelde vermoeden dat de Australian Open de recordkampioen koste wat kost op de deelnemerslijst wilde hebben. 4 Hier is het laatste woord vast nog niet over ge zegd? Maandenlang werd er gespecu leerd: zou Djokovic in Melbourne meedoen of niet? Op het allerlaat ste moment maakte hij dinsdag bekend af te reizen. Maar hij kwam woensdagavond lokale tijd niet zomaar het land binnen. Zijn pa pieren waren niet in orde en over heden waren bepaald niet happig om te helpen. Het visum waarmee Djokovic probeerde in te reizen voorzag niet in een medische vrij stelling voor ongevaccineerden. Premier Scott Morrison van Australië had al gedreigd dat, als het medische bewijs van Djokovic bij aankomst onvoldoende zou zijn, hij op het 'volgende vliegtuig' terug zou worden gezet. En de mi nister van Binnenlandse Zaken maakte duidelijk: 'Wij gaan over de grenzen'. Gisteravond werd dus duidelijk dat hij niet mocht blij ven. De douane vond dat er te wei nig bewijs was dat Djokovic een uitzondering op de vaccinatie plicht verdiende. 2 Op welke gronden kreeg Djokovic die vrijstelling aanvankelijk? Hier knelt de situatie het meest. Want: dat is onbekend. Wie niet gevaccineerd is en toch aan het eerste grand slam van 2022 wil meedoen, kon een verzoek indie nen voor een medische uitzonde ring. „Niemand wist dat Djokovic, die toch al sinds 2003 meeloopt op de proftour, negen Australian Opens en twintig grand slams heeft gewonnen, met een serieus medisch probleem kampt", ver woordde verslaggever Nick Mc- Callum van 7News het heersende cynisme. Dat de Serviër - bijvoor beeld - een hartafwijking heeft, gaat er bij de gewone Australiër niet in. ,,De mensen hebben het recht om hier meer over te weten. De toernooiorganisatie of Djoko vic zelf moeten openheid van za ken geven", zei McCallum in de GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 Australië laat Novak Djokovic niet toe Djokovic tijdens een van zijn eerdere deelnames aan de Australian Open, die hij al liefst negen keer won. Rik Spekenbrink Rotterdam/Melbourne NOVAK HfiMHST THE WORLD In Australië heeft Djokovic veel Servische fans. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23