wisselen in2022 'Ik krijg per maand zo'n 900 euro voor de onkosten' 19 €3700 Hoeveel verdien je? Verdient Leo genoeg? Door het grote aantal vacatures is het nu eenvoudiger om arbeids voorwaarden te vergelijken. Mis schien biedt dezelfde functie bij een ander bedrijf meer flexibiliteit of een beter salaris. ,,Het is altijd goed om verder te kijken, maar een beter salaris moet niet de voor naamste reden zijn", zegt hr-expert Diana van Asten. ,,De randvoor waarden, zoals gezellige collega's of weinig reistijd, maken het werk op de lange termijn veel leuker." Den Ouden: ,,Je baan moet vooral nog bij jou passen. Is dit niet het geval? Zoek dan verder.'' Het is be langrijk om altijd te blijven reflec teren op de werkzaamheden en dit niet tot januari te bewaren. ,,Als iemand ontevreden is, gaat het op een gegeven moment toch wrin gen'', vertelt de loopbaancoach. ,,De werknemer is zelf verantwoordelijk voor zijn eigen geluk.'' WAAROM JE NIET OP ZOEK MOET NAAR EEN NIEUWE BAAN Het gras is nooit groener aan de overkant, zegt Van Asten. ,,Voor een promotie of salarisverhoging hoef je niet per se naar een andere werkgever. Die zijn vaak ook be schikbaar in je huidige baan.'' Als iemand de arbeidsmarkt wil ver kennen, adviseert ze om eerst onderzoek te doen naar de moge lijkheden bij de huidige werkgever. Het grote aantal vacatures kan namelijk ook positief uitpakken voor de blijvers. Ballafkih: „Doordat er een personeelstekort is, ontstaat er ruimte om om betere arbeids voorwaarden en arbeidsomstandig heden te vragen. Als werknemer is het nu makkelijker om te vragen naar flexibelere werkuren of een kleiner takenpakket.'' Zo hoopt de werkgever dat iemand blijft. Het is tegenwoordig lastiger om nieuw personeel te vinden dan om het te behouden, stelt Den Ouden. ,,Het is dus slimmer om als werk gever flexibel te zijn.'' Werkgevers moeten niet te strak vasthouden aan de traditionele werkdag van 09.00 tot 17.00 uur. ,,Als iemand liever 's avonds wil werken, dan is hier vaak een oplossing voor.'' Het kan natuurlijk voorkomen dat een werknemer helemaal tevreden is en geen enkele reden heeft om van baan te veranderen. Van Asten: ,,Je moet je vooral niet laten leiden door de mogelijkheden van de ar beidsmarkt.'' De hr-expert stelt dat het eigen werkgeluk het belangrijk ste is. ,,Als de baan leuk is, de rand- 'Als de baan leuk is en er niets te klagen is, dan hoef je niet van baan te veranderen' voorwaarden naar wens zijn en er niets te klagen is, dan hoef je dit jaar niet van baan te veranderen.'' Daar is loopbaancoach Den Ouden het mee eens. „Iemand kan net zo veel wisselen als hij of zij wil, maar dat betekent niet direct dat die persoon daar ook gelukkiger van wordt.'' Gelukkige werknemers zullen ook niet snel van baan wisselen, aldus Ballafkih. ,,Het komt niet in hen op. Er is geen reden om iets te veranderen, dus de motivatie om een nieuwe baan te zoeken is er ook niet.'' Ben je een twijfelaar? Dan moet je vooral niet denken dat je per se nu de knoop moeten doorhakken. ,,Het is je eigen loopbaan'', zegt Den Ouden. ,,Zorg dat je werk bij je past. En denk daar niet alleen in januari over na, maar het hele jaar door. Dan maakt het niet uit of de andere baan in 2022, 2023 of 2046 komt.'' ,,Wij krijgen per vier weken betaald. Mijn netto vierwekensalaris ligt rond de 3700 euro. Ik ben de hele week onderweg en overnacht in de vracht wagen. Daar krijg ik een onkostenvergoeding van ongeveer 900 euro netto per maand voor.'' ,,Voor het werk dat ik doe wel. Natuurlijk zitten er nadelen aan: ik ben weinig thuis. Maar als ik vier uur moet lossen, dan is dat voor mij gewoon wach ten en dat krijg ik allemaal uitbetaald." ,,Ik werk hier nu vijfjaar en we hebben een vaste cao voor transport. Ik zit in de een-na-hoogste schaal. Als ik nog een schaal hoger ga, dan kunnen ze me verplichten een weekend weg te blijven. Als je dan op vrijdag naar Duitsland rijdt, moet je daar blijven, omdat je verplicht bent 24 uur weekend- rust te nemen.'' ,,Ik vind het lang zat om vier nachten weg te zijn. Ik heb al gevraagd of ik een dag minder mocht werken, maar mijn baas zei: 'Dan staat die auto een dag stil'.'' ,,Niet voor het werk dat ik nu doe. Toen mijn kin deren klein waren, moest ik vaak om 05.00 uur beginnen en was ik om 19.30 uur pas thuis. Nu heb ik het veel relaxter. Ik heb ook een eigen auto, met mijn eigen spulletjes erin. Als ik overstap, dan heb ik geen nachtvergoeding meer. Ik heb kennissen die dagwerk doen en per maand 2400 euro netto krijgen. Ik verdien nu veel geld.'' ,,Ja, eigenlijk allemaal hetzelfde.'' ,,Ik wil dit werk nog vier of vijfjaar doen en dan stop ik ermee. Dan ga ik mijn tijd besteden aan mijn hobby's, zoals mijn bootje. Ik mis ook sociale activiteiten doordat ik van huis ben, maar ik vind wel dat ik daarvoor in geld word gecompenseerd." GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 ILLUSTRATIE NOZZMAN Leeftijd: 59 Aantal jaar werkervaring: 37 Aantal werkzame uren per week: 60 Opleiding: mbo Functie: vrachtwagenchauffeur Branche: transport Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2962 euro bruto per maand. ,,Dan zijn de overuren niet meegerekend. Maar dat klopt dan." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl c Elders vind je een gunstiger salaris en/of betere arbeids voorwaarden c Er zijn nog doorgroeimogelijk heden in je de huidige baan c Je huidige baan bevalt nog goed - DIANA VAN ASTEN c Haasten is niet nodig c Wat verdien je? c Blij mee? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Dat wil je liever niet? c Zou je openstaan voor een baan bij een ander bedrijf? c Weet je wat je collega's verdienen? c Hoe zie jij je toekomst? - Babette Rijkhoff Vandaag: Leo (59) werkt circa 60 uur per week als internationaal vracht wagenchauffeur. Als we hem spreken, heeft hij net een container in Duits land gelost en is hij op weg naar de Maasvlakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19