WERK Waarom je wel ofjuist niet van baan moet Voor een leuke borrel is geen alcohol nodig Hap-chauffeur 18 Je brein op het werk Er is een enorm tekort aan personeel, vacatures liggen vaak voor het oprapen en de economie staat er goed voor: 2022 lijkt het ideale jaar om een baan te zoeken. Is dat voor iedereen een slimme keuze? et de huidige coronamaatrege len verdwijnt de ene na de andere nieuwjaarsborrel uit mijn agenda. Jammer, want ik hou van gezelligheid en kletsen. Anderzijds niet zo jammer, want ik heb bedenke lijke herinneringen aan colle ga's of zakelijke partners die wel erg aangeschoten waren. Zo herinner ik me een borrel waarop twee keurige heertjes uit het management ineens drinkebroers bleken die iets te gretig gesprekken aangingen met de vrouwelijke stagiaires. In de maanden erna popte dit beeld telkens op in mijn hoofd wanneer ik met hen verga derde. Allemaal de schuld van de drank, zouden ze kunnen zeggen. Maar is dat echt zo? Het lijkt logisch dat je ver andert als je alcohol drinkt. Het is een harddrug en het doet op allerlei manieren iets met je brein. Toch lijkt dat niet het hele verhaal. Hoe kan het dat sommige mensen stil en rustig worden, terwijl anderen extravert of flirterig worden? Ook wat je dénkt dat alcohol met je doet, heeft invloed, menen psychologen. Zo linken we alcohol vaak aan agressie. Maakt die gedachte ons ook echt agres siever als we drinken? Om dit te toetsen, liet een Franse onderzoeker zijn proefperso nen een aanvaring krijgen met een acteur die een boze mede proefpersoon speelde. De proefpersonen mochten deze acteur stiekem terugpakken door extra veel hete saus op zijn aardappelschotel te doen. Dachten de proefpersonen dat ze gedronken hadden, dan schoten ze veel vaker uit met de saus dan wanneer ze wel gedronken hadden, maar dachten nuchter te zijn. Ook mensen die denken dat ze met alcohol gezelliger of dapperder zijn tuinen in dit placebo-effect, vermoeden psychologen. In werkelijkheid heb je geen alcohol nodig om dit positieve gevoel te krijgen. Wanneer je mensen laat den ken dat ze alcohol drinken, maar ze in werkelijkheid een alcoholvrij drankje geeft, voe len ze zich net zo goed aange schoten. Drink je per ongeluk 0.0 bier, dan kun je je toch wat tipsy voelen en je losser gedra gen, ook al dronk je geen drup. Hopelijk halen we de borrels van de zomer in. Met alcohol of zonder, dat maakt me niet veel uit. We zijn al leuk genoeg van onszelf. Wat doet een.... Op de arbeidsmarkt wer den in het afgelopen jaar verschillende records verbroken. Zo was de werkloosheid in Neder land - sinds de eerste meting van het CBS in 2003 - nog nooit zo laag. In het najaar had 2,7 procent van de totale beroepsbevolking geen baan. In de afgelopen vijftig jaar stonden ook nog nooit zo veel vacatures open: In het derde kwartaal waren voor elke honderd werklozen zo'n 126 vacatures beschikbaar, aldus het CBS. Is dit hét moment om van baan te veranderen? Dit zeggen arbeids- marktdeskundige Hafid Ballafkih, loopbaancoach Jessica den Ouden en hr-expert Diana van Asten. WAAROM JE WEL OP ZOEK MOET NAAR EEN NIEUWE BAAN De krappe arbeidsmarkt biedt kan sen in verschillende sectoren. Hafid Ballafkih: ,,Werknemers hebben het nu voor het zeggen.'' Er is een perso neelstekort, dus werkgevers doen er alles aan om mensen binnen te halen ofjuist te behouden. ,,De kans is groot dat er een mooie vacature langskomt. En er is ruimte om te onderhandelen over salaris of goede arbeidsvoorwaarden.'' Daarnaast is het momenteel ook aantrekkelijk om van baan te wisse len met het oog op mooie lokkertjes. Soms wordt een opleiding vergoed of is het mogelijk extra vakantiedagen te krijgen. Het kan extremer: zo gooit pizzaketen New York Pizza een trip naar de ruimte in de strijd. De beste pizzabezorger wint een vlucht aan boord van een van de drie commerciële aanbieders van ruimtereizen, met een prijs kaartje van 200.000 euro. ,,De eisen van werkgevers zijn nu lager dan vóór de coronacrisis, dus nu is het juiste moment voor iedereen die van baan wil verande ren. Ook als iemand niet de juiste ervaring heeft'', zegt Ballafkih. Zo zijn er bijvoorbeeld vacatures voor vrachtwagenchauffeurs waarbij een bedrijf de kosten voor het rijbewijs vergoed. ,,Dit soort lokkertjes zijn er niet in tijden van recessie.'' Denk je aan een carrièreswitch? In sectoren waar het personeelstekort het grootst is, zoals de techniek, staan bedrijven ook open voor kandidaten uit andere sectoren. Nieuwe werk nemers kunnen zich vaak op kosten van het bedrijf laten omscholen in een werk-leertraject. Als bedrijven in de sector waarin jij wilt werken deze mogelijkheid niet bieden, zijn er nog verschillende subsidies beschikbaar voor omscholing. Als voorbeeld geeft loopbaancoach Jessica den Ouden het Stap-budget. Vanaf maart 2022 kun nen werknemers en werkzoekenden daarmee maximaal 1000 euro krijgen voor scholing en ontwikkeling. ,,Dit betekent dat een nieuwe baan weer net iets dichterbij is.'' 'Er is nu ruimte om te onderhandelen over goede arbeidsvoor waarden of salaris' DONDERDAG 6 JANUARI 2022 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? SCOTT RUFF (23), hap-chauffeur van zorg organisatie Witte Kruis. Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat doe je precies? ,,Als mensen medische hulp nodig hebben en niet naar de huisartsenpost (hap) kunnen ko men, gaat de arts soms naar hen. Ik rijd dan.'' Wat vind je het leukst aan je werk? ,,Het totaalpakket. Met het team zorg je ervoor dat je mensen de juiste hulp kunt bieden.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank De banen liggen voor het oprapen MIRTE VAN ROOIJEN c De arbeidsmarkt is nu ideaal voor een wissel c Omscholen naar een ander beroep kan met subsidie - HAFID BALLAFKIH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18