De bevolking groeit, druk op woningmarkt neemt weer toe c Meer geboortes en immigratie 17 vaccination De tegenstanders stapten daarop naar het Amerikaanse hooggerechts hof in een laatste poging de verplich ting tegen te houden. Morgen horen de opperrechters in het hof de argu menten van beide kampen. De regering-Biden vindt de regel hard nodig en vraagt het hof dus om die overeind te houden. In recht bankdocumenten schrijft de rege ring: 'Het land wordt geconfronteerd met een ongekende pandemie die duizenden werknemers in het hele land ziek maakt en doodt, en elke verdere vertraging bij de implemen tatie zal resulteren in onnodige ziekte, ziekenhuisopnames en sterf gevallen als gevolg van blootstelling op de werkplek aan corona.' Het hof heeft eerder lokale overhe den toegestaan vaccinatie te ver plichten. Maar de prik- of testplicht voor alle grote bedrijven in het hele land roept nieuwe juridische vragen op, omdat de arbeidsinspectie die Vertraging resulteert in onnodige ziekte en sterfte oplegt. Analisten vermoeden dat het hooggerechtshof liever het Congres laat beslissen over zulke ingrijpende zaken. Dat kan betekenen dat Biden zijn vaccinatieregels toch zal moeten intrekken of aanpassen. Geen alternatief Voor Amerikanen in dienst van de federale overheid, gelden al stren gere regels: voor hen is testen geen alternatief. Ze moeten gevaccineerd zijn. Over een zelfde plicht voor per soneel van bedrijven die voor de fe derale overheid werken, lopen nog rechtszaken. Sommige gemeenten en staten hebben ook hun eigen verplichtin gen ingevoerd. New York kent bij voorbeeld de strengste coronavoor schriften van het land, met een vac cinatieplicht op alle werkplekken. Testen als alternatief is daar alleen mogelijk bij zwaarwegende religi euze of medische bezwaren. De bevolkingsgroei in Nederland was in 2021 weer terug op het niveau van voor corona. Dat zorgt onder meer voor druk op de woningmarkt, waar de krapte voorlopig blijft bestaan, zo is de verwachting. De Nederlandse bevolking groeide af gelopen jaar met 118.000 inwoners, tot bijna 17,6 miljoen, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De toename ligt 50.000 hoger dan in 2020, toen als gevolg van de pandemie fors minder immigranten naar Nederland trokken. Afgelopen jaar kwamen er juist meer immigranten naar Nederland, terwijl minder mensen het land ver lieten. Er overleden ongeveer evenveel mensen als in 2020, maar er wer den meer kinderen geboren. De bevolkingscijfers en -prognoses worden scherp in de gaten gehouden door ABF Research, dat in opdracht van het ministerie voor Binnenlandse Zaken, en straks voor minister voor Volkshuisvesting Hugo de Jonge, on derzoek doet naar de woningbehoefte in Nederland. ABF Research is ook het bureau dat jaarlijks het woningtekort vaststelt, door te kijken naar hoe het aantal huishoudens zich verhoudt tot het aantal woonruimtes. Vorig jaar zakte het tekort van 331.000 naar 279.000 woningen. ,,De verwachting is dat met deze be volkingscijfers het tekort weer zal op lopen, omdat de woningbouw het tempo waarin het aantal huishoudens groeit, niet kan bijbenen", stelt Berry Blijie van het Delftse onderzoeksbu reau. ,,We kennen de exacte cijfers nog niet. Bedenk dat meer factoren een rol spelen, bijvoorbeeld het vrijkomen van huizen door overlijdens en veran dering van gezinssamenstellingen." Op het tekortcijfer en de interpreta tie daarvan is ook kritiek te horen. Zo heeft een gezonde woningmarkt altijd een tekort, omdat anders de huizen prijzen instorten. Een tekort is dus niet per definitie een probleem. Hoe het tekort wordt gemeten, is ook arbitrair. Zo telt iemand die een woning deelt pas mee voor het tekort als die ouder is dan 25 jaar. Daarnaast zegt het tekort wel iéts over de vraag naar woningen, maar de hoge huizen prijzen en de slechte betaalbaarheid van huurwoningen hebben ook an dere oorzaken, zoals financieel-eco- nomische factoren en beleidsregels. Woningbehoefte Het stijgende geboortecijfer heeft niet direct invloed op de woningbehoefte, stelt Dick ter Steege van het CBS. ,,We weten uit de cijfers dat ouders pas rond het derde ofvierde levensjaar van hun kinderen gaan verhuizen om zich ergens voor langere tijd te vestigen. Immigratie heeft een grotere en meer directe invloed op de woningmarkt." De diversiteit van de woningbe hoefte onder migranten is groot, be nadrukt Ter Steege. „Europese immi gratie betreft vooral Polen, Roemenen en Bulgaren, die vaak worden gehuis vest in de buurt van tuinbouw. De groep Aziatische migranten bestaat onder meer uit Syrische vluchtelin gen, maar ook uit Chinese studenten en Indiase techneuten die zich vooral rond Eindhoven vestigen." De komst van internationale studenten naar Ne derlandse universiteiten is de belang rijkste oorzaak van het tekort aan stu dentenkamers. De grote steden groeien, ondanks een stijging van het aantal binnen landse verhuizingen uit die steden. Uit een analyse van CBS-cijfers bleek vorig jaar dat veel inwoners op zoek zijn naar meer ruimte, wat ze in hun eigen woonplaats niet kunnen beta len. Immigranten vestigen zich juist in die steden, waardoor de bevol- kingscijfers er toch positief zijn, ver klaart Philip Bokeloh, econoom en woningmarktdeskundige bij ABN Amro. ,,Juist in die steden zoeken ze naar hoogopgeleid personeel. Deze ex pats hebben veel geld te besteden, en dat drijft de huurprijzen op." Bokeloh zegt sceptisch te zijn over de woningbouwambities van het nieuwe kabinet, dat in het bouwen van meer woningen dé manier ziet om het tekort terug te dringen. ,,De ver huurdersheffing verdwijnt, zodat cor poraties meer geld hebben om te bou wen. En er komt extra geld voor een woningbouwimpuls, maar minister De Jonge krijgt geen extra mankracht ofzeggingskracht om projecten te ver snellen." In de nieuwste raming van ABN Amro gaat Bokeloh ervan uit dat de huizenprijzen fors blijven stijgen. ,,Het is opvallend dat het kabinet af ziet van een wijziging van het belas tingstelsel voor woningbezitters'', al dus Bokeloh. ,,De fiscale behandeling van de eigen woning blijft ongemoeid. Maatregelen als een versnelde verla ging van de hypotheekrenteaftrek, zouden een rem kunnen zetten op de forse prijsstijging van woningen." GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 - Regering-Biden Stefan ten Teije Den Haag/Delft De Nederlandse bevolking groeide volgens cijfers van het CBS in 2021 met 118.000 inwoners. New York City requires you to be vaccinated against COVID-19 to enter this business To find Ml to g«t a tree COVID-19 vai visit nyc.gov/vHcliMflnder or call 877-VAX-4KYC<877 829-4692) proof of „rolilBED FOB INDOOR SEATING I YOU FOfl HEIPING EVERYONE SHY SAFE WEALTHY Those 12 years of age and older mutt show proof of COVID-1* vaccination

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17