O now Hiring 16 Miljoenen Amerikaanse werknemers moeten zich sinds deze week verplicht laten vaccineren of testen. Het hooggerechtshof buigt zich over de vraag of de regering Biden dat mag eisen. Kort CORONA NIEUWE STRENGE REGELS VAN REGERING-BIDEN Samenwerking voor bouw zelfrijdende voertuigen Amazon gaat samenwerken met autocon cern Stellantis. De twee bedrijven willen au to's en vrachtwagens ontwikkelen die ge bruikmaken van software van Amazon, en zo de concurrentie aangaan met Tesla op het gebied van zelfrijdende voertuigen. Daar naast gaat Stellantis, moederbedrijf van merken als Opel, Fiat, Citroën, Peugeot en Chrysler, elektrische bestelwagens leveren die moeten worden gebruikt voor bezorging door de webwinkels van Amazon. De sa menwerking werd bekendgemaakt op de Consumer Electric Show (CES) in Las Vegas. Grootste banengroei bij bedrijven in zeven maanden In het Amerikaanse bedrijfsleven zijn afge lopen maand het grootste aantal mensen aan het werk gegaan in zeven maanden tijd. Vooral ondernemingen in de vrijetijdssector en horeca wisten meer mensen aan te ne men, meldt loonstrookverwerker ADP. De stijging, die hoger is dan verwacht, komt mogelijk doordat mensen zich hebben laten verleiden door hogere lonen en betere ar beidsvoorwaarden. De bedrijven in de VS zullen blij zijn met de stijging, want ze heb ben te maken met een recordaantal vacatu res. Tegelijkertijd kan het hoge aantal co ronabesmettingen ervoor zorgen dat juist weer minder mensen aan het werk gaan. Terugroepactie Mercedes wegens brandgevaar Mercedes-Benz moet auto's terugroepen naar de garage omdat een technisch defect bij een aantal modellen brand zou kunnen veroorzaken. Toch moeten eigenaren wach ten, omdat onderdelen die nodig zijn om het probleem op te lossen, nog niet beschikbaar zijn. Ook in Nederland krijgen autobezitters binnenkort een brief over de terugroepactie. Het Duitse autoconcern Daimler, eigenaar van Mercedes-Benz, bevestigde het nieuws na berichtgeving door Duitse media. Het brandgevaar wordt veroorzaakt door een mogelijke lekkage in de koelvloeistofpomp, waardoor componenten kunnen opwarmen. Signify Sligro ASML Prosus Alle barista's van Star- bucks-filialen in de VS moeten deze week hun werkgever laten weten of ze tegen corona ge vaccineerd zijn. Zijn ze dat niet, dan moeten ze voortaan elke week de uit slag van een negatieve coronatest la ten zien. Testen is voor eigen reke ning, een zelftest is niet vol doende. Starbucks heeft zijn vaccina tiebeleid aangepast onder druk van nieuwe regels van de regering Biden. Sinds deze week geldt in de VS een vaccinatie- of testplicht voor mede werkers van grote bedrijven. In alle ondernemingen met meer dan honderd personeelsleden moet voortaan iedereen gevaccineerd zijn tegen Covid-19. Als ze willen, mogen werkgevers ook wekelijks testen als alternatief aanbieden. Voor religieuze en medische bezwaren blijft name lijk ruimte, maar mondkapjes zijn voor ongevaccineerde medewerkers daarbij wel verplicht. Ook zijn er uit zonderingen voor mensen die in hun werk geen nauw contact hoeven heb ben met anderen. President Biden en zijn regering stellen dat ze zo een veilige werkplek voor alle Amerikanen waarborgen. De regel geldt in eerste instantie voor zes maanden. Werkgevers die er niet aan voldoen, kunnen te maken krij gen met boetes van de Amerikaanse arbeidsinspectie. Ook wil Biden met deze verplich ting de vaccinatiegraad opkrikken. Zo'n 84 miljoen mensen vallen onder de nieuwe regels. Het Witte Huis schatte eerder dat 22 miljoen mensen zich zouden laten vaccineren van wege de verplichting, en dat daarmee 250.000 ziekenhuisopnames voorko men kunnen worden. Bedrijven als Starbucks, fabrikant van verzorgingsproducten Procter Gamble en luchtvaartmaatschappij American Airlines hebben vanwege de voorschriften van Biden hun per soneel om vaccinatiebewijzen ge vraagd. Maar een reeks andere bedrij ven, werkgeversorganisaties, religi euze groepen en conservatieve staten vechten de regel aan in de rechtbank. De opposanten vinden dat de rege- ring-Biden zijn boekje te buiten gaat, want de arbeidsinspectie heeft in hun ogen niet de bevoegdheid lande lijke vaccinatieregels op te leggen. Ze vrezen dat ze personeel zullen verlie zen doordat mensen die zich niet willen laten vaccineren, voor klei nere bedrijven zullen gaan werken. Algemeen belang De prik- of testplicht werd even op geschort door een gerechtelijke uit spraak, maar in een hoger beroep stond de rechter de regel alsnog toe. Het algemeen belang weegt zwaarder dan eventuele schade voor het be drijfsleven, aldus de rechter in het vonnis. ,,Fundamenteel is de regel een belangrijke stap in het beperken van de overdracht van een dodelijk virus dat meer dan 800.000 mensen in de Verenigde Staten heeft gedood, ons zorgsysteem op de knieën heeft gekregen, bedrijven dwong maan denlang te sluiten en honderddui zenden mensen hun baan heeft ge kost", oordeelde de rechter. Fundamenteel is de regel een belangrijke stap in het beperken van de overdracht van een dodelijk virus DONDERDAG 6 JANUARI 2022 GO AMAZON VERENIGDE STATEN AUTO-INDUSTRIE Beleggers den ken dat het ver- lichtingsbedrijf ondergewaar deerd is. Een goed vierde kwartaal stuwt de koers van de horecagroothan- del. ■1,5% Gevolgen van brand in fabriek van de chipma- chineproducent zijn ongewis. Tegenvallende investeringen in China plagen de techinvesteerder. o Hoogste hof kijkt naar verplichte vaccinatie werknemer Karlijn van Houwelingen Washington New York: inentings- bewijs is verplicht in een koffiebar. Los Angeles: protest tegen de vaccinatie plicht. FOTO'S GETTY IMAGES - Rechter in vonnis bij hoger beroep C0rr'/°ff/ce EK95tt3E]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16