Macron wil ongevaccineerden 'het leven zuur maken' 15 c Voorzitter Europese Commissie liet lidstaten hun gang gaan, aldus rapport De Amerikaanse rechtsgeleerden die een vernietigend rapport schreven over het functioneren van de Europese Commissie, wijzen voormalig voorzitter José Manuel Barroso aan als degene onder wie het verval is ingezet. Hij offerde wetshandhaving op ten gunste van meer Europese eenwording. Meteen op zijn eerste EU-toppen als Commissievoorzitter belaag den de Europese leiders - zijn col lega's uit de tijd dat hij premier van Portugal was - Barroso met klachten over inbreukprocedures tegen hun land. Van een gevierd medeleider was hij plotseling een 'vijand' geworden. Tot in de verga dering schreeuwden ze hem toe over deze of gene procedure: ,,Nou joh, zit jij mij even in de weg! Je verpest mijn leven!'' Barroso wist aanvankelijk zelfs niet waarover ze het hadden, zo ontoegankelijk - want volledig in handen van Commissie-juristen - waren de klachtprocedures op dat moment. Maar dat veranderde snel. Barroso zette zijn juridische afdeling - 'handhavingsayatol- lahs', aldus de regeringsleiders - op een zijspoor. En hij stelde een superambitieuze secretaris-gene raal aan die dag en nacht dossiers begon door te vlooien - Catherine Day, door topambtenaren al snel 'Catherine Night and Day' ge noemd. Zij loste geschillen met lidstaten zo veel mogelijk zelf op. Lidstaten konden vanaf nu hun gang gaan. Barroso kreeg een re gelrechte liefdesbrief van zijn oud-collega's, die hem in 2009 ook nog eens prompt een tweede ter mijn gunden. Waarom deed Barroso dit? Na tuurlijk vanwege die tweede ter mijn en om de verhoudingen met zijn oud-collega's werkbaar te houden. Maar ook omdat hij hoopte door deze forbearance - We zijn bezorgd om de vS, maar onze democratie zit ook in de gevarenzone door de onderzoekers gedefinieerd als 'vrijwillige en onherroepelijke onderuitoefening van de wets handhaving' - ruimte te houden voor verdere Europese eenwor ding. Die stond zwaar onder druk door de EU-uitbreiding van 2004, de mislukte referenda (in Frank rijk en Nederland) over de EU-Grondwet in 2005 en een snel afnemend Europees bewustzijn bij de leiders zelf. Die vielen steeds meer terug op een nationale in plaats van een Europese aanpak. Barroso offerde daar de wetshand having grotendeels aan op. Hij ca moufleerde dat met informele tra jecten om klachten af te handelen. De gevolgen zijn rampzalig, zo schetst de in rechtsstaat en demo cratie gespecialiseerde D66-Euro- parlementariër Sophie in 't Veld. ,,Door niet te handhaven en be langrijke rechtsstaatgeschillen zo als met Polen en Hongarije aan het Hof over te laten, verzwakt de Commissie al jaren haar eigen po sitie. Dat gaat tot heel Europa straks als een kaartenhuis ineen zakt. Het ergste is dat ze het zelf niet eens ziet. We maken ons grote zorgen over de Amerikaanse de mocratie, maar zien niet dat ook de onze in de gevarenzone zit." Administratief Het Europese Hof van zijn kant merkte wel op dat er al sinds 2004 veel minder inbreukprocedures zijn. Maar het stelde zich daar nooit vragen bij. ,,Onze rol is ad ministratief", aldus een woord- voerder. ,,Wij behandelen de za ken die ons worden voorgelegd. Maar of en wanneer een zaak aan hangig wordt gemaakt, is aan de Commissie." En die, zeggen Kele- men en Pavone, laat zich leiden door de lidstaten. Dat was zo tus sen 2004 en 2014 (Barroso I en II) en nu onder Von der Leyen. Paniek Een kleine trendbreuk was er on der Juncker (2014-2019). Zijn tac tiek was om medewerking van lid staten aan de Europese agenda af te dwingen juist door ze gericht te dreigen met inbreukprocedures. Alleen al het gerucht dat Juncker deforbearance gedeeltelijk wilde terugdraaien, leidde tot paniek in de nationale hoofdsteden. 'De ambtelijke top was in alle staten', aldus de onderzoekers, die met ze ker twintig topambtenaren en an dere ingewijden praatten. 'De lid staten waren inmiddels verslaafd aan een zwakke wetshandhaving.' Massaal riepen ze op de lapmidde len van Barroso te handhaven, Ne derland voorop. ,,Want Mark Rutte wil niet in de kranten lezen dat hij Europese wetgeving schendt'', zo citeren de onderzoe kers de toenmalige Nederlandse EU-ambassadeur. In 't Veld, die de onderzoekers kent, noemt dat 'een opvallende passage': ,,Geen enkele andere lid staat wordt bij naam genoemd, al geldt voor veel andere lidstaten natuurlijk hetzelfde." Het rapport zelf roept bij haar gemengde ge voelens op: „Euforie omdat ik mijn waarnemingen van vele jaren nu onderbouwd zie door weten schappers. Blijdschap dat ik in 2004 noch 2009 voor Barroso heb gestemd. En woede over de straffe loosheid die regeringen van lidsta ten blijkbaar over een periode van achttien jaar schaamteloos voor zichzelf hebben georganiseerd." 'Ik heb er erg veel zin in om die mensen het leven zuur te maken', zei Macron in gesprek met lezers van dagblad Le Parisien. 'En dat gaan we doen zolang het nodig is.' Daarmee doelde hij op de corona pas. De Franse regering wil die al leen nog verstrekken aan mensen die volledig gevaccineerd zijn of mensen die zijn besmet en gene zen. Niet-gevaccineerden hebben, als het aan de regering ligt, straks geen recht meer op een coronapas, ook niet met een negatieve testuit slag. Volgens de laatste cijfers is bijna 90 procent van alle Fransen van 12 jaar en ouder volledig gevaccineerd. Ruim 38 procent heeft ook de boos- terprik gehad. De uitspraken van Macron slaan dus op 10 procent van de 12-plussers, ongeveer 5 miljoen mensen. 'Ze ondermijnen de solidariteit in ons land', zei Macron over anti- vaxers. 'Als de vrijheid van de een bedreigd wordt door de ander die zijn vrijheid opeist, dan ben je on verantwoordelijk bezig. En wie on verantwoordelijk is, is geen vol waardige burger.' In de Franse politiek werd meteen schande gesproken over de woor den van de president. ,,Er moet een einde komen aan dit president schap van vijf jaar vol minachting voor de Fransen'', betoogde de rechtse presidentskandidaat Valérie Pécresse. Over drie maan den worden in Frankrijk presi dentsverkiezingen gehouden. ,,We moeten Fransen niet beledigen of tegen elkaar opzetten'', zei de linkse politicus Christiane Taubira. Die kritiek wordt door velen ge deeld. Het politieke klimaat is al ge spannen door corona en Macron gooit met zijn opmerkingen olie op het vuur, zeggen critici. Maar aanhangers van de presi- dent stellen dat grote gevaccineerde meerderheid het weleens met Ma cron eens kan zijn, ondanks zijn 'onhandige woordkeuze'. Zij zien dat ic- en ziekenhuisbedden vooral bezet worden door niet-gevacci- neerden. In Le Parisien zegt één van de lezeressen tegen Macron dat daardoor bijvoorbeeld kankerope raties nu worden uitgesteld in Frankrijk. 'U slaat de spijker op de kop', antwoordt de president. Overigens komt de 'rel' over het interview de president niet slecht uit. Afgelopen dinsdag werd een nieuw record geboekt met ruim 271.000 nieuwe geregistreerde be smettingen in 24 uur tijd. Daardoor leek een debat te ontstaan over de vraag ofde regering wel goed beleid voert en ofze genoeg doet tegen co rona. Maar dat debat is nu geheel naar de achtergrond verdwenen door de jongste uitlatingen van de president. GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 Barroso zette de 'ayatollahs' van handhaving op een zijspoor Frans Boogaard Brussel 'i Barroso met secretaris-generaal Catherine Day, die geschillen met lidstaten moest oplossen. foto anp - D66-Europarlementariër Sophie in 't Veld PARIJS In Frankrijk is grote ophef ont staan over uitlatingen van presi dent Macron over niet-gevacci- neerden. Hij noemde ze 'een heel kleine minderheid die zich verzet'. President Macron haalt fel uit naar de antivaxers. foto reuters - Frank Renout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15