CDA'ers houden rekening met rentree Mona Keijzer 13 REPORTAGE STUDERENDE JONGEREN PROBEREN ER MET ELKAAR IN QUARANTAINE WAT VAN TE MAKEN In meerdere steden zitten studenten na de feestdagen massaal in quarantaine met huis genoten. In Leidse studentenkringen gaan verhalen rond over tien tallen studentenhuizen waar corona erin hakt. De Sleutelstad ligt er uit zonderlijk rustig bij op en rond het Rapenburg, waar veel grote studen tenhuizen van vereni gingen staan. Het verenigingsleven ligt momenteel plat, de kroegen zijn dicht en rondom de universiteitsge bouwen is helemaal geen kip te be kennen. Twee jonge vrouwen met een mondkapje op lopen snel een studentenhuis in met wel twintig deurbellen. Ze willen bij de deur niet veel kwijt, behalve dan dat 'het hele huis in quarantaine zit'. ,,Er zijn hier in de binnenstad niet veel huizen meer coronavrij", zegt een andere studente. „Iedereen richt zich nu vooral op zijn eigen kamer op de stu die of tentamens." Laura (21) heeft een stukje ver derop een mooie studentenkamer die op de gracht uitkijkt. ,,Een huis genootje is positief getest, dus we zijn met zijn tienen in quarantaine gegaan", vertelt ze. ,,Ik heb zondag voor het laatst met haar gegeten, dus ik ga vrijdag testen. Ja, het is niet leuk, maar ik ben lekker een fotoboek aan het maken en een beetje aan het schilderen." En volgende week mag van het kabinet het hoger onderwijs nog niet van start. ,,Dus dan zit ik ook weer binnen met mijn laptop." De studente is wel blij dat ze nu in een studentenhuis woont. ,,Want we hebben natuurlijk sociale contacten met elkaar. En afgelopen zomer was het leven nog normaal, maar nu in studietijd is het wel onhandig: ieder een wordt telkens van de wifi afge gooid door de drukte en dan word je af en toe een beetje gek van elkaar." Gezellig Ook het huis van Thomas (20), dat bewoond wordt door 25 mensen, staat op het lijstje met coronahuizen dat rondgaat via sociale media, maar hij heeft zelf nergens last van. ,,Je kunt er helaas niets aan doen dat er een paar positieve mensen tussen zitten. Aan de andere kant vermaak ik me thuis ook wel en hier binnen is het heel gezellig." Hij hoort overigens wel van leeftijdsgenoten dat de een zaamheid soms toeslaat gedurende deze tijd. Thomas heeft zelf een jaar geleden al corona gehad én zijn booster al binnen. Toch blijft hij testen en ziet dat zijn huisgenoten zich in in ieder geval ook goed aan de coronaregels houden. ,,We doen bijna iedere dag een zelftest, letten op en hebben re gels in huis waar iedereen zich aan moet houden. De boodschappen worden besteld via Gorillas of Getir of door iemand van buitenaf bezorgd. Kortom, wij letten op: want je doet het niet alleen voor jezelf, maar ook voor familieleden thuis." In een zijstraat van de Breestraat, normaal een van de drukste straten van Leiden, woont Florine (22) met allemaal meiden in één huis. Er zit er eentje al drie dagen alleen boven op haar kamer, vanwege corona. ,,Na de jaarwisseling en de kerstdagen is het even lastig, nu iedereen bij familie is geweest. Maar ook de wintersport speelt een rol. Het gaat ook gewoon hard met de nieuwe variant." De groep moet 'een beetje creatief zijn' om het momenteel leuk te hou- We hebben al een Harry Potter- marathon gehouden den, constateert Florine. ,,We hebben al een Harry-Pottermarathon gehou den. Maar iedereen is wel een beetje op aan het raken, zeker omdat alles dicht is. Mensen zijn er klaar mee dat je ook nu, in vakantietijd, geen leuke dingen kunt doen. Het verenigingsle ven bijvoorbeeld. Alles wat normaal als uitlaatklep fungeert. Daarom vind ik ook dat er echt meer aandacht moet komen voor het welzijn van studenten en andere jongeren." Mentaal Afgelopen november nog publiceer den het Trimbos-instituut, het RIVM en GGD GHOR Nederland een on derzoek naar het mentaal welbevin den van studenten in het hoger on derwijs. Die cijfers logen er niet om: de helft van de studenten (51 pro cent) ervaart psychische klachten zo als angst en somberheid, van wie 12 procent zelfs in ernstige mate. Tot een doodswens aan toe. ,,Veel stu denten voelen zich alleen", ziet voor zitter Jesse Bosman van de Leidse studentenvereniging Quintus. ,,Je merkt dat de inperkende maatrege len hun tol beginnen te eisen, ook van studenten die in de wat grotere huizen wonen. Ik heb zelf ook huis genoten die al hebben aangegeven dat ze even wat rust en andere sociale contacten nodig hebben, naast de mensen in hun huis. Om maar te zwijgen van de mensen die alleen in een studiootje wonen. Dan slaat de eenzaamheid helemaal toe." Bosman durft niet te zeggen of het huidige overheidsbeleid deugt. ,,Ik ben geen viroloog. Wel zou ik ervoor willen pleiten dat de universiteiten in ieder geval weer open kunnen met de 1,5 meter, wellicht met een be perkte capaciteit. Daarnaast zou het verstandig zijn om ook de studenten verenigingen, met inachtneming van de afstandsregels, te heropenen. Want studenten willen elkaar weer zien en dat doen ze nu toch ook; al leen ongereguleerd. Terwijl wij de regels streng zullen handhaven." DEN HAAG Het is uiterst lastig, maar niet ge heel onmogelijk. Een terugkeer van Mona Keijzer in de Tweede Kamer fractie behoort tot de mogelijkhe den, schetsen diverse partijbron nen. De vraag over Keijzers rentree is actueel nu partijleider Wopke Hoekstra definitief minister wordt. Hij geeft zijn zetel terug, de eerst- volgende vervanger op de lijst is Keijzer. Zij krijgt volgens de regels binnenkort een belletje van de Kiesraad: wilt u plaatsnemen in de Tweede Kamer? ,,Dan moet ze zeggen wat ze wil", vertelt een ingewijde van het CDA. ,,De kans is groot dat ze eerst met de fractie in gesprek wil, of een terug keer mogelijk is. Als ze als voor waarde hanteert dat ze afwijkend mag stemmen rond coronaregels zou dat in theorie ook kunnen." Andere bronnen zien dat niet ge beuren na Keijzers harde exit in september. Een carrière als so lo-Kamerlid zou logischer zijn. ,,Als ze al terugkeert, zal ze zelfstandig verder gaan", meldt een CDA-Ka- merlid. Keijzer brak in september met de CDA-Tweede Kamerfractie, nadat ze ontslagen was als staatsse cretaris van Economische Zaken. In De Telegraafhad Keijzer felle kritiek op het coronabeleid geuit en he- kelde ze plannen voor een 2G-pro- tocol, waarbij alleen genezen of ge vaccineerde personen nog welkom zijn. Ontslag was het gevolg, ook de fractie concludeerde dat daar geen plek voor haar was nu Keijzer brak met de partijkoers. ,,Als je je collega's zo verrast met zoiets explosiefs, kan dat gewoon niet", zei een fractielid toen. Op verzoek van de fractie gaf Keijzer haar zetel op met de woorden 'ik wil geen splijtzwam zijn'. Wel bleef ze CDA'er: ,,Dat bepaalt mede de mens die ik ben." Inmiddels speelt Keijzer alsnog met het idee om terug te keren, stel len diverse bronnen. Zelf gaat ze niet in op vragen hierover, een woordvoerder van de partij geeft ook geen commentaar. Maar CDA'ers houden er serieus rekening mee: ,,Mona heeft een grote achterban, ze denkt er zeker over na", zegt een Kamerlid. En een enkele ingewijde ziet dus wel een mogelijkheid dat Keijzer alsnog on der CDA-vlag terugkeert: ,,Als ze op eigen titel terugkomt, is de coa litie meteen een zetel kwijt (dan blijven er slechts 76 over, red.). Dat kan meespelen bij de afweging van de fractie." Uiterlijk maandag zal volgens be trokkenen duidelijk worden of en hoe Keijzer terugkeert in de Tweede Kamer. GO DONDERDAG 6 JANUARI 2022 'Bijna geen studentenhuis in Leiden is nog coronavrij' Edwin van der Aa Rik Bolt Leiden Laura (midden) schept een luchtje bij haar studenten huis in hartje Leiden. ,,We zijn met z'n tie nen in quarantaine.'' FOTOPETER FRANKEN - Florine organiseert leuke activiteiten Nu partijleider Wopke Hoekstra opnieuw minister wordt, komt er een Kamerzetel vrij voor Mona Keijzer als ze dat wil. Ze speelt met de gedachte van een ren tree, zelfs een terugkeer bij de CDA-fractie wordt niet door ie dereen uitgesloten. Mona Keijzer. foto brunopress - Niels Klaassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13