Slaat Mobiele Eenheid jjffff door in coronatijd? «i' ruimte om na te denken over je ideale vakantie c Snoeiharde kritiek VN-rapporteur valt niet goed in politiekringen 12 bUnWGD Pak dus even die ruimte... Fijn hè. Sunweb.nl Elke charge van de ME is goed voor een regen aan klachten en aangiftes. Agenten wuiven de kritiek vaak weg, maar dat wordt wel erg lastig nu ook de VN zich ermee bemoeit. Dat Nils Melzer, de 'wreedheden- rapporteur' van de Verenigde Na ties de Nederlandse Mobiele Een heid via Twitter onderuit de zak geeft, heeft heel wat losgemaakt. Melzer noemde de beelden van agenten die inslaan op een corona demonstrant 'een van de meest walgelijke voorbeelden van politie- geweld sinds George Floyd'. De politiebonden op hun beurt dienen bij de VN een officiële klacht in tegen Nils Melzer. Voor zitter Gerrit van de Kamp van poli tiebond ACP zegt dat de onderzoe ker bevooroordeeld is en daardoor niet meer geloofwaardig. Het gaat in de tweet van Melzer om beelden van maart 2021 waarbij de 37-jarige Tim uit Alphen aan den Rijn, liggend op de grond, wordt af- geranseld door agenten terwijl een hond blaft en bijt. Maar het inci dent staat zeker niet op zich. Neem dat filmpje uit november over die Haagse agent die een eveneens lig gende man schopt en schreeuwt: 'Laat m'n stad met rust, tyfusmon- golen'. En in het Friese Burdaard klaagde de burgemeester deze week over de ME, nadat enkele inwoners 'uit het niets' klappen hadden ge kregen. Het zijn maar enkele voor beelden. Druk Politie Nederland reageerde furieus op de snoeiharde kritiek van Mel- zer, maar ontegenzeggelijk staat de ME onder druk. Politiewetenschap per Jaap Timmer sprak het afgelo pen jaar diverse malen met agenten en ME'ers over de omstandigheden waar zij mee te maken hebben. „Tijdens een van die bijeenkom sten zei een vrouwelijke groeps commandant van de ME tegen mij: 'Ik heb eens in mijn agenda geke ken. Ik heb dus deze maand élk weekend gewerkt. Elke keer ergens anders, en elke keer heb ik te maken met een andere groep demonstran ten.'" Timmer geeft het voorbeeld om te duiden wat er volgens hem aan de hand is: de politie en ME zijn de laatste jaren overvallen door de complexe en diverse samenstelling van groepen demonstranten. ,,We komen van een relatief rustige tijd de laatste jaren in een, voor de poli tie, hele complexe tijd.'' De studentenprotesten zijn al weer van de jaren 90, de krakersrel len van de jaren 80 en tussendoor had je voetbalhooligans. Timmer: ,,Maar ook dat is een goed te moni toren groep bij wie je weet hoe je als ME moet handelen. Dat is de laatste jaren enorm divers geworden: je hebt Black Lives Matter gehad, de woede rond Zwarte Piet - met voor- en tegenstanders ook nog - kli maatactivisten, boeren en dan co- We komen van een rustige tijd in een hele complexe tijd rona natuurlijk, waarbij ook van al les weer door elkaar heen loopt." Timmer wil ermee zeggen: het is voor de ME niet makkelijk in te schatten wie de tegenstander is. Wie is die scheldende man tegen over ze: een doorgesnoven hooligan die tot alles in staat is, of een nor male huisvader die door de corona maatregelen zijn baan dreigt te ver liezen en emotioneel op het Malie veld of Museumplein zijn frustra ties de vrije loop laat? De laatste kan wel eens de klappen krijgen, die de hooligan behendig heeft weten te ontwijken. Daar komt volgens Timmer nog bij dat agenten in al die steden ook nog te maken hebben met wisse- lend beleid van het plaatselijke openbaar bestuur. ,,De ene burge meester wil geen ME'er in de stad zien tot het écht uit de hand loopt, terwijl de ander ze graag vlak in de buurt heeft." Tel daar de werkdruk en de treiterijen bij op waar agen ten mee te maken hebben en het kan niet anders dan dat het weleens faliekant misgaat. Dat het na een ME-charge klach ten en aangiftes regent, zegt overi gens lang niet alles. ,,Er is in corona- tijd steevast een groep mensen die na elke charge van de ME twintig klachten en aangiftes indient, maar bijna alles wordt geseponeerd", zegt Jan Struijs van politiebond NPB. Deze keer laten we je geen zonnige stranden met blije mensen zien. Jouw ideale vakantie is (jS>/ Ijgt I immers zoveel mooier dan reclame. DONDERDAG 6 JANUARI 2022 GO De ME slaat in op demonstrant Tim op het Haagse Malieveld in maart vorig jaar. foto remco koers Victor Schildkamp Den Haag - Jaap Timmer, politiewetenschapper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 12