9 boeken. Hij ging bij een jongeren- natuurbeweging, organiseerde als 15-jarige excursies - 'een wereld ging voor me open'- zat makkelijk 100 kilometer op de fiets naar een natuurgebied, dobberde in roei bootjes 's nachts op de Nieuwkoop- se Plassen. ,,Ik had strenge ouders, maar als ik zei dat ik uilen ging luis teren mocht ik alles. En ach, als er soms een feestje achteraan kwam, hoefden zij dat niet te weten.'' Hij vertrok naar Groningen om biologie te studeren, maar sjeesde, raakte ondergedompeld in de kraakbeweging, switchte naar so ciologie, ging veel reizen, werkte drie jaar aan een landbouwproject in Pakistan. ,,Dan leer je de Neder landse koffie en kaas wel waarde ren." Uiteindelijk keerde hij terug naar Groningen, eigenlijk vooral om dichtbij Schiermonnikoog te zijn. Even gaat zijn vinger omhoog bij zijn oor: ,,Hoor je? Een raaf!'' Bijzonder Al jaren is hij bezig in zijn tuin al lerlei zeldzame bloemen te zaaien, om te kijken wat voor insecten daar dan op af komen. ,,En dan blijkt er dus een andoornbij of de zeldzame knautiabij op mijn bloemen af te komen. Geweldig! Waar komen die dan vandaan? Vliegt ie over en ziet ie mijn tuin?'' Voor bijzondere na- tuur hoefje dus niet altijd eropuit, wil hij maar zeggen, die ziet hij ge woon in zijn tuin. In elk seizoen of tijd van het jaar weet hij meestal wel wat hij hoopt tegen te komen tijdens een wande ling. ,,Dan wil ik een visarend zien, of een bepaalde plant, of een bokje, dat is een soort kleine watersnip. Of geelgorzen, boompiepers. Dat lukt niet altijd natuurlijk. Maar dan zie je wel weer wat anders moois.'' We staan even stil bij een bankje. ,,Hier zag ik altijd veel ijsvogels. Het is een heel mooi plekje. Dat vindt dan de natuurbeheerder ook en die zet er dat bankje neer, waardoor mensen daar gaan zitten.'' Hoofdschuddend: ,,Weg ijsvogels.'' Als hij alleen is blijft hij altijd even stilstaan om te kijken. Zijn hand maakt een golfbeweging langs de bosrand. Want, zo zegt hij, als je in het bos bent op zoek naar dieren, besef dan dat er heel veel dieren zijn die jou zien. ,,Mijn oog is er wel op getraind om dan meteen te zoeken naar oren boven het gras uit. En ik denk dat er groenlingen in dat restje tarweveld kunnen zitten die mis schien opvliegen. Je zou het land schap lezen kunnen noemen.'' ,,Ah jammer, ik had gehoopt op knaagsporen van bevers'', zegt hij terwijl hij wegzakt in de nattigheid. Wandelen is hier en nu, daarom geeft het rust en heelt het. Soms mediteert hij wel eens met zijn cur sisten. ,,Gewoon om ze even te laten aarden. Sommige mensen hebben de neiging om je van alles te willen vertellen over waar ze geweest zijn waar het ook mooi is. Maar ik wil dat ze kijken naar waar we nu zijn, want daar gaat het om. Dat is vaak al moeilijk genoeg.'' Hij wijst naar de grote grazers in het veld. ,,Zo vreemd is dat, om overal maar van die grazers in te zetten. Het zal wel voor de natuurbeleving zijn dat mensen toch die ren willen zien, maar hoewel ze hun goede kanten hebben, vertrap- pen ze van alles en vreten ze de boel kaal. Ooit werd natuur be schermd tegen over- begrazing, nu noemen we begrazing natuur. Net als die schandelijke grote mis lukking, het begraasde deel van de Oostvaardersplassen. Als kind fietste ik daar vanuit Amersfoort heen om vogels te kijken, maar die vogels zijn weg, net als vrijwel alle planten, bijen, vlinders, reeën, kleine dieren. Ze blijven er maar aan rommelen en doen net of die 'Als overal waar nu prikkeldraad staat houtwallen komen, zouden we een veel mooier landschap krijgen' kaalslag een weergaloos succes is.'' Zoals hij niet kan kijken naar beelden van kindermishandeling, zo kan hij ook eigenlijk niet naar mishandeling van het landschap kijken. ,,Hoe kunnen we het het landschap aandoen, dat van al onze grond zo veel opgaat aan eenvormig boeren? Wij offeren ons land op voor een paar grootgrondbezitters die daar een derde Mercedes van kunnen kopen. Dat zijn toch echt keuzes die gemaakt worden. Als overal waar nu prik keldraad staat hout wallen komen, zou den we een veel mooier landschap krijgen, dat kan prima.'' Het maakte hem ooit cy nisch, maar nu wordt hij er vooral verdrietig van. ,,Cy- nisme is een rotgevoel, zo wil ik niet kijken. Het doet me verdriet, dat wel.'' En toch legt hij het naast zich neer. Hij trekt zijn wenkbrauwen even licht spottend, maar ook een beetje verlegen op. ,,Ja gek hè, ik word blij van de natuur. ,,Als ik dan op een voorjaarsdag in april een oranjetipje zie, ja, dat kan mijn hele dag goedmaken.'' GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 - -gfj Q Natuur liefhebber, schrijver en journalist Koos Dijks- terhuis in de Drentse Aa, zijn lieve- lingsgebied. FOTO CORNÉ SPARIDAENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9