cq Koos Dijksterhuis ziet het door corona drukker worden 8 Een blik op 2022 met een serie verhalen over zaken die ons in het nieuwe jaar gaan bezig houden. 'Wil je de natuur beleven, het bos in moeten gaan. Dan zie je veel meer' We zijn massaal gaan wandelen sinds corona, in de natuurgebieden werd het almaar drukker. Heeft dat geleid tot een herwaardering van de natuur? We vragen het natuurkenner en liefhebber Koos Dijksterhuis tijdens een wandeling in de Drentse Aa. over takken en water bedwongen moeten worden. Hij houdt van dit gebied vanwege de afwisseling. Het heeft bos, moeras, water en wel vijf tig tinten groen. ,,En in juli ziet het hier paars van de orchideeën." Kijken naar de natuur moet je misschien een beetje leren, denkt hij. Dat geldt zelfs voor de liefheb bers die hij vaak rondleidt. Die wil len dan een blauwborstje zien, maar zijn dan toch vaak net te laat als Dijksterhuis het vogeltje ziet. ,,Je moet snel zijn, getraind, je verrekij ker pakken en meteen weten hoe je moet kijken.'' Maar voor begin nende natuurwandelaars begint het bij gewoon eens stilstaan en luiste ren. ,,Veel mensen zitten vooral te kwaken, terwijl ik dan denk: luister eens.'' Daarom wandelt hij het liefst al leen, wel zeker drie keer per week en soms ook dagelijks in de natuur. Hij heeft het nodig. ,,Mensen heb ben de natuur nodig, maar de na tuur ons niet. Je hoort wel eens: wat maakt het uit dat de veldleeuwerik uitsterft. We kunnen ook wel zon der de veldleeuwerik. Maar dat vind ik zo raar, we kunnen ook wel zon der Rembrandt, maar betekent dat dan dat we al zijn schilderijen weg doen?'' Hij bukt en pakt een eikenblaadje op met kleine knobbeltjes erop, lensgal, daar zitten larfjes in van een heel klein wespje.'' Ondertus sen wijst hij allerlei zwammen en paddenstoelen aan. Eentje is omver gevallen, op het dakje van de hoed. Voorzichtig zet hij hem weer rechtop. Een bijna veront schuldigende glimlach. ,,Dat doe ik altijd, dan kan hij in ieder geval zijn sporen kwijt.'' Veel drukker heeft hij het in de bossen zien worden in coronatijd, men sen gingen meer de natuur in. Ze zijn de natuur gaan herwaarderen. ,,Maar ze zien de natuur vooral als 'Mensen zien natuur vooral als een decor, het is niet zozeer dat ze er echt iets over willen leren' een decor, het is niet zozeer dat ze er echt iets over willen leren. Ik wil juist meer leren over die natuur. Mensen willen de natuur beleven, maar daarvoor zou je dus alléén het bos in moeten gaan, dan zie je veel meer.'' Ook het vogelen is in, merkt hij. „Vroeger was dat toch iets van licht autistische grijsaards met baarden. Nu zijn meer jonge mensen er ook mee in de weer.'' Hij doet veel ex cursies in de natuur, vaak valt hem op dat mensen eraan gewend zijn dat Nederland buiten natuurgebie den helemaal niet zo mooi is. „Zeg gen ze: dit is on-Nederlands mooi. Het lijkt wel Frankrijk, of Ier land. Alsof Nederland bijna niet mooi kan zijn. Re ken maar niet dat een Fransman zal zeg gen van het land schap daar: 'Het lijkt Nederland wel.' Dijksterhuis groeide op in Amersfoort, in een gezin met een broer en twee zussen. Als kind was hij al veel in het bos. Hij liet er honden uit van buren en bekenden, zag er eek hoorntjes en andere kleine dieren, die hij vervolgens weer opzocht in Koos Dijksterhuis (59) as stond hij op een parkeerplaats bij een natuurge bied, het was er druk, een jong ge zin kwam aanlo pen. Boven hun hoofden cirkelde een grote buizerd, met misschien wel 1,5 meter spanbreedte. En hij krijste ook nog. Koos Dijksterhuis had die al lang gezien. Het jongetje vroeg aan zijn vader wat voor één dat was. ,,Dus die vader zegt: weet je dat niet? Dat is een Audi A6.'' Dijkster huis haalt zijn schouders op. ,,Dat bedoel ik dus. Mensen zijn wel in de natuur, maar ze zien het niet.'' ,,Brood mee en moddervaste schoenen aan'', appte hij. We gaan de Drentse Aa in, zijn favoriete wan delgebied, buiten Schiermonnikoog. Op Schier komt hij van kleins af aan, zijn ouders hadden er een huisje, dat in de familie is gebleven. ,,Het was steevast huilen als ik weer naar huis moest. Nu nog eigenlijk.'' Hij kijkt even glimlachend opzij, staalblauwe ogen in een vrijwel rimpelloos ge zicht. Om zijn nek bungelt een ver rekijker, zijn vaste attribuut tijdens wandelingen. Een spijkerbroek en een hoodie aan, het slanke postuur van een loper. Dijksterhuis schreef verschillende natuurboeken, waaronder Handboek voor natuurwandelingen, waarin hij alle landschapstypen in Nederland bewandelt. Ook is hij weleens te ho ren bij het programma Vroege Vogels en schrijft hij natuurcolumns voor Trouw. Zijn laatste boek ging over de zwarte specht en binnenkort ver schijnt zijn nieuwste over schelpen. Hij gunt het mensen dat ze verdwa len in natuurgebieden, zeker de con- trolfreaks onder ons. ,,Wat kan je nou gebeuren in Nederland? Je komt altijd wel ergens uit. Je let meer op en je zintuigen staan veel meer open.'' Op nieuwe wandelschoenen, die al vrij snel niet waterdicht blijken te zijn stapt hij door de drassige grond. Deze herfstige dag zal de Drentse Aa hinkstapspringend en zwikkend WOENSDAG 5 JANUARI 2022 GO 8 l 'Ja gek hè, ik word blij van de natuur' Bioloog, auteur van onder meer De Spreeuw (2016), Handboek voor Natuurwan delingen (2018), Eilandgevoel (2018), De Zwarte Specht (2020), Noordkrompen, zee-engelen en koffieboon tjes - een schelpenboek (2021). Columnist voor Trouw en Bionieuws, hoofdredac teur van De Levende Natuur. Dijksterhuis woont samen met zijn vriendin in Gronin gen en heeft een dochter (23) en een zoon (19). Phaedra Werkhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8